Käsiniittokone

Mökkikaukanakotoa

Onko jollain tiedossa mistä saisi ostaa Alpina käsiniittokoneen tai vastaavan, kun niitä ei valmisteta enää. Meidän mökillä on niin vahvat heinät ja ala sen verran suuri ettei viikatteella jaksa ja traktorilla ei sinne niitylle voi mennä kun se on niin lähteistä maata että raskaat koneet sinne uppoaa. Mielellään saisi silputa samalla, mutta heinäksi tekokin käy.

14

2190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikinäkuullutaan

      Mikä on käsiniittokone??

      • poltinkarva

        Siimaleikkuri on aika onneton paksuun heinään. Pitää olla ruohoraivuri. Mielestäni teidän kannattaa hankkia ruohoraivuri. Minulla on Hondan raivaussaha. Saha maksoi melkei 600 euroa, mutta on hintansa väärti. Kaikenkorkuiset heinät saa niitettyä ja nurmikostakin tulee nätti.


      • poltinkyrpä

        Ruohoraivuri on pihatöihin ja aloittaja ei kertonut kuinka isoa lääniä pitäisi niittää. Perässä juostavia niittokoneita saa esim. Glanssilta. Niittokone tosin ei silppua,kaataa vain. Sarvitraktori etuleikkurilla myös silppuaa mutta aloittaja ei kertonut mitä vehje saa maksaa.
        Traktorimallinen ajoleikkuri niittää miehenkorkuista heinikkoa mutta aloittaja ei kertonut kuinka tasaista maapohja on.
        Raivausshaan saa ruohoteriä joilla saa niitettyä myös mutta aloittaja ei kertonut paljonko viitsii raivurilla neliöitä niittää.

        Käsiniittokoneista en ole koskaan ennen kuullut ja selvyyden vuoksi aloittaja voisi kertoa mitä se hänen mielestään tarkoittaa?
        Sana alpina viittaa ggp:en ja halpisruohoraivureihin. Kannattaa molemmat jättää väliin. Eli ggp:eet ja halpikset.


      • poltinkarva

        Ruohoraivuri on tarkoitettu laajojen heinikkoalueiden niittoon. Jos niitettävää heinikkoa on mökillä ihan hehtaarikaupalla, niin mikä on niittämisen tarkoitus? Jos heinikkoalue on tarkoitus ottaa viljelyjkäyttöön, niin alue pitää ojittaa. Iso lääni pelkkää nurmikkoa, ilman käyttöä, on turhaa voimien haaskausta. Heinää tehdään heinäkuun alkupouolella. Kukinnan jälkeen heinät korsiintuvat.


      • poltinkyrpä
        poltinkarva kirjoitti:

        Ruohoraivuri on tarkoitettu laajojen heinikkoalueiden niittoon. Jos niitettävää heinikkoa on mökillä ihan hehtaarikaupalla, niin mikä on niittämisen tarkoitus? Jos heinikkoalue on tarkoitus ottaa viljelyjkäyttöön, niin alue pitää ojittaa. Iso lääni pelkkää nurmikkoa, ilman käyttöä, on turhaa voimien haaskausta. Heinää tehdään heinäkuun alkupouolella. Kukinnan jälkeen heinät korsiintuvat.

        No ei todellakaan ole. Ruohoraivuri on käytännössä kulmavaihteellinen sarvitrimmeri. Laajat heinikkoalueet ajetaan ihan muilla vehkeillä.

        Niittäminen ei todellakaan ole turhaa voimien haaskausta. Esim. Kerran vuodessa tehtävä niitto estää tontin umpeenkasvun ja pellon vesakoitumisen. Muutaman vuoden niiton laiminlyömisen jälkeen pelto pitää raivata isoilla koneilla.


      • poltinkarva

        Kirjoitin, että ison nurmikon pito ilman käyttötarkoitusta on voimien haaskausta. Kuitenkaan kyseisen alue taida olla mikään hehtaaripelto. Åkkiä sen niittäisi raivurilla. Et ole varmaan nähnyt oikeaa raivaussahaa. Oikeita raivaussahoja käytetään metsänhoitoon, taimikkojen raivaukseen. Siis raivaussahalla tehdään täysiä työpäiviä. Pienet siimakoneet ovat leluja. Aloittaja kirjoitti, että märkyyden takia ei voi käyttää isoja koneita.
        Miten olisi hevonen ja niittokone?


      • poltinmäntti
        poltinkarva kirjoitti:

        Kirjoitin, että ison nurmikon pito ilman käyttötarkoitusta on voimien haaskausta. Kuitenkaan kyseisen alue taida olla mikään hehtaaripelto. Åkkiä sen niittäisi raivurilla. Et ole varmaan nähnyt oikeaa raivaussahaa. Oikeita raivaussahoja käytetään metsänhoitoon, taimikkojen raivaukseen. Siis raivaussahalla tehdään täysiä työpäiviä. Pienet siimakoneet ovat leluja. Aloittaja kirjoitti, että märkyyden takia ei voi käyttää isoja koneita.
        Miten olisi hevonen ja niittokone?

        Olet ihan sekaisin. Et erota ruohoraivuria ja raivaussahaa toisisaan. Pölvästi.

        Mitä tuot nurmikkoja keskusteluun? Kukaan ei ole kysynyt.
        Nyt oli puhe niittämisestä.


      • poltinkarva
        poltinmäntti kirjoitti:

        Olet ihan sekaisin. Et erota ruohoraivuria ja raivaussahaa toisisaan. Pölvästi.

        Mitä tuot nurmikkoja keskusteluun? Kukaan ei ole kysynyt.
        Nyt oli puhe niittämisestä.

        Ruohoraivuri on raivaussaha, ja suunniteltu erityisesti ruohon niittämiseen ja raivuri on raivaussaha. Täällä taitaa hääriä Kone-Glans kätyri ja pölvästi, joka ei erota trimmeriä raivaussahasta, ja joka ei ole edes kuullut, että raivaussahalla voi niittää ruohoa.
        Kaikenlaiset niittokoneet tarvitsevat tasaisen maaperän.
        Taajama-asukkailla on tapana viljellä nurmikkoa, aivan kuin nurmikon kasvatus olisi säädetty lakiin. Viime vuonna eräs kyselijä katui, kun oli kylvänyt kesämökille nurmikon. Hän halusi takaisin puut ja sammaleet. Siis halusin herättää aloittajaa miettimään, mitä hän haluaa pohjimmiltaan tehdä tuolle heinikkoalueelle.
        Eikö kesämökki ole yleensä lepoa ja virkistystä varten? Onko kyseistä heinikkoa pakko edes niittää? Joutomaakin on perinnemaisemaa. Joutomaan voi antaa rauhassa metsittyä tai istuttaa vaikka kuusia tai pajuviljelmän. Enempää en keskustele Kone-Glans pölvästin kanssa.


      • poltinidiootti

        Mitä olet mahtanut raivurissasi polttaa kun on pää noin sekaisin.
        Montako kertaa pitää sanoa että menee perille? Ruohoraivuri ja raivausaha on eri asioita. Koita nyt komputoida prossaasi...
        Ja jos vielä ei ole orava muuntajaa tukkinut niin koita komputoida että trimmeri on vielä ihgan eri juttu.

        Ei raivuri,trimmeri tms mitään tasaista maaperään tarvi pölvästi. Pyörillä kulkevat koneet tarvii riippuen pyuörien koosta.

        Ja mitä vittua nurmikot aiheeseen kuuluu? Kukaan ei ole kysynyt mielipidettäsi nurmikoista pölvästi.


      • poltinkarva

        Mulle on paljon tuotu raivureita korjattavaksi ja olen purkanut tuhansia moottorisahoja. Tiedän oikein hyvin mitä eroa on raivaussahalla ja moottorisahalla.
        Sinä et ole kumpaakaan käsissäsi pitänytkään. Olet vain kusipäähomo palstahäirikkö ja pidät pojista. Mene sinä homo bmw palstalle aukomaan päätäsi kun et mistään mitään tiedä.


      • poltinkorva

        No niin. Nyt rauhoitutaan lapsihyvä.


    • pienmekaanikko

      Voi herra isä. Anna mun kaikki kestää. Käsiniittokone.

    • Anonyymi

      Olen käyttänyt raivaussahaa niittämiseen siimaleikkuripäällä.

      Kätevämpi on kuitenkin vanha viikate; se on kevyt, äänetön, ei tarvitse lotrailla nesteiden kanssa tai tukeutuneen siimapään kanssa. Se on kätevä mm. marjapensaiden alustojen niittämisessä ja tienvarren lupiinitkin katkeavat sillä helposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      410
      4988
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      160
      2886
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2459
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      39
      1665
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      53
      1645
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1610
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      88
      1455
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      11
      1173
    9. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      16
      1106
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      165
      1105
    Aihe