Valvotaanko yksityisiä päiväkoteja?

päivähoitoon

Tänään kolmevuotiaani aloitti yksityisessä päiväkodissa, pettymys on kyllä jo nyt. Pihalle piti jättää eikä mitään kyselty. Onko niillä vain rahat pois ja lapsi säilytyksessä toiminta, tuntuisi kauhealta. Valvotaanko yksityisiä miltään taholta?

3

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennusta_tarkennusta

      Kirjoituksesi mukaan jätit lapsen pihalle, eikä kukaan muu ollut paikalla. Voitko siis kirjoittaa tarkemmin?
      Mitä olisi pitänyt kysellä? Tekemistänne lomamatkoista ym?

    • Tervve

      1) Juu, kyllä yksityisiä päiväkoteja valvotaan, niitä valvoo kaupunki, jossa kyseinen yksityinen päiväkoti toimii.

      2) Yksityiset päiväkodit perustuvat rahallisen voiton tavoitteluun. Sen voi muotoilla juurikin noin: "Rahat pois ja lapsi säilöön."


      Itse olen töissä kaupungin päiväkodissa, enkä ikipäivänä menisi yksityiselle töihin. Niissä muuten maksetaan pienempää palkkaakin kuin kaupungilla! Useita tuttaviani/kavereitani/kollegoitani on ollut yksityisellä töissä, mm. kielipk:ssa, liikuntapk:ssa, luontopk:ssa jnejne. JOKAISELLA on todella huonoja kokemuksia kyseisistä paikoista. Ne ovat kamalia paikkoja sekä lapsen että työntekijän kannalta. Toki kaupungin päiväkodeissakin on puutteensa ja kamaluutensa, mutta olennaista on, että kaupunki ei tavoittele voittoa, säästöjä kylläkin.

      Varmaan joitakin poikkeuksiakin on sekä kaupungilla että yksityisissä paikoissa. Kirjoitan tämän vastauksen kuitenkin 10 vuoden kokemuksellä pääkaupunkiseudun päivähoidosta.

      • tätivioletti

        Sanoisin että tilanne on päinvastoin.yksityisten päiväkotien työntekijät ovat kiinnostuneita työstään ja kaikki sujuu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6208
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2848
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1446
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      36
      1434
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe