Ns."onnellinen nissan micran omistaja" tiedustelee oikeusturvaa jakopääketjun vaihdolle...1,5v sitten vaihdatin jakopääketjun nissan micraan jolla oli tuolloin ajettu alta 100t. Koko lysti maksoi autokeskuksessa 1500€! Nyt sama merkkivalo palaa ja piuhan päässä käytön jälkeen (autokeskuksessa) sanottiin että vikakoodi viittaa JAKOPÄÄKETJUUN!!! On se prkle että Nissanin jakopääketju vaihdot kestää vain alle 20t ajon??? Ja on se hyvä Nissanille että lupaavat vain vuoden takuun jakopääketjun vaihdolle sillä sen kauenpaa se ei kestäkkään...ajattelin kuitenkin ottaa yhteyttä kuluttajavirastoon....
Nissan Micra -03 ja jakopääketju
4
207
Vastaukset
- paskapaketis
No kyllä aikas rimpula malli, hyvä että kerroit tänkin asian!
- fsfsdfjkskjl
Onkohan siinä joku ketjupyörä tai kiristin niin kulunut että syö ketjua? Vaihdettiinko muuta kuin pelkkä ketju?
Vai olisikohan vikakoodina kampiakselin- tai nokka-akselin asennontunnistin, ehkäpä jompikumpi niistä on nyt oikeasti hajalla eikä vain indikoi venynyttä jakoketjua? - Tekohengitystä
12vuotta vanhaa "kääpiöautoa"saati nyt isompaakaan mallia tai merkkiä ei mitkään takuut siinä mielessä koske että koko ajopelin laskettu käyttöikä on ohi ja sitä ei muualla päin maailmaa enää korjailla,ajetaan jos vielä liikkuu ja paaliin.
Tietysti jos jakoketju on vaihdettu niin onhan työllä takuu(yleensä 1v) mutta vastakysymys:miksi vaihdettu ja noin vähillä km?
Ymmärtäisin jos 500tkm ajettu auto ja ketju jo venähtänyt mutta ei..eihän Micralla kukaan kiduta sellaisia km itseään.
Ei se vikavalo voi jakoketjua herjata mitenkään kun ketjua tarkoitus ikinä vaihtaa,liekö joku anturi tai asennontunnistin mutta onko siinä sellaisiakaan ja 1500e eli maksoit ketjunvaihdosta enemmän kuin auton arvo..????
Tämä ei kuulosta uskottavalta tai sitten en vaan ymmärrä koko yhtälön ideaa omalla järjenjuoksulla saati kannattavuutta.
Tuohon pahemmin rahojaan kannata mielestäni enää uhrata. - viimeinennissan
Nissanit sytyttää vikavalon kun ketju on venynyt. Yleensä herjaa nokka-akselin tunnistinta kun ajoitus ei pysy enään venyneellä ketjulla kohdillaan.
tv. 1300e ketjuremontti 83tkm Primeraan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1991590Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1381354- 541123
- 72995
- 51950
- 106902
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52893Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53850- 82830
- 31764