kuljettamaan esineitä ajatuksen voimalla?
Pystyykö henkiolento
12
58
Vastaukset
- roudari_Rosenius
Alle 4,5 kg:n massaisia pystyy .
Luulisin riippuvan tapauksesta. Henkiolentoja on erilaisia, mutta jos otetaan esimerkkinä poltergeist, liikutettavan materiaalin massa vaihtelee sen mukaan, paljonko energiaa henki saa levottomista olennoista alueellaan.
- hengethenkiä
Eli omalla voimallaan henki ei pysty mihinkään. Siihen tarvitaan jotain "apua" täältä meidän puoleltamme. Meedioistunnoissakin meedio luovuttaa ektoplasmaa, jolla kaikki tapahtuu. Henki ei yksin pysty vaikuttamaan.
- newton392
Ei pysty. Raaka newtonilainen perusfysiikka on voimakkaampi. Siinä voi liikutella 4,5 kg; n sijaan vaikka 4,5 miljoonan kg:n painoisia kappaleota.
- MinäKuva
Onko ajatuksessa riittävästi energiaa ? Veikkaan että ei ole.
- sdfrgtyuiouyhtgrfe
Ei, mutta jos olento on näkymätön, se voi näyttää kuin ajatuksen voimalta.
- A_Astrologi
Myös planeettojen asento vaikuttaa asiaan.
- AsioiIntiimisti
Miksi sotket käymälässäkäynnit tällaiseen aiheeseen?
- A_Astrologi
Koska kummitukset ulostavat ektoplasmaa.
- Hallelujaaaaa
Ektoplasmaulostusta nauttimalla saa yhteyden pimeyden valtakuntaan, josta vain Jeesus voi pelastaa !
- TuumitaanTätä
Harmillista, että henkimaailman ilmiöistä on vähän tilastodataa. Ameriikoissahan sitä on, mutta siihen on ainakin osittain vaikea päästä käsiksi. Luultavasti osa on suorastaan salaista? Suomeksi julkaistut alan kirjat ovat aidolle tutkijalle sellaista seitsemänpäivää-tasoa. Ja yleensä asenteellista henkimaailmauskiksien propagandaa jo valmiiksi.
Mutta toisinaan näyttää, että ihmiselle ei ainakaan fyysisesti näytä olevan edullista seurustella sen paremmin henkien kuin ufojenkaan kanssa. Jokainen ufofani tietää, että useissa ufohavainnoissa on havainnoitsija saanut naamansa punoittamaan ja pahimmillaan palovammoja. Vähemmän on kiinnitetty huomioita esim. selvänäkijöiden ja meedioiden sairasteluun. Syöpää näyttäisi esiintyvän. Voisiko olla niin, että noiden ilmiöiden olemus on jollakin tavalla "väärää taajuutta" ihmiselle, että keho reagoi sairastumalla. Eli vaikutus saman kaltainen kuin esim. ydinsäteilyn vaikutus. Tiedän, tiedän! Henkiuskikset esittävät tietysti, että se henkien ja ufojen kanssa treffailu on suorastaan terveellistä. Mutta onkohan sittenkään. Siihen en ota kantaa, että mistä noissa ilmiöissä tarkalleen on kysymys. Mutta ei näytä aivan terveellistä olla niiden seura. - apinakiikkuliukuvoide
Ei, koska henkiolentoja ei ole. Jos olisi, niin eri materiaulottuvuudessa oleva henki ei pystyisi vaikuttamaan esineeseen. Samoin henki ei pysty ääntelemään, koska hengellä ei ole materiallisia äänihuulia, joilla voisi tuottaa ilman värähtelyä.
Poltergeist = huomiohakuinen kujeilija, eli ihminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643840
- 663622
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1093465SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p602838- 732676
- 562241
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.521482Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411155Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171142Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261128