saavansa yhteiskuntasopimuksen työpalkkoja alentamalla, työttömien tukia vähentämällä
Miten Sipilä kuvittelee saavansa valtion talouden stabiiliin, kun aljäämä on 7000000000e ja joka päivä tulee 1000000e lisää?
Millä Sipilä maksattaa Sote-sopimuksen kustannukset?
Miksi Sipilä haluaa mamujen monikultturia lisää, kun omakin kulttuuri rahanpuutteessa?
Miksi Sipilä halusi Keppanan Alkoon?
Onko Sipilällä hajuakaan miten kansa elää?
Miksi Leipäjonot lisääntyy, ettei kaikille keretä jakaa?
Miten Sipilä kuvittelee saavansa valtion talouden stabiiliin, kun aljäämä on 7000000000e ja joka päivä tulee 1000000e lisää?
Millä Sipilä maksattaa Sote-sopimuksen kustannukset?
Miksi Sipilä haluaa mamujen monikultturia lisää, kun omakin kulttuuri rahanpuutteessa?
Miksi Sipilä halusi Keppanan Alkoon?
Onko Sipilällä hajuakaan miten kansa elää?
Miksi Leipäjonot lisääntyy, ettei kaikille keretä jakaa?
Vastaukset 20
Vanhimmat
joka päivä tulee 1000000e lisää?= velkaa lisää.
kilpailukyky kasvaa kun tuotteen hintaa muka lasketaan palkkoja alentamalla. Toimii periaatetasolla vientiyrityksillä mutta kun vientiä tekee vain murto-osa ja sipilä on laskemassa kaikilta tuunareilta palkkoja. Yritysjohtajat rikastuu köyhät köyhtyy. Porvari porvarille kättä ojentaa. Kiristää liittoja lisäleikkauksilla jotka tulee joka tapauksessa. Kepu pettää aina
Suomi vekaantuu tällä hetkellä nopemmin kuin Kreikka, on saatava pikainen muutos asiaan!
369000 työtöntä ja lisää tulee, "työvoimapulaan on otettava pakolaisia ja velkaa niitten elättämisee, mutta ei kai tarvitseisi velkaantua enää, kun otetaan työttömyyskorvaukset, lapsilisät ja eläkeet, Suomen kansalaiselta maahanmuuttajien elättämiseen, samalla kulttuuri saa piristystä Sharia ja isis lakineen.
ei muuta kun sss aleta täyttämään 7 miljardin velkakirja-anomusta IMF, EKP negatiiviselä korolla, 10 vuoden lyhennysvapaalla ja takaisinmaksu nimelisenä 30 vuoden maksuajalla.
Uuutta Sotea ei olisi tarvinnut alkamaan sorvata tilanteessa rahat kaput, ei ole mitään syytä, vanhakin on toimiva, mutta poliittisten irtopisteitten kalastelustahan pitää jonkun maksaa, tässätapauksessa soten huolletavat ja sairaat.
em mahdollistaa ja avustaA Atte"
Vanha sote toimii (tapauskohtaisesti) mutta kun ne rahat sen pyörittämiseen on kaput, siksi mm. soteuudistukselle on tarve. Keput on niin taitavia että ne tekee soteuudistuksen (maakuntamalli) joka on pääasiassa kuntauudistus heh heh..
Suomen sossu se vain maksaa sosiaalitukia Isiksen joukoille, me olemme mopuolinen kulturin tukija, Suomalainenhan 369000 työtöntä ei vältämätä tarte eritishuomota, mutta ulkomailla terrorijärjestön rivissä olevalla suomalaiselle tarttee maksaa sossua että saa ampua taloudelliseti vapaana huolista, eiköhän seoas maammelaulun paikka!
Sipilän innovoima "tyoajan pidennys muutamalla minuutilla/pv, no se on täysin ymmärrettävä Sipilän suusta joka ei päivääkään ole tehnyt kellokallen vahtaamaa pv-työtä, ne 5 minuutin pidennys/pv menee "paskaa puhuessa, ennen kotio-lähtöä
Talvivaara on hyvä esimerkki siitä, miten käy, kun puoluepoliitiikan korkealle nostama nousukas, korkealta edistää siipansa pörssiosakkeen arvon-nousua, myönnyttämällä ELY-keskuksella YM-arvovallallaan Ympäristön suojelun nimissä ympäristöä saastuttavia lupia saastuttamalla alapuoliset vesistöt, Talvivaarasta tuli ikuinen vero-eurojen syöpäläinen, on jo 300 miljoonaa mennyt ja lisää menee.
Ei ole montaa vosikymmentä siitä kun tehtiin ruokapalkalla töitä ei ollu mitää sosutukeja oli 6 päivänen työviikko, silloinkin elettii aivan hyvin!
kyllä olen senkin ajan elänyt, aika oli toinen kuin nyt, silloin elettiin mihin oli varaa, nyt eletään mihin ei ole varaa ja tulos on Sipilän käsissä, ihmetelen vaan onko Insinöörin prosessi taulukko väärinpäin ja sen laskevat- käyrät nousevat, kun laskee työpalkkoja ja ostovoimaa, siitähän syntyy laskuvoimaa maan talouteen kaikille, nythän pitäisi laskea verotusta ja samalla leikata ne menot joka on yli tarpeen, silloin syntyy ostovoimaa ja prosessitaulukon voi kääntää oikeinpäin ja käyrä-nousee.
Esitäppä konkretiaa mitä menoja leikkaisit, kenen veroja laskisit, helppoa on kirjoittaa mitä sattuu kun ei pysty muuhun!
Sipilän suurin moka on siinä, että jatkaa yli varojen elämisen ylläpitoa kyseenalaisin keinoin. Valtavasti aikaa ja energiaa kohdistetaan yhteiskuntasopimukseen vaikka kunta- ja soteuudistuksilla olisi valtava kiire. Valtio tekee koko ajan lisää velkaa ylläpitääkseen elinkelvottomien kuntien ylläpitoa valtion varoin ja mikä pahinta osittain velalla. Valitettavasti keskusta on tekemässä soteuudistuksesta puoluepolitiikkaa joka palvelee keskustapuoluetta ei itse asiaa. Ajavat kunnat konkurssiin uudistuksien sijaan. Maakuntamallissakin elinkelvottomat kunnat vain alistetaan uudistuksien sijaan maakuntahallinnon alaisuuteen.
esittämäni malli nostaa suomen suosta, en todellakaan ole Prime joten vain neuvoja kykenen antamaan, mitä tulee "kirjoittaa mitä sattuu", no aina aihetta eri asioista sattuu", ota kantaa elä kytää, rekisteröidy elä puskista huutele
Nettikyttien kannanottojen puutteesta enempi kuin samaa mieltä mutta miten rekisteröinti estää edellisiä puskista huutelemista?
Rekisteröintipakko (esiintyminen omalla nimellä) ja puskista huutelu yms. loppuu kuin seinään. Rekisteröity nimimerkki on vain rekisteröity nimimerkki jota ei aina edes "muisteta" käyttää. Esimerkkinä reagan joka rekisteröidystä nimimerkistä huolimatta kirjoitti persuista paskaa muilla nimimerkeillä. Kiinni jäätyään sensuroi koko avauksen ja niitä oli paljon heh heh..
Sipilä ei "kuvittele, Sipilä perustaa "prossessitaulukkoon laskelmansa. Sitä en ymmärrä, että ko "taulukko osoitti ruokajuoma-"keppanan Alkoon.
shiinäh taulukhon merkhinnässä ohn virhhe, sharahke kepphanhan tilalla on Årla"