Värisäädöt muistiin että riit. myöh. yksi klikkaus

Säätöarvotmuistiin

Aijon korjata värit vanhoista 70-luvun lapsuuskuvistani ja koska silmämääräisesti näyttää että ne kaikki ovat haalistuneet samaa tahtia niin mietin että saako photariin laitettua muistiin säätöjä niin että ei jokaista kuvaa tarvitse säätää erikseen. Miten?

6

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lnisti

      Joo tee säädöistä Action (s. makro) niin seuraavien säätö hoituu yhdellä hiiren klikkauksella.

    • Prokuristi

      Voisit harkita myös Lightroomia, siinä voi napsauttaa samat säädöt kaikkiin kuviin kerralla.

      Kuvan RAWta ja käytännössä 90% kuvista menee vain Lightroomin konvertterin kautta käymättä lainkaan Photoshopissa. Näppärämpää ja nopeampaa.

      • 920

        Ihan saman tietysti voi tehdä ACR:lläkin.


    • Errrrrrrrrkkki

      Eli siis miten tämmösen saisi photarissa tehtyä?
      Mulla sama ongelma kuin kysyjällä

      • 920

        Avaa kuvat bridgen kautta ACR:ään. Valitse kaikki kuvat ja teet yhdelle säädöt, sitten klikkaat save images....ja sulla on kaikki kuvat tallennettu samoilla säödöillä.


      • Lnisti

        Photoshopissa Action (makro) tehdään niin, että
        – ensin avaat säätämättömän kuvan
        – valitse Window / Actions
        – Actions-ikkunan oikean yläkulman valikosta valitse New Action ja nimeä se esim ”vanhat kuvat” ja klikkaa ”Record” (Action-ikkunan alateunassa punainen ympyrä)
        – tee kuvaan ne säädöt jotka haluat muihinkin ja valitse em valikosta ”Stop Recording” tai klikkaa punaisen ympyrän vieressä olevaa neliötä.
        – valitse em valikosta ”Button Mode”. Näin sinulla on valmis Action-nappi (makro) ”vanhat kuvat” jota klikkaamalla seuraaviin kuviin tulee kaikki äsken tekemäsi säädöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22185
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9317
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      21
      7059
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6232
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5846
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5350
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4871
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      85
      4500
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4281
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe