Mitä oireita on kilpirauhastulehduksessa? Minulla on ollut pian kolme kuukautta pientä lämpöilyä, mutta ei mitään muita oireita. Nyt lääkäri epäilee kilpirauhasen tulehdusta kuumeen syyksi. Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Kilpirauhastulehduksen oireet?
7
5173
Vastaukset
- Kuumeilija
Niin, minulla on muutama viikko sitten todettu lievä vajaatoiminta (joku arvo 4,01 kun 4,0 kuulema normaalin raja), johon lääkäri ei kuitenkaan ottanutanut mitään kantaa, ei kysellyt oireistakaan, käski vain käydä vuoden päästä uudelleen kokeessa. Kilpirauhasfoorumilla olevan oirelistan oireista minulla on lähes parikymmentä ja varsinkin jatkuva pieni masennus on vaivannut vuosikausia. Erikoista tässä tilanteessa on kuitenkin se, että tuo kilpirauhasesta johtuvaksi arvelemani masennus on ollut täysin tiessään koko tämän kuumeen ajan.
Kävin jo testeissä tuosta mahdollisesta tulehduksesta, mutta tulokset tulee vasta viikon päästä, joten sillä tässä lämpimikseni kyselen... :)- Muuan vajaatoimintainen
on kohollaan,normaali yläraja on 2.5,ei tuo lääkärin mainitsema 4.0 (paitsi arvauskeskuksissa!).
Katsohan tuolta alhaalta viestiä jossa kerrotaan endokrinologien kokouksesta Istanbulissa (mene seuraavalle sivulle,viestiketju löytyy sieltä).
Siinä ketjussa käy hyvin selville,että OIKEA yläraja TSH-arvolle on 2.5,ja näin onneksi monessa maassa jo onkin,vaan ei täällä takapajulassa.Onneksi yksityiset endokrinologit (omani mukaanlukien ) ovat ajantasalla.
Ja aina kun on oireita,pitää ne ottaa huomioon,EI tuijottaa pelkästään laboratorioarvoihin.
Sinulla on lähes parikymmentä oiretta.....hmm..olisikohan sinulla sittenkin vajaatoimintaa?Mitä mieltä olet itse?
Hoitamaton vajaatoiminta johtaa erinäisiin sairauksiin,joten suosittelen sinulle lääkärin vaihtoa,ellei tämä lääkäri tulehdusasian selvittyä kirjoita sinulle tyroksiinia.
Saako olla sen verran utelias,että oliko kyseessä kenties terv.keskuslääkäri?? - Kuumeilija
Muuan vajaatoimintainen kirjoitti:
on kohollaan,normaali yläraja on 2.5,ei tuo lääkärin mainitsema 4.0 (paitsi arvauskeskuksissa!).
Katsohan tuolta alhaalta viestiä jossa kerrotaan endokrinologien kokouksesta Istanbulissa (mene seuraavalle sivulle,viestiketju löytyy sieltä).
Siinä ketjussa käy hyvin selville,että OIKEA yläraja TSH-arvolle on 2.5,ja näin onneksi monessa maassa jo onkin,vaan ei täällä takapajulassa.Onneksi yksityiset endokrinologit (omani mukaanlukien ) ovat ajantasalla.
Ja aina kun on oireita,pitää ne ottaa huomioon,EI tuijottaa pelkästään laboratorioarvoihin.
Sinulla on lähes parikymmentä oiretta.....hmm..olisikohan sinulla sittenkin vajaatoimintaa?Mitä mieltä olet itse?
Hoitamaton vajaatoiminta johtaa erinäisiin sairauksiin,joten suosittelen sinulle lääkärin vaihtoa,ellei tämä lääkäri tulehdusasian selvittyä kirjoita sinulle tyroksiinia.
Saako olla sen verran utelias,että oliko kyseessä kenties terv.keskuslääkäri??Niin, alkuperäinen kysymys oli: Kuuluuko pitkäkestoinen pieni (max 37,4) kuume jotenkin kilpirauhasvaivoihin tai erityisesti tulehdukseen?
Tiedän siis, että minulla ON vajaatoimintaa (ollut todennäköisesti jo vuosia) ja jos masennus palaa, aion vaatia lääkkeitä. Mutta tämä pian kolme kuukautta kestänyt kuumeilu on nyt paljon akuutimpi ongelma, josta haluaisin eroon ennen mitään muuta. - Vajis
Kuumeilija kirjoitti:
Niin, alkuperäinen kysymys oli: Kuuluuko pitkäkestoinen pieni (max 37,4) kuume jotenkin kilpirauhasvaivoihin tai erityisesti tulehdukseen?
Tiedän siis, että minulla ON vajaatoimintaa (ollut todennäköisesti jo vuosia) ja jos masennus palaa, aion vaatia lääkkeitä. Mutta tämä pian kolme kuukautta kestänyt kuumeilu on nyt paljon akuutimpi ongelma, josta haluaisin eroon ennen mitään muuta.se kuumeilu/lämpöily siihen saattaa kuulua.
- omppu
Kuumeilija kirjoitti:
Niin, alkuperäinen kysymys oli: Kuuluuko pitkäkestoinen pieni (max 37,4) kuume jotenkin kilpirauhasvaivoihin tai erityisesti tulehdukseen?
Tiedän siis, että minulla ON vajaatoimintaa (ollut todennäköisesti jo vuosia) ja jos masennus palaa, aion vaatia lääkkeitä. Mutta tämä pian kolme kuukautta kestänyt kuumeilu on nyt paljon akuutimpi ongelma, josta haluaisin eroon ennen mitään muuta.Heips
Saattaa tuo lämpöily kuulua siihen. Itse olen syönyt thyroxiina elokuusta lähtien. Ja minulla sitä ennen on ollut lämpöä aika usein ja pitkään ja pari kertaa nosti kuumeeksi sen. Tosin minulla oli myös niveloireita nilkoissa ja ranteissa. Nyt en ole pitkään aikaan huomannut että olisi ollut lämpöä. Kannattaa käydä lääkärillä tolla erikoisella tietysti. Nivelkivut hävisivät lääkityksen myötä. - Kuumeilija
omppu kirjoitti:
Heips
Saattaa tuo lämpöily kuulua siihen. Itse olen syönyt thyroxiina elokuusta lähtien. Ja minulla sitä ennen on ollut lämpöä aika usein ja pitkään ja pari kertaa nosti kuumeeksi sen. Tosin minulla oli myös niveloireita nilkoissa ja ranteissa. Nyt en ole pitkään aikaan huomannut että olisi ollut lämpöä. Kannattaa käydä lääkärillä tolla erikoisella tietysti. Nivelkivut hävisivät lääkityksen myötä.Ääh. Ei se ollutkaan kilpparin tulehdusta. Lääkäri ei ollut vielä kommentoinut tuloksia, mutta sairaanhoitajan mukaan kaikki arvot oli normaaleja. Ei kenelläkään sattuisi olemaan muita ideoita mistä pian kolme kuukautta kestänyt kuume voisi johtua?
- Anonyymi
Minun kilpirauhannen on vähän kipeäkin...Kauheita oireet yleensä onkin...voisi muuten olla myöhäistä lääkitystä muuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2154761Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki403261Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma352955PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842923Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602826Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902655Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142391Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1012192- 1481531
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91190