http://www.itahame.fi/Uutiset/2015/08/08/uimahalliremontista-tuli-taysi-farssi
Valve puhuu hienosti suunsa puhtaaksi.
Näin hoidetaan kaupungilla projekteja.
Vanhainkotikin on levällään, mitään ei oo saatu aikaan senkään suhteen.
Hallitus kruunasi kaiken tunaroinnin järjettömällä sivistystoimen investointimassalla.
Heinolassa tunarointi hallitaan.
Valve puhuu hienosti suunsa puhtaaksi.
Näin hoidetaan kaupungilla projekteja.
Vanhainkotikin on levällään, mitään ei oo saatu aikaan senkään suhteen.
Hallitus kruunasi kaiken tunaroinnin järjettömällä sivistystoimen investointimassalla.
Heinolassa tunarointi hallitaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Rakennustarkastajat v.....lee ammattirakentajille tarkastuksissa mitättömän pienistä asioita mutta oma pesä on täysin levällään. Hyvä Jussi Valve kun tulit esiin kiitos!!
"Olen tehnyt näitä töitä 40 vuotta enkä ole ollut ikinä näin puutteellisesti suunnitellussa ja huonosti valvotussa projektissa mukana."
Hyvää mainosta Heinolalle!
Uimahalliremontin kustannusarvio kusi heti kättelyssä miljoonilla ja nyt paljastuu ettei taida sekään arvio riittää. Käsittämätöntä touhua ja paljastaa, millaisin eväin kaupunki hoitaa remontteja, valvonta surkeaa ja suunnittelu surkeaa, voiko toteutuskaan olla niiden jälkeen muuta? Tärkeää verovaroilla pelleilyä!
Mitä mahtaa tehdä hallituksemme?
Tässä on tyypillinen urakoitsijan aloittama urakkahinnan nosto ensin vaikutetaan yleiseen mielipiteeseen sen kautta päättäjiin urakoitsija syyttäköön itseään huonosta esivalmistelusta oils kysynyt edelliseltä peruskorjaajalta mitä tuli tehtyä.Ei kaupungilla ole sellaisia valvontaresursseja että jokaisen työntekijän takana on kaupungin virkamies valvomassa .Rakentamisesta vastoin rakennusmääräykiä ja hyvää rakennustapaa on urakoitsijoiden nykykäytäntö.
Höpö höpö!
Urakkahinta on laskettu kaupungin tarjouspyynnössä antamien tietojen perusteella. On 100% kaupungin vastuulla, että tiedot pitävät paikkaansa ja kun eivät pidä, käy näin.
Miksi urakoitsijan pitäisi syyttää itseään? Ei taida olla urakoitsijan ongelma, jos kaupunki ei ole tiennyt (eikä selvittänyt) asioita ja veronmaksajille aiheutuu lisäkustannuksia sen takia. Kuinka tyhmä oikein olet? Kuvitteletko, että urakoitsijan pitäisi kyseenalaistaa tarjouspyyntö ja tarjota laajempaa urakkaa, kuin mihin tarjousta on pyydetty - ja hävitä näin tarjouskilpailu. Ei hyvää päivää sentään.
Sen todella huomaa, ettei kaupungilla ole valvontaresursseja, ei vaikka pitäisi olla! Naurettavaa perustella epäonnistumisia resurssipulalla, vaikka kaupungilla on töissä järjetön määrä henkilöstöä asukaslukuun nähden.
Tosiasia valitettavasti näyttää olevan, ettei kaupungilla ole osaamista sen enempää virkamieskunnassa kuin poliittisissa päättäjissäkään, jotta sen onnistuisi saattaa yksikin rakennushanke kunnialla ja kustannustehokkaasti maaliin.
Nyt oli vähän ontuva yritys syyttää urakoitsijaa siitä, että kaupunki ei osaa suunnitella eikä valvoa rakennushankkeitaan.
Valve tietää kuinka kaupungilta lypsetään lisää rahaa lisätöillä se tili vasta tehdään
Ai niinkö, että Valve "lypsää..." EIKÖ täällä mitään opita. EIKÖ. Minua niin sapettaa nämä seliseliselittäjät, koskaan ei ole vika missään muussa kuin niissä jotka osaa, tietää, hallitsee jne., mutta röyhkeät yrittää iskeä päälle typeryyksillä.
Opitaan nyt jotain näistä huomiosta, ja jospa saatais asiat hoituu, ja kaupunki nousuun.
Heinolassa on ihan tarpeeksi esimerkkejä riitaisuuksista ja ilkeilystä, kuten esim kaupunginjohtajien kohtelut, valtuutettujen ja meidän veronmaksajien vähättely.
Tiedätte varmaan mitä tarkoitan, valtuutetut eroavat valtuustosta...
Ei hyvä!
Tehrään siitä oma Iisakin kirkko. Tiedä vaikka siitä tulisi matkailuvaltti
Olisi kannattanut tehdä kokonaan uusi uimahalli....
Tulis varmaan halvemmaksikin.
Pieleen menee kun projektin alussa jo alustetaan lisätöiden laskutusta....Virolaisista työntekijöistä puhumattakaan.....eikö kaupungin työmaalle löydy tekijöitä omasta kaupungista...HEI HALOO....
Ei muuta kuin pelipoikki ja uusi halli työnalle. Saataisiin taas mukavasti julkisuutta. Voitaisiin päästä vaikka uutisiin
Mukavastihan tuo Valveen remontti meni. Eli päin vittua. Höyrysaunat pois käytöstä. On se melkonen sankari 😂
Osaamatonta työtä kyseiseltä rakennusfirmalta. Tai siis työnjohdolta.
Nyt taisi olla kyse suunnittelusta.Voishan sitä tehdä vaikka opintomatkan sokoshotelli Tahko spahan.Löytyy jos jonkinlaista saunaa,höyryjäkin taitaa olla useampi.
Onko tosiaan niin, ettei kukaan ole vasuussa, eikä kenenkään jakkara heilu????
Jos yrityksessä joku tupeksii noin niin kenkää tulee. Eikö kaupungilla ole pätevää virkamiestä valvomaan asioita vai eikö huvita? Kenkää tuollaisille ja heti. On niitä virkamiehiä muuallakin irtisanottu virkavelvollisuuden laiminlyönnistä. Eikö tässäkin täyty kriteerit? Mitä?
Jos ei oma pätevyys riitä niin hommista pois tai omalla kustannuksellaan hankkii ainatuntian valvomaan!
Kuis pitkä aika on ainatunti?
Niin!HTRP!Ymmärsitkö? Kysymys on nyt höyrysaunan suunnittelusta.Rakentajathan tekevät niin,kuin piirustuksissa on.Ja se,kuka on nämä hyväksynyt,on sitten toinen asia.Kysy K-TALOLTA.
Valveelle Heinola mitalli, eiköhän uusi omistaja kh:n kokoomuslainen jäsen hoida homman. Jaakkolan osti tämän rak.liike valveen, todellisen rakennusammattilaisfirman, kuten höyrysaunareminttikin osoittaa. Näin kokoomus
rakentaa - sutta tulee!