Koulu: Mitä muuta kuin liikuntaa ja ohjelmointia?

Peruskoulu on muuttumassa. Siellä opetetaan enää liikuntaa ja ohjelmointia. Ohjelmoinnin opettajat pitää tuoda ulkomailta, koska suomalaiset opettajat eivät osaa vieläkään käyttää edes tietokonetta. Oppilaat osaavat kyllä. Opettajien Ammatttijärjestön (OAJ) aina äänessä oleva ykkösmies vaatinee opettajille vähintään yhden palkkaluokan lisää liikunnan ja ohjelmoinnin opetuksesta.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yhden palkkaluokan lisää? Et sitten tiedä opettajien palkkauksesta hölkäse pöläystä. Ja silti kirjoittelet täällä siitä.
Ei se, että kaikki luulevat sinun olevan tollo vaan se, että avaat suusi ja poistat kaikki epäilykset.

Äänestä

Ohjelmoinnin opettajat ovat kautta aikain olleet todella epäpäteviä. Ihan hirvittää ajatella millaisia tumpeloja tuolla seikkailee nuoria toivojamme opettamassa.

Itse kävin AMK:n ja jouduimme ryhmässä antamaan potkut opettajalle, joka ohjelmoinnin C -kurssilla syytti bugeja Microsoftin ohjelmistossa, kun pilkku ei toiminut desimaalierottimena. Toinen tauno ei ymmärtänyt Linux-kurssilla, että tiedoston attribuutteja voi muokata myös tyyliin aog numeraalisten attribuuttien lisäksi, minkä vuoksi sain kokeesta vain 4/5 täysien pisteiden sijaan. Tämänkin option jouduin opettajalle valottamaan, minkä jälkeen pisteitäni korjattiin niin kuin kuuluukin.

Mistä ihmeestä näitä epäpäteviä opettajia oikein sikiää?? Suomen opettajakatras on aivan kamalaa scheissea!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarkasakki kirjoitti:

Peruskoulu on muuttumassa. Siellä opetetaan enää liikuntaa ja ohjelmointia. Ohjelmoinnin opettajat pitää tuoda ulkomailta, koska suomalaiset opettajat eivät osaa vieläkään käyttää edes tietokonetta. Oppilaat osaavat kyllä. Opettajien Ammatttijärjestön (OAJ) aina äänessä oleva ykkösmies vaatinee opettajille vähintään yhden palkkaluokan lisää liikunnan ja ohjelmoinnin opetuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu