Elikkäs onko vika vai ominaisuus, että subaru xv kuluttaa renkaita epätasaisesti? (Kesärenkaita..)
Takarenkaat kuluneet 3-4mm, kun taas eturenkaat eivät juuri ollenkaan.
Viime kesänä edelliset renkaat kuluivat loppuun, (takarenkaat ensin, vaihdoin edestä taakse), jonka jälkeen syksyllä ostin uuden rengassarjan ja nyt on taas pinta vähissä. Ajoa kertyy noin 35-40tkm vuodessa.
Talvirenkaissa ei havaittavaa kulumista.
Auto on käynyt merkkiliikkeessä nelipyöräsuuntauksessa marraskuun lopulla 2014, sen suhteen pyörän kulmissa ei pitäisi olla ongelmaa.
Onko renkaiden kuluminen jokaisessa nelivetoisessa autossa samanlaista, vai mikä tässä nyt mättää..
Subaru XV syö renkaita
15
1317
Vastaukset
- suparuxv
Niin ja en tarvitse vastauksia tai kommentteja tyyliin; aja paalaamoon, työnnä suohon, osta mersu/audi/bemmi/tojota tai lada ym.. asiallisia kommentteja kiitos.
- Turbollatasaisesti
Ettet ole trolli? Subarut kun tuppaa kulumaan tenkailtaan hemmetin uskomattoman tasaisesti.
No veisin nelipyöräsuuntaukseen ja jopa bensan kulutus pienenee. Kulmat on pakko olla vinsinvonksin se on varma. Siis osaavaan nelipyöräsuuntaukseen. Harmi ettei xv ole kunnollisella bensakoneella noilla bensoilla ei viitsi ajaa edes tämmöinen vanhempi ukkokkaan. On kokeiltu mutta ei hermo kestä etanamaista menoa manuaalina tai automaattina. 1,6 oli naurettavuus.- Siantuntija
No siinä taas yksi "asiantuntija". Menehän provoilemaan sinne sinun mielimerkkisi sivuille.
- Turbollatasisesti
Siantuntija kirjoitti:
No siinä taas yksi "asiantuntija". Menehän provoilemaan sinne sinun mielimerkkisi sivuille.
"Siantuntija" MITÄ VITTTTUA! MISSÄ NEUVOIN VIKAAN HÄH !
nelivedot joill aajan itse vuodesta toisen subarulla eivät syörenkaitaan mistään nurkasta epätaisesti ja kilometrejä ja vuosia on paljon. Tiedän mistä puhun ja sinä saamarin räkänokka "asianatuntija" auot päätäsi ! HÄPEÄ !!! olet kaikkea muta kuin asiantuntija, kerroppa missä yksikin kirjoittamani meni vikaan ja vain tuoss avatsuksessa jonka kirjoitin. Sinulle vastaan miten ghuvittaa koska olet mikä olet . Minun kanssa siantuntija saat mitä olet pyytänyt. Jatko on kiinni sinusta. Jos vielä kerran kirjoitat typerää mitä kirjoitit en vastaa kos aparempi olla yksi typerä sinä, asiallisiin vatsaan asiallsisesti ja totuudella. - Siantuntija
Koita kestää vielä vähän aikaa. Tilasin valkoisen auton hakemaan sinua, ja lupasivat tulla niin pian kuin mahdollista........
- turbollaniajelen
Siantuntija kirjoitti:
Koita kestää vielä vähän aikaa. Tilasin valkoisen auton hakemaan sinua, ja lupasivat tulla niin pian kuin mahdollista........
Heh olen töissä kyseisen laitoksen leivissä jo kymmeniä vuosia. Huvoittavaa että sattui paikkaan jossa hoidetaan potilaita . On ikäviä ihmiskohtaloita potilaana. En kovin lähtisi vinoilemaan heidän tapauksistaan . Ole onnelline jos saat pitää edes vähäisen järkesi ja voit elää vapaasti.
- Siantuntija
No kyllä tosiaan huomaa, että olet töissä kyseisessä laitoksessa "huvoittavine, ja onnelline" ajatuksinesi kanssa. Elätkö sinä vapaasti, kun ei sinulla tuota järkeä näytä olevan ollenkaan?
- xv2012
Ei ainakaan oma 2012 vm xv syö renkaita epätasaisesti. Uudelleen suuntaukseen vaan.
Ainoa ongelma joka on ollut on kylmänä nykivä cvt-vaihteisto.- xvxvxvxvxvxv
Subarun takapyöräntuenta toteutettu lähinnä rautalankaan verrattavilla tukivarsilla joten ei ihme että pyörät on vinksallaan.
- suparuxv
Lisättäköön tarkennukseksi että malli on manuaali diesel XV. Autossa on vetokoukku jolla tulee jonkun verran vedettyä peräkärriä, mutta eihän senkään pitäisi hyvin paljoa kulumiseen vaikuttaa. (?)
- Doku_Mentti
"Auto on käynyt merkkiliikkeessä nelipyöräsuuntauksessa marraskuun lopulla 2014"
Saitko kirjallisena säädetyt arvot? Jos et, niin pyydä ne sieltä suuntauksen tehneestä huollosta. Jos ei enää löydy, niin ainakin seuraavalla kerralla sitten. - forforre
Paljonko pidät rengaspaineita, etenkin kärryn kanssa? Ehkä aivan liian vähän.
Mun autolla ajettu vajaa 50 tkm ja renkaat vielä melkein uutta vastaavat. - sub-xv
Minulla kesti renkaat 120000km sittenkin oli vielä pintaa 3,5mm.
- Surepressure
Paineet Paineet!
Meillä lähti kesälomareissulla yhdestä renkaasta useampi milli. Ajettiin noin 2000km.
Syy: liian pieni paine kys. renkaassa. 2,3 Bar ei riitä näille rengaskoille matka-ajossa. Rengas menee soikeaksi 100 km/h vauhdissa ja alkaa kulua tosi herkästi tullessaan tiekontaktiin. 120 km/h vauhteja meillä oli tosi paljon Etelä-Suomessa.
Nyt kun paineet on pidetty 2,7-2,8 barissa niin vähäisintäkään kulumista ei kuluneimmassakaan kesärenkaassa ole ilmennyt. Talvirenkaat ovat kaikki tasan samannäköisiä ja saman ikäisiä kesärenkaiden kanssa.
Subarun liikkeessä ihmettelevät itsekin, että missä hiton katunopeuksissa ne Japanissa ajelee, kun suosituspaineet ovat niin naurettavan alhaiset.
Paikallisen rengasliikkeen asettamilla korkeahkolta vaikuttavilla paineilla onkin siis ihan oikea syy. Ne säästää rengasta.- surepressure
Niin ja XV meilläkin. Pätee tosin muihinkin autoihin samalla tavalla renkaan koosta riippuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673488- 152186
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2241522Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701261- 441221
- 371141
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471014
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411010