Yle kirjoitti artikkelin, jonka mukaan äidin lieväkin kilpirauhasen vajaatoiminta voi aiheuttaa lapselle ADHD:n. Tästä oli tehty tutkimus:
http://yle.fi/uutiset/odottavan_aidin_kilpirauhashormonin_puute_voi_johtaa_lapsen_tarkkaavaisuushairioihin/8203735
http://yle.fi/uutiset/odottavan_aidin_kilpirauhashormonin_puute_voi_johtaa_lapsen_tarkkaavaisuushairioihin/8203735
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa aina suhtautua vähän kriittisesti tutkimuksiin, kuka on tehnyt ja missä, minkälaisella otoksella ja kuka/mikä taho ollut tutkimuksen maksaja. Kyllä kaikista "vajis" saadaan jos niin halutaan.
Lainaan Ylen artikkelista: "ilmenee Yhdysvaltojen lääkäriliiton Jama Pediatrics -lehdessä julkaistusta tutkimuksesta. Aiemmissa tutkimuksissa kilpirauhashormonin vähyys on yhdistetty lapsen kognitiivisten eli tiedollisten ja taidollisten taitojen kehittymiseen."
On siis julkaistu Yhdysvaltojen lääkäriliiton lehdessä. Eikö riitä sinulle trolli?