Puhdasta energiaa tulevaisuudessakin

valoatunnelissa

Vihdoinkin tuli Fortum, ja kump, järkiinsä, investoivat uuteen ydinvoimalaan Pyhäjoelle. Se takaa meille puhdasta ja tasaista energiaa vuosikymmeniksi niin teollisuuden kuin kotitalouksien käyttöön.

Puhumattakaan työllisyysvaikutuksista jotka ovat tähän tilanteeseen jossa olemme todella mittavat koko Pohjois - Pohjanmaan alueella. Itu - hippien Venäjäkortilla pelottelu saa loppua, sillä tämä takaa meille suuremman omavaraisuuden kuin tällä hetkellä Venäjän sähkön tuonnista.

28

117

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juurinäinon

      Tämä oli ilouutinen varmasti meille kaikille Haapovetisille!

      • köyhä-työtön

        Mekin iloitsemme kun tulee työtä ja toimeentuloa laajalle alueelle!


      • hienojuttuk
        köyhä-työtön kirjoitti:

        Mekin iloitsemme kun tulee työtä ja toimeentuloa laajalle alueelle!

        kun saatiin työpaikkoja alueelle toivotaan että nousu alkaa tästä


    • JÄTEONGENMA

      Ookko aatellu mihin ydinjätteen sioittaa Suomessa ei ole niin lujaa kalliota mihin sen laittaa ei Olkiluodossa......

    • työn-vastustajia

      Vasurit ja viheriäiset on tehny kaikkensa ettei tänne saatas noita kaivattuja voimalan työpaikkoja!

    • Ylivieskaan tuo ydinvoimala olisi pitänyt rakentaa.

      • jussila

        Ei minnekkään ylivieskaan vaan se olisi pitänyt rakentaa ehdottomasti haapavedelle.


      • ISOMPI-PERSE

        MEIJÄN ÄITILLÄ ON ISOMPI PERSE MITÄ TEIJÄN ISILLÄ


      • SimoHillo1112

        Taitaa sun äiti olla sitten melkoinen norsu.


      • PIKKU-JUTTI

        HERRAN JESTAS SENTÄÄN ÄITIN PIKKU Jutti Voivoi pittää sanua että Ytinvoimalaa saaha Ylivieskaa mene Jutti äitin hammee alle ettei kukkaa lyö pelekäät nii perkelleesti


    • puhdasenerkia

      Otatko sinä jääkaappiisi sitten sen ydinjätteen

    • posahtaajoskus

      Pilaataan kauniit maisemat.Entäs kun tuho käy,mikkää ei oo varmaa. Koko Suomi ja lähialueet ovat tuusannuuskana ,ihmiset,eläimet vammautuu iäksi,osa kuolee. Maaperä on sellainen,ei kestä pientäkään järinää. Tosi on ,sanoi tietävä tutkija.

      • Jkiuuhhjj

        Miten käy hyttysten ja liito-oravien jätösten?


      • eioletos

        Tule käymään Kalajoella katsomassa kuinka tuulimyllyillä on pilattu kauniit maisemat. Ropeliviidakko tappaa lukemattomia lintuja vie soidin ja pesimispaikat. Ja tämä on vasta alkua tälle älyttömyydelle. Veronmaksajat maksavat ulkolaisten sijoittajien voitot.


    • evlut

      VOIMALATUO työpaikkoja,työtä,veroja toimeentuloa kunnille,ymmm,myllyt eituo mitään työpaikkoja ymm

    • räjähtääse

      Mihin jätteet,mereenkö ?
      Voimalassa voi tapahtua räjähdys tai maa järisee .Silloin on leikki kaukana. Voimalat eivät ole ikinä turvallisia Eikö ne ulkolaiset tule tekemään talkoilla sitä YDINJÄTTIÄ

    • Ja varmistetaan Putinille ydinaseplutoniumin raakaineen tuotanto tulevaisuudessakin. Voidaan jopa saada se takas taivaalta.. Rostom on venäjän valtion ydinasevalmistaja. Se siitä puhtaasta energiasta..

      • voimaloita-on-satoja

        Niin lapsellista toi sun kirjoitus ei järjen häivääkään!


    • POMMINTEKIÄ

      PUHTAANENERKIAN EDUSTAJA ONKO SINULLA SE SIJOITUSPAIKKA YDIJÄTTEELLE

    • työnvoitto

      Ompa mukava kun saatiin tälle aluelle töitä, eipä vasurit ja viheriät saanu töitä estettyä!

    • HARRASTAJA12

      YDINJÄTTEEN VOI SYÖTTÄÄ KOVIMMILLE KIIHKOILIOILLE ILLALLA parantaa verenkiertoa ja alentaa verenpainetta

      • kannatetaan

        Noin juuri nuo vastustajat ja urakoitsijoiden koneiden rikkojlle on ydinjäte passelia rauhoitus ainetta!


      • VAI-SÄRJET-KONEITA
        kannatetaan kirjoitti:

        Noin juuri nuo vastustajat ja urakoitsijoiden koneiden rikkojlle on ydinjäte passelia rauhoitus ainetta!

        Sinulle pitää antaa oikein tupla annos YDINJÄTETTÄ saat siitä sitä SÄHKÖÄ ELÄMÄÄN


      • ei-pelkoa
        VAI-SÄRJET-KONEITA kirjoitti:

        Sinulle pitää antaa oikein tupla annos YDINJÄTETTÄ saat siitä sitä SÄHKÖÄ ELÄMÄÄN

        Onhan noita ydinvoimaloita ollu jo suomessakin lähes viiskytvuotta ei mitään vaaraa ole ollu, miksi uusi tekniikka olisi huonompaa? Vieheliäiset ja vasurit höpisee turhaa!


      • TORSOJA
        ei-pelkoa kirjoitti:

        Onhan noita ydinvoimaloita ollu jo suomessakin lähes viiskytvuotta ei mitään vaaraa ole ollu, miksi uusi tekniikka olisi huonompaa? Vieheliäiset ja vasurit höpisee turhaa!

        Kyllä sinä olet sekaisin kun et ymmärrä miten Jaappanissa kävi entäs RYSSÄN LAIVAT JA VOIMALAT RYSSÄLTÄ ON SAATU AINA VAIN JÄTETTÄ JA TÄYTTÄ PASKAA.


      • turhaa-ryssittelyä
        TORSOJA kirjoitti:

        Kyllä sinä olet sekaisin kun et ymmärrä miten Jaappanissa kävi entäs RYSSÄN LAIVAT JA VOIMALAT RYSSÄLTÄ ON SAATU AINA VAIN JÄTETTÄ JA TÄYTTÄ PASKAA.

        Höpö höpö tuodaanhan sieltä venäjältä ydinsähköä suomeen jatkuvasti, onhan se paljon varmenpaa tuottaa se ydinvoima suomessa jossa on tarkka valvonta, ei mittää hättää!


    • Peruuttamattomasti

      Revonsähkön myynnin mukana menivät myös valmiin Olkiluodon ydinvoimalan osuudet (1.5%) sekä kymmenet vesivoimalat joita mahdollinen tuleva ydinvoimala tarvitsee säätövoimakseen. Kohtapuoliin viimeisetkin liittymäosakkaitten omistaman Revosähkön myynnistä päättäneet ovat manan majoilla tai eläköityvät ja lymyävät lainkouran tavoittamattomiin odottamaan tekonsa vanhentumista.

    • HILJAISTA-ENERKIAA

      Tuulivoimalat on tosi hiljaisia eivätkä saastuta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      77
      1128
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      234
      684
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      50
      565
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      542
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      528
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      516
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      488
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      25
      454
    10. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      429
    Aihe