raskaana kummalle

appelsiinityttö

hei, olin yhdynnässä 10-11.7 välisenä yönä ja 15-16.7 välisenä yönä. kesäkuussa menkkani alkoivat 5.6.15 ja heinäkuussa taas 2.7.15. nyt olen raskaana ja mietin kummasta yöllisestä yhdynnästä olen tullut raskaaksi. Ennen kuin ketään alkaa moraalisaarnaamaan ehkäisystä niin käytössä on ollut kondomi. =) Osaisiko joku teistä laskea hieman edes suuntaa antavasti kummasta kerrasta vahinko olisi sattunut.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv25

      Vau.fi sivulta löydät raskauslaskurin joka laskee hedelmöittymisen edellisistä kuukautisista

    • Matemaatik

      Kummasta vaan, mutta todennäköisemmin jälkimmäisestä kerrasta, kun ovulaatio osuu siihen. Myös ensimmäisestä kerrasta siittiöt voivat säilyä elossa (2-5pv)tähän toiseen kertaan asti.

    • 192

      Kyllä sen kakaran väristä näkee sitten. Vai oliko molemmat rikastuttajia?

    • Viimeisemmät

      Veikkaisin itse tuota jälkimmäisempää, vaikka toki ne siittiöt voi säilyä hengissä sen 2-5pv. Munasolu kuitenkin on hedelmöittymiskykyinen ovulaation aikaan tyyliin 12-24h (joku suht lyhyt aika loppupeleissä, ks tarkemmin jostain pätevältä sivulta netissä), ja kun laskee kiertoa niin menkkojen alkamisesta taaksepäin noin 14pv tapahtuu yleisemmin ovulaatio (mm. ovilaatiolaskuri, kun kierto pidempi kierto kuin 28-30pv. Näin ollen todennäköisintä että ovulaatiosi ollut 16-19.7. aikoihin, jolloin uimassa nuo viimeisemmän setin kaverit. Jos siis todettavissa että raskauden kesto vasta 2.7. menkoista lähtien noin rv 6vkoa tällä hetkellä eikä enemmän, eli ettei 2.7. menkat ole olleet valemenkat ja tällöin raskauden kesto olisikin jo noin rv 11.

    • niminimini

      Ei voi varmaksi sanoa. Onko kiertosi yleensä ollut säänöllinen? Jos on, niin sillon ovulaatio olisi osunut juuri tuhon myöhemälle ajankohdalle, mutta kuten jo edellä mainittiin niin siittiöt voivat elää sen 5 päivää. Molemmat on siis mahdollisia, jos ovulaatio on ollut 15.7. Kannattaa varmaan varalta tiedustella neuvolasta aika alkuraskauden ultraan ja sitä kautta vielä yrittää selvittää todennäköisintä ovulaation ajankohtaa. Ultrakaan ei välttämättä tuo asiaan selvyyttä, mutta se on tässä vaiheessa kuitenkin ainut mahdollisuus. Muuten isyys selviää vasta lapsen synnyttyä isyystestillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      45
      3079
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2881
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2505
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      48
      2384
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2096
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1840
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      41
      1616
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1535
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe