Eli joka kerta kun mulla on kuukautiset, niin alavatsassa on hirveä paine ja ilmenee pahimmillaan kun käy vessassa. Osaako joku samaistua tai kertoa mistä johtuu ja miten sais pois?
Paine kuukautisten aikana?
2
227
Vastaukset
- TunnenTuskasi
Johtuu kuukautisista. Hormonit saavat kohdun ja alueen lihakset kramppaamaan, mistä epämukava olo, ilmavaivat yms. johtuvat. Jos oireet ovat voimakkaita, kannattaa kääntyä lääkärin (gynekologin) puoleen. Kotihoitona esimerkiksi saunominen auttaa kramppeihin, kipulääkettä voi kokeilla ja kauratyyny on ihan must. Lämmitä kauratyynyä hetki mikrossa ja pidä sitä alaselän tai -vatsan päällä. Helpottaa.
- mkhkgug
Se on ihan normaalia tuo tunne alavatsassa. Mie ite tunnen saavani ihmeellisiä liikunta-siivouskohtauksia eli on pakko tehdä jotakin, johtuu siitä tunteesta ja sen aiheuttavista hormooneista. Se on merkki runsaasta vuodosta. Kuukautisten aikoihin kannattaakin syödä normaalia enemmän rautaa esim. tablettien muodossa ja juoda enemmän vettä, ettei ala huimaamaan ja muuten oireilemaan. Mutta jos tunteeseen liittyy kipua niin sitten kannattaa käydä vaikka koulun terveydenhoitajan tai tk:ssa lääkärin luona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491