Toivoton yritys

välttämätöntä

Maassamme on vielä alueita joissa elää luonnonvarainen jokirapukanta. Toinen vesistössämme elävä rapu on täplärapu. Aiemmin vesistöissämme oli ainoastaan jokirapua tai järvirapu mutta 60 luvulla levinnyt rapurutto tuhosi kotoperäisen jokirapukantamme lähes kokonaan. Toisin kuin jokirapu niin täplärapu kestää rapuruttoa ja saattaa jopa olla sen kantajakin ilman että eläin siitä kärsii. Rapurutto lienee sienen aiheuttama infektio joka tuhoaa jokiravulta kuoren ja rapu menehtyy.

Nyt kun tiedetään että joidenkin vuosien kuluttua kuitenkin rapurutto tulee jälleen tuhoamaan jokirapukantamme niin nyt tehdään mielestäni aivan väärinpäin. Nyt halutaan rauhoittaa alueita jokiravulle kuvitellen että näin pelastettaisiin jokirapukantamme. Mielestäni jokainen euro mikä sijoitetaan jokirapukannan pelastamiseksi on tuhoon tuomittu.

Sen sijaan pitäisikin hyväksyä jo nyt muutos joka on välttämätön. Täplärapu tulee syrjäyttämään kokonaan jokiravun. Täplärapukannan luonnollisen leviämisen seurauksena jokirapukantamme tulee loppumaan ..kokonaan.

Nyt kannattaisikin panostaa täpläravun istutuksiin koska siinä on euromme tallessa.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikosti nuo vesistöstä toiseen siirtyy ilman ihmisen apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      450
      6486
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      176
      3860
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      128
      1382
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe