kutiseva koira! atopica... apuja...

minävaan2000

Eli koirani kutisee ihan kamalasti, kohta vuosi yritetty selvittää syytä kutinaan, siinä kumminkaan onnistumatta. Tähän menessä kokeiltu barfaus ja muut ruuat nyt syö hypoallergia ruokaa ja tuntuu auttavan vähän. Korvatulehdus kierteet on jatkuneet 3 vuotta ja oli pari vuotta taukoa, kunnes taas tuli tulehdus johon antibiotit ei tunnu auttavan, ulkoloiset pois suljettu, hormonipiikin saanut, tulehdusarvot normaalit, raape näytteet ok, shampoo pesut ei auta, suihkutettava kortisoni turkkiin ei auta, kortisoni auttaa suun kautta otettuna tosin isolla annoksella mutta maha turpoaa siitä hirveäksi palloksi ja koira nukkuisi vain. Nyt aloitettu atopica, kenelläkään kokemuksia tästä? Viikon saanut atopicaa eikä mitään muutosta ainakaan vielä ole havaittavissa? Koiralla siis hirveä kutina ja kaljuja länttejä turkissa.

8

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öldkfjowlwbbmc

      Ei tullut mieleen teettää allergiatestiä? Voi olla atopiaa

    • 1260

      Kuulostaa kaverin westieltä, joka oli tuossa jamassa keväällä. Vaihtoi clinivetin ruokaan ja kunto koheni muutamassa viikossa.

    • vinkkivaan

      On kokemusta, ja meillä atopica vain pahensi tilaa. Koira pysyy lähes oireettomana animal relaxantin hoitavalla pesunesteellä. Se onkin ollut ainoa tepsivä keino. Tarkasta sen lisäksi ruokavalio, ja kiinnitä huomiota suojaravinteisiin.

    • vesialko

      lakkaa uittamasta sitä paska vetes.

    • kapinenkoira

      Onks sulla kapikoira eli koira saanut syyhypunkkitartunnan jostain villieläimestä. Tiedät varmaan, niin on olemassa kapikettujakin.

    • 1930

      Kortisoneja on erilaisia. Kaikki ei turvota. Pyydä eläinlääkäriä vaihtamaan. Kun "kokeilee" jotain ruokaa, sitä pitää käyttää pitkään ennen kuin tulokset näkyy. Vähintään pari kuukautta. Tsemppiä!

    • GermanHuntingTerrier

      Samat oireet oli disgnoosi: kilpirauhasen vajaatoiminta iho atopia eri allergiat, allergia selvitettiin verikokeissa, kesti noin 3vko kun näytteet kävi amerikassa ta briteissä asti labrassa, sittenpä sai pitkän listauksen mille allerginen, ruokavaliot meni uusiksi ja turkki vaatii kolmisen kertaa parin kuukauden dermoscent öljykäsittelyn vuodessa, kerran vuodessa turkin pesu, ei kannata pestä tiheämpään vesisadekin alkaa kutiseen turkkia...mutta kortisonia ei tarvi antaa kuin varttitabletti joka toinen päivä talvisin joka kolmas, kunnon testeihin vaan niin löytyy se ongelma, omalle koiralle em ongelmat tuli kun aikaisempi omistaja poistatti kepekset...

    • nnimetön

      Onkohan suljettu pois sisäelimiin ym. liittyvät sairaudet.
      Mutta Allergialta tuo pahasti kuulostaa. Koira voi olla allerginen ns. ulkoisille aiheuttajille tai sisäisille aiheuttajille. Ulkoisia ovat siis siitepölyt, homeet, pölypunkit yms. Nämä kannattaa tutkituttaa verinäytteillä (muistaakseni otetaan siitepölykauden aikana). Sisäisillä tekijöillä tarkoitan ruoka-aine allergiaa. Tämän tutkimiseen on myös verinäytteitä, mutta ne eivät ole luotettavia. Ruoka-aine allergian aiheuttajat löytää ns.eliminaatiodietin avulla. Tämä olisi tehtävä osaavan eläinlääkärin avustuksessa ja ohjauksessa ja tarpeen vaatiessa oireita helpotetaan lääkityksellä. Jos mahdollista, kannattaa etsiä sisäelimiin ja-tai ihosairauksiin perehtynyt/erikoistunut eläinlääkäri, ainakin pääkaupunkiseudulta ja suuremmista kaupungeista varmaan löytyy.
      Allergiat on yleensä vaikeita, työläitä, hintavia hoitaa. Riippuu tietysti, mikä allergiaa aiheutaa (yleensä ja huonossa tilanteessa useat eri asiat). Kunhan syyt löytyvät ja eri hoitoja kokeillaan (johdonmukaisesti), niin allergiaa yleensä pystytään hallitsemaan, joskin takapakkeja saattaa aika ajoin tulla (kuten minkä tahansa sairauden hoidossa).
      Kuten joku edellä sanoikin, ruokavalion ja myös joidenkin lääkkeiden/shampoiden tehoamisen alkaminen voi kestää jonkin aikaa.
      Kysy atopica-asiasta eläinlääkäriltä.
      Toivotan voimia ja menestystä koirasi hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      66
      5916
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      346
      5733
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe