"Nikon" tuoteväärennökset on nykyään taitavasti kopioituja, kun Nikonin hintapolitiikka houkuttelee piraattivalmistajia yhä suurempiin panostuksiin.. Pakkaus ohjelehtineen ja hologrammeineen on niin aidon näköinen , että tuskin enää Nikonillakaan huomataan eroa. Tässä yksi huippuhalpa esimerkki:
http://www.ebay.com/itm/331602596779
Vasta kapasiteetin mittaus paljastaa, mitä on sisällä. Tuolta ostamani uuden akun kapasiteetti on vain noin puolet Nikonin aidon akun kapasiteetista!
Hintakaan tosin ei ole edes kolmannesta aidon hinnasta, mutta silti herää epäilys, että näitä myydään jossain muualla paremmallakin hinnoilla, ja vakuutetaan olevan aito Nikon. Aikuisten-oikeesti-aito Nikon EN-EL14a akku maksaa yli 7 kymppiä!
Nikon akku vai tuoteväärennös?
5
197
Vastaukset
Hieman vierastaisin mainosta jossa Nikon tarjoaa akkua D7800 kameraan, sellaista ei kaiketi edes ole vaan kyse lienee P7800 kamerasta. D7000 sarja kun on vasta D7200 asteella.
Itselläni on sekä Hähnel että Nikon akkuja käytössä, 3 Nikonia ja 1 Hähnel enkä ole noissa isoa eroa huomannut. Ne ovat tosin tyyppiä EL15.- Piraatinkusettama
Hmmm.. siellä lukee kyllä P7800. Pointti tässä on se, että kamerakauppiastakin saatta houkuttaa näin edullinen "tukkuporras". Kerronpa tähän kohtaan hyytävän esimerkin muutaman kymmenen vuoden takaa:
Olinpa kerran töissä autotarvikeliikkeessä, jossa eräs asiakas kyseli Mersuunsa kallimmanpuoleista tarvikeosaa. Pitkän tovin harkittuaan päätti sittenkin mennä merkkiliikkeeseen ja ostaa alkuperäisen Mersun osan.
Meni vartti, ja läheisen merkkiliikkeen kaveri kävi hakemassa meiltä sen osan. Tarvikeosan hinta oli noin kolmannes alkup. hinnasta.
Kamera-akun kapasiteettia on vaikea arvioida käytössä, koska kuvaustilanteet vaihtelee niin paljon. Nikonin alkuperäinenkin akku hyytyy jo 10 minuutissa 10 asteen pakkasessa, ellei sitä erikseen lämmitä. Kapasiteetti selviää vain testaamalla.
Onko kellään kokemuksia tai vastaavia mittaustuloksia kamera-akuista? Piraatinkusettama kirjoitti:
Hmmm.. siellä lukee kyllä P7800. Pointti tässä on se, että kamerakauppiastakin saatta houkuttaa näin edullinen "tukkuporras". Kerronpa tähän kohtaan hyytävän esimerkin muutaman kymmenen vuoden takaa:
Olinpa kerran töissä autotarvikeliikkeessä, jossa eräs asiakas kyseli Mersuunsa kallimmanpuoleista tarvikeosaa. Pitkän tovin harkittuaan päätti sittenkin mennä merkkiliikkeeseen ja ostaa alkuperäisen Mersun osan.
Meni vartti, ja läheisen merkkiliikkeen kaveri kävi hakemassa meiltä sen osan. Tarvikeosan hinta oli noin kolmannes alkup. hinnasta.
Kamera-akun kapasiteettia on vaikea arvioida käytössä, koska kuvaustilanteet vaihtelee niin paljon. Nikonin alkuperäinenkin akku hyytyy jo 10 minuutissa 10 asteen pakkasessa, ellei sitä erikseen lämmitä. Kapasiteetti selviää vain testaamalla.
Onko kellään kokemuksia tai vastaavia mittaustuloksia kamera-akuista?On näköjään korjattu.
Nikon D200:lla olen ollut kuvaamassa noin 20 asteen pakkasessa eikä se mitenkään oikkuillut. Tuota samaa runkoahan laskuvarjojääkärikilta käytti pohjoisnapavaelluksellaan ja toimi se sielläkin vaikka hellepäivät olivatkin harvassa. Saattaa kuvasarja olla vieläkin netissä.Työeläkeläinen kirjoitti:
On näköjään korjattu.
Nikon D200:lla olen ollut kuvaamassa noin 20 asteen pakkasessa eikä se mitenkään oikkuillut. Tuota samaa runkoahan laskuvarjojääkärikilta käytti pohjoisnapavaelluksellaan ja toimi se sielläkin vaikka hellepäivät olivatkin harvassa. Saattaa kuvasarja olla vieläkin netissä.Tuolta ne kuvat löytyvät:
http://www.pohjoisnapa.fi/GalleriaEnnenHiihtoa.aspx- Piraatinkusettama
Miks aina vain mulle sattuu näitä? Eikö kellään muulla koskaan lerpahda?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413525Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua684297Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy392877En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3981285