https://www.youtube.com/watch?v=zGd-5hh2Ejc
ESIKOIS- JA VANHOLLISLESTADIOLAISUUDEN ERO
..heh, kukaan ei oikein osaa vastata, että mitkä ne opilliset erot ovat :)
ESIKOIS- JA VANHOLLISLESTADIOLAISUUDEN ERO
..heh, kukaan ei oikein osaa vastata, että mitkä ne opilliset erot ovat :)
Vastaukset 19
Vanhimmat
juuri hyvä!!! video!!
Siinä yhdessä kohdassa sakastiteltan ovella haastatteluun vastannut puhuja piti Juha Sipilää esikoislestadiolaisena, (rauhansanalainen).
Siitä paljastuu, ettei hän tuntenut ainuttakaan esikoislestadiolaista.
Jäi ihmetyttämään, että hän tiesi kuitenkin hyvin varmasti, että esikoislestadiolainen poikkeaa vanhoillislestadiolaisesta niin, että hänellä ei ole Pyhää Henkeä!
Tulee mieleen erään alokkaan vastaus, kun vääpeli kysyy tuvan lämpötilaa: "16 astetta, herra vääpeli". Vääpeli ihmettelee: mistä te sen tiesitte?" Alokas vastaa: "se sanotaan ohjesäännössä!"
Vanhoillislestadiolaisen tulee ajatella ja puhua niin ollakseen vanhoillislestadiolainen.
Haluan olla rukoilemassa tämänkin henkilön puolesta, että Jumala saisi kirkastaa hänelle, kuka on hänen lähimmäisensä!
Raamatusta löytyy kertomus rikkaasta nuorukaisesta, jolle oli kauhistus, että juuri "samarialainen" osoittautui oikeaksi lähimmäiseksi tuolle hengellisesti puolikuolleelle Jerikon tien matkamiehelle.
Se oli hirvittävä järkytys.
Tulee mieleen erään alokkaan vastaus, kun vääpeli kysyy tuvan lämpötilaa: "16 astetta, herra vääpeli". Vääpeli ihmettelee: mistä te sen tiesitte?" Alokas vastaa: "se sanotaan ohjesäännössä!"
Vanhoillislestadiolaisen tulee ajatella ja puhua niin ollakseen vanhoillislestadiolainen.
--------------------------
:DDDD
Kysymys pikkuesikoisille ,mikä teidät erottaa opillisesti Vanhollislestadiolaisuudesta onko lapsikaste,armojärjestys, rippioppi tai joku muu asia ?
Täällä viikonlopulla on pikkuesikoisten kesäseurat kolpissa, siitä kun kuuntelet varm.tulis sulle ilmi mikä erot ovat. En ole itse huomannit isoja eroja kun itse olen seurannut vl kesä seura radio, ehkä se että me (ainakin minä) emme usko oleva ainoa liike missä on eläviä kristittyä,sitä me emme vain tiedä missä päin mailmassa kristittyjä löytyy. Mutta haluamme pysyä siinä liikkeessä missä olemme uskon saannut.
Kolpin seuroja voitte kuunella täältä:
http://radio.6net.fi:8000/pietarsaarilff
Hyviä saarnoja pääasiassa oli. En minäkään kuvittele vl uskovien olevan niitä ainoita, jotka taivaaseen pääsee. Minä luulen, että valtataistelut on repineet liikettä. Joillakin pikkuesikoisten saarnaajilla on vielä enemmän perimätietoa noista vanhoista ajoista ja alkuaikojen saarnaajien käsityksistä.
Kyllä te olette sekaisin joka suunta ei sitä muuhun tulokseen pääse kuin juttujanne lukee.
Luetteko te koskaan Raamatusta mitään?
Jos luette, mikä teitä estää tajuamasta lukemaanne?
Kun siellä ei ole sanan puolikasta teidän omituisista opinkäsityksistänne, eikö se haittaa yhtään mitään jokapäiväisessä uskonvaelluksessa?
vastaan; ei se haittaa koska te luette kaikki omien värilasienne läpi, muuten ei ole edes lupaa lukea jos on yleensäkään lupa lukea.
tuokin alun kommentti...ei ole Pyhää Henkeä... jolalin toisella porukalla, voi hyvä isät taivaan millaista roskaa voikin puhuja päästellä suustaan huuuijui.
Aloitus on väärin muotoiltu. Vl-kristitty ei tiedä muiden uskonnoista ja uskosta juurikaan, kun se ei ole tärkeää. Oma usko on tärkein, vain sillä päästään perille kirkkauteen. Toisten uskolla on mahdoton selvitä viimeisellä tuomiolla.
Ei ole tarpeen vertailla ja moittia toisten uskoa. Tällä palstalla hellari heinolasta ja wannabe-juutalainen Kempeleestä ovat pääasiallisesti sontimassa muiden niskaan, omaa uskoaan eivät tunnusta.
Eipä harhaoppisuudessa SRK-eriseuran lestahellarit juuri jää kakkosiksi babtistihellareihin verrattuna. Vai mitä pitäisi ajatella her.liikkeestä, joka vaatii rivijäsenistöltään pitäytymistä 2 porvaripuolueeseen (Kok. &Kesk.), alistumista omituisiin ihmissäädöksiin kuten TV-kielto, tietyn väristen ruokakauppojen karttamista SAMALLA kun VL-seurakuntapapeille sallitaan niin eronneiden vihkiminen, avokummien käyttäminen kastetilaisuuksissa ja yhteistyö ns. naispappien kanssa alttarilla ILMAN, että tällaisten pappien katsotaan eronneen "Jumalan valtakunnasta"...
"""Oma usko on tärkein, vain sillä päästään perille kirkkauteen."""
Luuletko oikeasti, että saatanallisiin vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen Raamatun vastaisiin VALHEOPPEIHIN uskomalla mennään perille kirkkauteen?
Kyllä "VAIN ME" vl-SAASTAT uskovat niin.
Sanotaanko LESTATIOLAISTEN Raamatussa, jotta pitää iänestää Kokoomusta tahi Keskustaa?
Kyllä minun raamatussa ,sanotaan että pitää äänestää Kokoomusta tai keskustaa muut puolueet vie päin helvettiä
Sanotaanko Sinun VL-Raamatussasi myös, että soveliaat TV-ohjelmat tulisi katsoa netin kautta ja että pitää välttää E-ryhmän ruokakauppoja.
Ei Pornolle!
Erottaudutaan Puolueista!
Eläköön Parlamentarismi!
E. P.
Haetko kommari teollesi jokinlaista hyväksyntää?
Hah, vihaan kommunismia ja sen ääri-ilmiöitä kuten SDP-saastaa yli kaiken! Mutta en puolusta myöskään sairaaloista lahko-kristillisyyttä.
Kati Niemelä teki muutama vuosi sitten ev-lut kirkossa tutukimuksen eri suuntien Raamatunlukemisesta.
Vl:t olivat hännillä. Vain muutama prosentti perusjäsenistä luki Raamattua päivittäin kun se kristittyjen piirissä on liki 100%.
Mennään vain lauman mukana - vaikka hatelikkoon.