raskaana kummalle

appelsiinityttö

hei, olin yhdynnässä 10-11.7 välisenä yönä ja 15-16.7 välisenä yönä. kesäkuussa menkkani alkoivat 5.6.15 ja heinäkuussa taas 2.7.15. nyt olen raskaana ja mietin kummasta yöllisestä yhdynnästä olen tullut raskaaksi. Ennen kuin ketään alkaa moraalisaarnaamaan ehkäisystä niin käytössä on ollut kondomi. =) Osaisiko joku teistä laskea hieman edes suuntaa antavasti kummasta kerrasta vahinko olisi sattunut.

5

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv25

      Vau.fi sivulta löydät raskauslaskurin joka laskee hedelmöittymisen edellisistä kuukautisista

    • Matemaatik

      Kummasta vaan, mutta todennäköisemmin jälkimmäisestä kerrasta, kun ovulaatio osuu siihen. Myös ensimmäisestä kerrasta siittiöt voivat säilyä elossa (2-5pv)tähän toiseen kertaan asti.

    • 192

      Kyllä sen kakaran väristä näkee sitten. Vai oliko molemmat rikastuttajia?

    • Viimeisemmät

      Veikkaisin itse tuota jälkimmäisempää, vaikka toki ne siittiöt voi säilyä hengissä sen 2-5pv. Munasolu kuitenkin on hedelmöittymiskykyinen ovulaation aikaan tyyliin 12-24h (joku suht lyhyt aika loppupeleissä, ks tarkemmin jostain pätevältä sivulta netissä), ja kun laskee kiertoa niin menkkojen alkamisesta taaksepäin noin 14pv tapahtuu yleisemmin ovulaatio (mm. ovilaatiolaskuri, kun kierto pidempi kierto kuin 28-30pv. Näin ollen todennäköisintä että ovulaatiosi ollut 16-19.7. aikoihin, jolloin uimassa nuo viimeisemmän setin kaverit. Jos siis todettavissa että raskauden kesto vasta 2.7. menkoista lähtien noin rv 6vkoa tällä hetkellä eikä enemmän, eli ettei 2.7. menkat ole olleet valemenkat ja tällöin raskauden kesto olisikin jo noin rv 11.

    • niminimini

      Ei voi varmaksi sanoa. Onko kiertosi yleensä ollut säänöllinen? Jos on, niin sillon ovulaatio olisi osunut juuri tuhon myöhemälle ajankohdalle, mutta kuten jo edellä mainittiin niin siittiöt voivat elää sen 5 päivää. Molemmat on siis mahdollisia, jos ovulaatio on ollut 15.7. Kannattaa varmaan varalta tiedustella neuvolasta aika alkuraskauden ultraan ja sitä kautta vielä yrittää selvittää todennäköisintä ovulaation ajankohtaa. Ultrakaan ei välttämättä tuo asiaan selvyyttä, mutta se on tässä vaiheessa kuitenkin ainut mahdollisuus. Muuten isyys selviää vasta lapsen synnyttyä isyystestillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11215
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10351
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5721
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      80
      5169
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      154
      4452
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4269
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4122
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe