Naisten metsästysvaatteet

female35

Metsästäjänaiset! Jos täällä palstalla naisia liikkuu.. Miehetkin saa vastata.
Olen hankkimassa kunnollisia metsästysvaatteita, mutta ongelma on siinä, ettei monissakaan liikkeissä myydä naisten vaatteita tai valikoima on tosi huono.
Kysymys kuuluukin, että mistä löytyy hyviä, sopivan hintaisia metsästysvaatteita? Pohjois-Pohjanmaalla onko kivijalkakauppoja, jotka myy enemmänkin naisten m.vaatteita? Entä verkkokaupat? Löytyykö pienikokoisille(hoikille) naisille minkälaisia vai onko kaikki "isojen naisten" kokoja?

Mietin itse noita Chevalier arizona pro pant housuja... Ovatko hyvät metsästyksessä? Hinta-laatusuhde lienee hyvä?

Kertokaa kaikki kokemukset metsästysvaatteista!

12

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainennainen

      Nettisivut on täynnä tuulen r.. vinkuheinien vaatteita. Kyllä luulis löytyvän, isojen naisten vaatteita ei ole olemassakaan.

      • kaminankanssa

        Eikös Karstulassa valmisteta puolijoukkuetelttoja?


    • semmosetkledjut

      Eivät nuo puumatkaan aina ykkösissä kulje...

    • Eräsmies_vaan

      Eikö Retkitukusta, Erätukusta, Eränetistä tai muusta vastaavasta löydy muka naisille mehtäkamppeita?

      • female35

        Valikoima Suomen (verkko)kaupoissa on suoraan sanottuna surkea. Miehille kyllä löytyy kaikenlaista, mutta naisille ei löydy melkein mitään, vaikka metsästävien tms. harrastavien naisten määrä vain kasvaa kokoajan.
        Joitakin hyviä verkkokauppoja löytyy, mutta mukava olisi käsissään tuntea tuote ennen kuin ostaa.


      • suonpolkija
        female35 kirjoitti:

        Valikoima Suomen (verkko)kaupoissa on suoraan sanottuna surkea. Miehille kyllä löytyy kaikenlaista, mutta naisille ei löydy melkein mitään, vaikka metsästävien tms. harrastavien naisten määrä vain kasvaa kokoajan.
        Joitakin hyviä verkkokauppoja löytyy, mutta mukava olisi käsissään tuntea tuote ennen kuin ostaa.

        Laittakaa palautetta kauppoihin, kyllä kai maailmalta naisille löytyy erävaatetusta, kaikenlaisia erävaatteita kylläkin on nettikaupoissa muta vaatteiden oikean koon tilaaminen voi olla hankalaa.

        Itse olen hyvin ahkera maastoasujen kuluttaja sillä metsässä käyn melkeinpä joka päivä vuodessa, metsästämässä/marjastamassa/kalastamassa/luontokuvauksessa ja myös koiralle aktiviteettia luonnosta hyvin paljon ja olen huomannut että se parhaaksi mainostettu vaatetus ei ole aina se kestävin, olen testannut hyvin monia maastoasuja ja kestävin maastokuviollinen on ollut yllätys yllätys, halpakauppaketjun myymälästä ostettu maasto-asu, merkiltään "JOKAMIES", hupullinen ja digikuviollinen maastoasu, vuori saisi olla enemmän hengittävä mutta tuulen ja sadekelin ehdoton suosikki minulle, saumat on kestänyt erittäin hyvin ja samoin vetoketjut, vertailuksi voisin ottaa Intti-Storen myymän M-91 maastoasun joka on aivan surkea vaikka hinnaltaan kalliimpi kun edellä mainittu, ensimmäisen pesun jälkeen ratkesi saumat ja taskujen tarrat jäi kiinni toisiinsa eli niistäkin ratkesi ompeleet.

        Vahvempaa maastokuviollista asua en ole vielä löytänyt kuin mitä on tuo JOKAMIES-asu ja ihan käytännöllinen useine taskuineen ja hihansuutarroineen. Voin vakuuttaa että ko. asua käytän vuodessa ainakin sen 300 päivää ja loput päivät on asu pesussa, nyt sama asu on ollut jo käytössä 4 vuotta, jos ette usko niin kokeilkaa. Mallista on tullut kauppoihin uudella kuviolla ja uudella vuorella oleva asu jonka hinta noin 70 euroa.


    • Hyvä_liike
    • jagdtyttö

      Miksi ihmeessä ne pitäisi olla jotkut metsästysvaatteet? Ulkoiluvaatteita on paljon isommat valikoimat ja laatukin ihan eri tasolla, toisaalta vaikka kirpparilta voi hankkia halvemmalla sellaista jolla pärjää.

      • female35

        No mulla onkin ollut se ongelma, ettei mulla ole minkäänlaisia ulkovaatteita, jotka kävisivät metsästykseen. Vai meinisinkö metsään rypemään vaaleankirjavassa vedenpitämättömässä tuulitakissa metille?? Minä en.
        Ei sillä ole väliä, onko vaate tarkoitettu erityisesti metsästykseen tai onko joku merkkituote. Sillä on väliä ettei kovin erotu luonnosta ja on sään pitävä ja käytännöllinen ja naisen vartalolle istuva vaate.


    • jagdtyttö

      kts Oulun Partioaitta

      • mgftoe

        Hieman kannattaa miettiä naamioituuko kokonaan luontoon vai erottuuko jonkin verran maastosta ja näin turvaa sen että toinen metsästäjä erottaa sinut luonnosta helposti.

        Ainakaan mustaa, ruskeaa tai valkoista päähinettä ei kannata käyttää.


    • Tympääntynyt

      Joo, naisille kyllä löytyy Suomen verkkokaupoista erävaatteita MUTTA jos tilaat S-kokoisen takin (jotka tod. näk. ovat muutenkin jo loppuneet varastosta) niin se vastaa kokoa M tai suurempaa. SX vaatteita ei mistään löydy. Mikä siinä on niin vaikeaa, ettei voi valmistaa oikein mitoitettuja vaatteita? Ei naiset kaikki lihavia ole. Mutta ehkä pitäisi alkaa lihottaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3298
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      35
      2659
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      73
      2259
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2258
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2191
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2163
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1937
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1914
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1909
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1642
    Aihe