Ymmärsin juuri äsken että en saa vastauksia kysymyksiini enää mistään: en siltä jolle en kelvannut enkä varsinkaan täältä. Minun pitää selvitä tästä yksin niin kuin kaikesta muustakin. Herätkää.
Pitäkää tunkkinne
ja_kulissinne
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksin on helppoa, varsinkin höyryissä.
Olisipa helppoa kun voisi vain hypätä suhteeseen ensimmäisen vastaantulijan kanssa. Monet kuulemma tekevät niin ihan vain siksi ettei tarvitse olla yksin, mutta ei sovi minulle.
Miksi pitäisi saada aina apua ongelmiinsa muilta, eikö helpointa olisi ratkaista ne ongelmat itse, kun varmaan itse niistä eniten tietää? Toisaalta, ei aina voi varmaan edes saada toisilta sellaisia neuvoja, jotka edes sopisivat oman ongelman ratkaisuun. Parempi on siis ratkaista ne itse, kuin sälyttää se muiden harteille.
Olet oikeassa, varsinkin kun ei ole enää mitään mahdollisuutta puhua toisen ihmisen kanssa mitään eikä saada sitä kautta tietoja / näkökulmaa.
Miksei sinulla ole mahdollisuutta puhua toisen kanssa? Toisaalta, jos toinen ei halua enää puhua, niin silloin jää pakosti yksin ja on vain ratkaistava ongelmat niin hyvin kuin itse osaa. Ja jatkettava sitten elämää. Parempihan se on kuitenkin edes se, että saa asiaan edes jonkun ratkaisun, kuin että jäädä makaamaan siihen ongelmatilanteeseen iäksi.