Pyöritän kotiserverillä ssh-palvelinta, että voin hallita peliservereitä ja siirtää tiedostoja. Nyt kun kirjauduin sisään, siellä luki että: "There were 6714 failed login attempts since the last successful login." Eikö tämä tarkota, että jokin yrittää saada brute-forcen avulla salasanaani selville? En itse ainakaan kirjoittanut 6000 kertaa salasanaani väärin. Kuka-sitten-lieneekään ei onneksi saanut salasanaa selville, mutta eihän siellä mitään tärkeää/henkilökohtaista ole kuitenkaan. Mutta silti, saako tämän kyseisen ip-osoitteen selville ja blokattua jotenkuten? Palomuurina toimii iptables.
SSH-palvelimen hakkerointiyritys?
4
75
Vastaukset
"Eikö tämä tarkota, että jokin yrittää saada brute-forcen avulla salasanaani selville?"
Kyllä.
"Mutta silti, saako tämän kyseisen ip-osoitteen selville ja blokattua jotenkuten?"
Yksinkertainen niksi on kun siellä on se ssh:n tiedosto mihin taltioidaan kirjautumisosoitteiden sormenjäljet niin poistaa sen, kirjaudut sieltä mistä tarvitsee ja kirjoitussuojaat tiedoston niin tämän jälkeen ei pysty ottamaan yhteyttä muualta kuin niistä osoitteista mistä olet aiemmin kirjautunut.
Palomuuria jos rassaisi niin varmaan tutkisin jos säätäisi niin, että jos on vaikka 3x koitettu kirjautua jostain ja epäonnistuttu niin blokataan osoite automaattisesti. Menee sitten manuaalisivujen lukemiseksi tuon säätäminen.- höhööhö
no eikö fail2ban nimenomaan teen tuon mitä sanot viimeisessä kappaleessa??
höhööhö kirjoitti:
no eikö fail2ban nimenomaan teen tuon mitä sanot viimeisessä kappaleessa??
Joo.
- EX-hakkeroija
Hakkerointiyrityksistä voi koitua suuremmat vaarat, kuin niistä saatava hyöty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562791
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541709Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461694Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501443- 711407
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3221292The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181211- 1561016
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m62977Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25975