Apua kiitos. ....

PaSkApÄä

Oon vasta 10 vuotias mutta ajattelen asiat jo samalla tavalla kuin joku 14 vuotias. Se on häiritsevää, koska kaikki haukkuvat minua uhmaikäiseksi pikkutytöksi. Riitelen iskän kaa vähintään kerran päivässä. Vanhempani ovat eronneet ja asun iskän luona. Äiti vaikuttaa ymmärtävän. Se on jotenki aistin mun mielialan.

Olen viillellyt itseäni, ja olen tooosi masentunut. Hakuun paljon 7 vuotiasta siskoani, koska tulee aina riitaa ku se ei suostu ymmärtämään, vaan sanoo "no ai jaa" tai "itelles"
sit se sylkee naamaan ja on kerran kaatanut liimaakin hiuksiin.


Kuljen usein itkuisena ympäri taloa ja peittelen viiltojani äidiltä.

Oisko mitään vihjeitä että miten sais pahaa oloa pois?


PS itku johtuu myötätunnosta ja katumisesta.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaettänäinxD

      Jos ajattelisit kuin 14 vuotias et viiltelisi

    • Jdhslsöös

      Kuinka 10v pikkukaktu viiltelee? Aika paskat vanhemmat saa olla :D mee niillä barbeillas leikkimään äläkä häiritte nuoria

    • 14 vuotiaat on sen verran järkeviä et ottaa tilaa riitelyn sijaan (ainaki yleensä=ei joka päivä voi riidellä perheenjäsenen kanssa) Luulet varmaa olevas iso ja että ajattelet ku 14 vuotias, mut en usko et se edes olis kenellekään mahdollist. Viimeistään 14-vuotiaana huomaat että et ajatellu kuin 14-vuotias (ellet silloin luule olevas henkisesti 18)
      Ajattelun kehittämiseen tarvitsee aikaa, ja sulla on aikaa ollut 10 vuotta kun taas 14 vuotiaalla 14. (=Ole nyt ihan rauhassa 10 vuotias, älä leiki olevas 14 -.-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45522
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      39
      11310
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      220
      10948
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9765
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      86
      8576
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      274
      6624
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      1
      3253
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2289
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      6
      2067
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      41
      1995
    Aihe