Alkuraskaus oireet!

Mansikka1230

Heips!
Tein tuossa muutama päivä sitten clearblue raskaustestin ja se näytti raskaana 2-3 :))) kyselisin ihan vaan, että millaisia raskaus oireita teillä on alku vaiheessa ollut? Mulla on nyt ollu näitä menkkamaisia alamaha kipuja ja rinnat vähän arat. Kestääkö nämä "menkka kivut" nyt sitten koko raskauden?: D Esikoista nyt sitten odotellaan :)

7

5511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö23

      Moi, mäkin oon vasta ihan alussa raskaudessa ja esikoistani odotan. :) mulla on ainaki tissit ihan järkyttävän kipeet ja alamahas tuntuu ain välil et menkat alkais. lukemani perusteel, "menkkakivut" voi hävitä ensimmäise kolmannekse aikan, mut kaikil ihmisil on niin erillaiset oireet. :)

    • ngjkgfll

      Heippa! Ekassa raskaudessa oli vain rintojen arkuus rv 6 asti jolloin alkoi myös pahoinvointi, rintojen arkuus loppui rv 21 tietämillä, nyt toinen raskaus rv 25 menossa ja rinnat edelleen arat ja alavatsaa vihlonut koko tämän ajan..

    • Lflflr

      Rintojen arkuus ja lievä pahoinvointi alkoi jo ennen kuin testi näytti plussaa. Myös aerolat suureni samoihin aikoihin.

    • Hei! Itsekin tässä esikoista odottelen, ja juuri tulin neuvolan ensikäynniltä. Rinnat tulivat minulla herkiksi pari päivää ennen kuin tein testin joka näytti plussaa, luulin ensin menkkojen alkamiseksi rintojen arkuutta. Lisäksi en ollut voinut nukkua vatsallani viikkoa ennen testin tekemistä, jo osittain rintojen arkuuden takia. vatsallani en vieläkään nuku, eikä se tule onnistumaan ennen ensi kevättä : ) Testin tekemisen jälkeen olen voinut pahoin pitkin päivää, lyhyissä pätkissä.

    • Friikki

      Mulla menkkamaiset kivut kesti noin rv10 saakka. Sitten jäivät pois. Sitten oli rv11 iskiastyyppinen kipu mutta onneksi se meni myös ohi ja noin rv15-26 ruoka-aineista ällötti pihvilihan haju/ajatus olipa kyse ennen paistamista tai sen jälkeen, joten en syönyt nautapihviä sitten enää kuin vasta ihan loppuraskaudessa kerran tai pari kun ei aiemmin tehnyt mieli, ja tykkään medium niin raskaana ollessahan pitää olla täysin kypsä ja moni ketjuravintola ei osaa paistaa kypsää pihviä niin että se olisi hyvä maultaan ja koostumukseltaan (tai sitten vika lihalaadussa jota käyttävät). Eli ainoastaan tasokkaammat ja kunnon pihviravintolat.. Raskaana olevan ruokalistalla oli muutoinkin niin paljon huomioitavaa että jäi ravintoloissa syönti vähemmälle kun olisi mennyt ruoka venkslaamiseksi tai takaraivossa pelko ettei peruspaikan hygienia taso ole riittävä (hampurilaismestat, subit, ketjuravintolat, leikemestat)..

    • Turvottaa

      Moikka!

      Minäkin odotan ensimmäistäni ja raskausoireina ollut menkkamaiset tunteet (aivan kuin alkaisi, mutta ei alakkaan) ja aivan järkyttävä alavatsan turvotus! Myös rinnat ovat hieman arat.

    • Odottajatoukokuu

      Moi!

      Minäkin odotan esikoistani ja alkuraskautta tässä elellään. tässäpä alkuraskauden oireita: jatkuva väsymys, etova olo, hajuherkkyys, turvotus ja jatkuva vessassa ravaaminen. Onneksi ei kummemmin ole pahaolo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      450
      6486
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      176
      3860
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      128
      1382
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe