No Voi Herra Nähköön!

Eihän se näin Suomi suosta nouse!

Sairaat, eläkeläiset, perheelliset - näin leikkaukset iskevät arkeen

Tiistai 11.8.2015 klo 07.00 (päivitetty klo 08.19)

Ensi vuoden budjetti esitellään tällä viikolla. IL esittelee etukäteen kymmenen säästökohdetta.
Valtiovarainministeriö esittelee perjantaina ehdotuksensa ensi vuoden talousarvioksi. Hallituksen leikkauslistalla on myös päivähoito.
Valtiovarainministeriö esittelee perjantaina ehdotuksensa ensi vuoden talousarvioksi. Hallituksen leikkauslistalla on myös päivähoito. (ELLA KIVINIEMI)
HALLITUS VÄLÄYTELLYT LISÄSÄÄSTÖJÄ

Pääministeri Juha Sipilän (kesk) hallitus pyrkii panemaan toimeen vaalikauden loppuun mennessä yli neljän miljardin euron säästöt. Ensi vuoden säästöjen osuudeksi on arvioitu 1,4 miljardia euroa.

Mikäli hallituksen tavoittelema yhteiskuntasopimus ei synny, hallitus aikoo säästää vielä miljardin lisää. Ehdollisten lisätoimien listalla on lisäksi lähes puolen miljardin edestä veronkorotuksia.

Valtiovarainministeriö arvioi elokuun alussa, että hallituksen suunnittelemat lisätoimenpiteet kohdistuisivat eniten työllisiin, eläkeläisiin ja ikääntyneisiin, yrityksiin ja lapsiperheisiin.

LUE MYÖS

Hallituspuolueet: Koulutuksesta ja sosiaaliturvasta vaikeinta säästää

1) Päivähoito-oikeuden rajaaminen

Mistä kyse? Kun toinen vanhemmista hoitaa lasta kotona ollessaan äitiys-, isyys- tai hoitovapaalla tai kotihoidontuella, perheen päiväkodissa olevalla lapsella on jatkossa oikeus vain puolipäiväiseen päivähoitoon.

Ajoitus: mahdollisesti ensi vuoden alusta.

Arvioitu säästövaikutus vuositasolla: 24 miljoonaa.

2) Eläkeläisten asumistuki

Mistä kyse? Pienituloisille eläkeläisille suunnattu tuki, jota saa noin 180 000 henkilöä, "sopeutetaan vastaamaan yleistä asumistukea". Yli 40 000 ihmistä menettää päätöksen takia kuukausituloistaan 100-200 euroa (Uusisuomi.fi 9.6.2015).

Ajoitus: voimaan ensi vuoden alusta sitä mukaan, kun tukipäätöksiä annetaan.

Säästövaikutus: ensi vuonna 40 miljoonaa, loppuvaalikauden aikana vuositasolla 123 miljoonaa.

3) Indeksien jäädytys

Mistä kyse? KEL/KHI-perusteiset (kansaneläke- ja kuluttajahintaindeksiin sidottujen etuuksien) indeksikorotukset jäädytetään. Jäädytys koskee mm. kansaneläkettä, perhe-eläkettä, rintamalisiä, vammaistukia sekä lapsilisiä.

Ajoitus: ensi vuoden täysjäädytyksen jälkeen korotukset mitoitetaan palkankorotuksiin, joiden ennakoidaan jatkavan äärimaltillista linjaa.

Säästövaikutus: ensi vuonna 20 miljoonaa, vuoteen 2019 mennessä 355 miljoonaa euroa.

4) Ruokavaliokorvaus

Mistä kyse? Poistetaan ruokavaliokorvaus (verottoman korvauksen suuruus tällä hetkellä 23,60 euroa/kk), jota keliakiaa sairastavat ovat voineet saada Kelalta gluteenittoman ruokavalion kustannuksiin.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 10 miljoonaa vuositasolla.

5) Potilaiden matkakorvaukset

Mistä kyse? Kasvatetaan potilaan tai kuntoutujan matkakohtaista omavastuuosuutta ja vuosittaista kustannuskattoa. Omavastuu yhdensuuntaiselta matkalta on nyt 16-32 euroa, riippuen siitä, onko taksimatka tilattu tilausvälityskeskuksesta vai ei.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 20 miljoonaa vuositasolla.

6) AURA-kuntoutus

Mistä kyse? Kuormittuneille ja jaksamisvaikeuksista tai sairauksista kärsiville räätälöity AURA-kuntoutusmalli, jonka oli tarkoitus korvata Kelan ASLAK- ja TYK-kuntoutukset, lakkautetaan ennen kuin ohjelmaa ehdittiin edes käynnistää.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 21 miljoonaa vuositasolla.

7) Tuomioistuinmaksut

Mistä kyse? Oikeudenkäyntimaksuja korotetaan.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 15 miljoonaa vuositasolla.

8) Kehitysyhteistyö

Mistä kyse? Kehitysyhteistyömäärärahoja leikataan.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: 300 miljoonaa euroa vuositasolla.

9) Tekes-avustukset

Mistä kyse? Tekesin myöntämiä t&k-avustuksia vähennetään, ja rahoitusta suunnataan yhä enemmän kasvuhakuisiin yrityksiin ja "radikaaleihin innovaatioihin". Myös Tekesin strategisten huippuosaamisen keskittymien (shok) rahoitus loppuu.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: sekä t&k-avustusten että shok-rahoituksen leikkaamisen arvioidaan tuottavan ensi vuonna 10 miljoonan säästöt.

10) Työvoimapolitiikan määrärahat
Google-mainokset
S-Pankin laina
S-Lainaa on helppo hakea netissä. Et tarvitse vakuuksia tai takaajaa.
s-pankki.fi/S-Laina
Saksa on kaupunkiloma
Tutustu ja suunnittele oma kaupunkilomasi!

Mistä kyse? Työllisyyttä tuetaan mm. palkkatuella ja starttirahoilla. Hallitus aikoo suunnata työvoimapolitiikan rahoitusta "vaikuttavimpiin toimenpiteisiin". Päätös voi joutua kovan kritiikin kohteeksi, sillä esim. Uudenmaan TE-toimistosta loppuivat työllisyysmäärärahat jo heinäkuun alussa.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: 50 miljoonaa ensi vuonna, 110 miljoonaa vuoteen 2019 mennessä.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vaan näin; Proo-Kansalaisille 4-vuoden raskas- Vero-ale(tarvittaessa vuosia lisää) ja Pääomavarallisuudesta raskas- leikkaus-säästöt(tarvittaessa vuosia lisää), em"rahoista on kyllä varaa mistä ottaa ja"leikkaus-säästöt tulee tehtyä, tarvittavat 5 miljardia(Sipilä) on pieni raha suurelle Pääomalle, hyvinä vuosina ne on veronmaksajilta otettu, nyt "otettuja pitää käyttää ja palauttaa Nousuun!

Äänestä
  • Sipilän "säästö teesit vie kansalta ostovoiman ja tuo pöytään pettuleivän.

    Äänestä

  • pinussilvestristi kirjoitti:

    Sipilän "säästö teesit vie kansalta ostovoiman ja tuo pöytään pettuleivän.

    tulee työttömiä lisää, sairastavuus lisii, pinna perheissä kirii, nuoret ottaa pirii

    Äänestä

  • sssteesit kirjoitti:

    tulee työttömiä lisää, sairastavuus lisii, pinna perheissä kirii, nuoret ottaa pirii

    eikä illaksi kotia jalka kirii

    Äänestä

Sipilä siis jäädyttää eläke indeksi korotukset ja ne korotukset siirtää palkkoihin, työnsäteneiltä, työn rampauttamilta eläkeläisiltä otetaan 355 miljoonaa ja siirretään palkkoihin, Miljardöörin Pää ja ministeri ei taida olla ajantasalla

Äänestä
  • Kun lakataan velalla elämästä voidaan laskea verotusta, nousee kulutus, lisää työtä ja verotuloja

    Äänestä

  • Sama pätee kärsämäen kunnan SOTE palvelutuottaja attendon väliseen sopimukseen KÖNTTÄHINTA, ja paskat sanon minä.
    - virhalääkäri
    - virka sosiaalipäällikkö ym kunta maksaa näiden palkat
    -kiinteistöt attendolle veloituksetta
    ja kaikki könttähintaan, eli mikä on kunnan avustus attendolle?

    Äänestä

  • palkankorotuskj-lle kirjoitti:

    Sama pätee kärsämäen kunnan SOTE palvelutuottaja attendon väliseen sopimukseen KÖNTTÄHINTA, ja paskat sanon minä.
    - virhalääkäri
    - virka sosiaalipäällikkö ym kunta maksaa näiden palkat
    -kiinteistöt attendolle veloituksetta
    ja kaikki könttähintaan, eli mikä on kunnan avustus attendolle?

    avustus on se mitä atte säästöä tekee, jota Frosteuruksen tietä kansa kukkia heitellen, palmujen huojuessa kj ilmoittaa Oinaan-sarveen puhaltaen, kuinka Sote-ulostaminen onnistui ja säästöä tuli ja kansa, etenkin "enemmistö syvään kumartaen otsansa tiehen kumauttaa

    Äänestä

Kokomuksen VM Stubbi´n yllätyksetön budjetti, ensimmäinen ylläri; palkkaverotus ei kiristykkään 50000e ylittävältä osalta, kuin vasta 100000 e alkaen, haalari työntekijää arvostetaan ja rinnastetaan valkokaulus ja vielä valkoisemmassa seurassa.

Äänestä
  • tämäStubbin- paha vanhuksille ja syöpä ynm erkoissairaanhoitoa vaativile:

    Hallitusohjelman mukaisten muun muassa erikoissairaanhoidon tehostamiseen, varhaiskasvatukseen ja vanhuspalveluihin kohdistuvien sopeutustoimien on tarkoitus hillitä kuntien menojen kasvua. Lisäksi eräitä asiakasmaksuja korotetaan.

    Äänestä

08:36

Itä-Suomen yliopistossa Kuopiossa tehdyn tuoreen tutkimuksen mukaan lähes yhdeksän kymmenestä 75 vuotta täyttäneistä kotihoidon asiakkaista on aliravitsemusriskissä tai aliravittuja.

Tutkimuksessa selvitettiin vuosina 2013-2014 kotihoitoa saavien vanhusten ravitsemusta. Tutkimukseen osallistui yhteensä 275 henkilöä, joiden keski-ikä oli 84,4 vuotta. 73 prosenttia tutkimukseen osallistuneista henkilöistä oli naisia. Suurin riski huonoon ravitsemukseen oli henkilöillä, jotka käyttivät suuria määriä lääkkeitä, joilla oli alentunut kognitio tai masennusoireita.

Kotihoidon iäkkäiden asiakkaiden ravitsemukseen ei ole kiinnitetty tarpeeksi huomiota, vaikka huonon ravitsemustilan tiedetään lisäävän riskiä joutua sairaalahoitoon. Lisäksi aliravitsemus hidastaa tai estää sairauksista toipumista ja pidentää sairaalahoitojaksoja, tutkimuksessa todetaan.
Reetta Paunonen

Äänestä

Unohtuu kaikilta kuinka suomi selvisi tarkkailuluokalle joutumisen hallitusohjelman ansiosta pari kuukautta sitten. Jos suomen valtio olisi kunta se olisi jo luokiteltu kriisikunnaksi ja alistettu valtion holhoukseen nyt se sai jatkoaikaa korjata talouttaan hallitusohjelman pohjalta ja jos se ei siinä onnistu EU-komissio asettaa suomen talousohjaukseen. Täällä nuristaan attendosta tilanteessa jossa ei ole varmuutta onko valtiolla tulevaisuudessa varaa maksaa valtionosuuksia joilla esim. attendon laskut maksetaan. Jos kolmen ässän hallitus ei onnistu rakenneuudistuksissa koko suomi on polvillaan leikkaukset ovat vasta alkusoittoa.

Äänestä

miten käy eläkeläisen verotuksen, kun työtulo vähennystä ei ole?

Äänestä

Siinä nähdään minkälainen on tekouskovaisen ajatuskanta?? Eikö uskovaista omatunto paina, omaa napaa vain tuijottaa!!! Kun on varakas , tulee varmaan hyvät kiksit kun saa köyhiä kiusata??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsamaapv1 kirjoitti:

Eihän se näin Suomi suosta nouse!

Sairaat, eläkeläiset, perheelliset - näin leikkaukset iskevät arkeen

Tiistai 11.8.2015 klo 07.00 (päivitetty klo 08.19)

Ensi vuoden budjetti esitellään tällä viikolla. IL esittelee etukäteen kymmenen säästökohdetta.
Valtiovarainministeriö esittelee perjantaina ehdotuksensa ensi vuoden talousarvioksi. Hallituksen leikkauslistalla on myös päivähoito.
Valtiovarainministeriö esittelee perjantaina ehdotuksensa ensi vuoden talousarvioksi. Hallituksen leikkauslistalla on myös päivähoito. (ELLA KIVINIEMI)
HALLITUS VÄLÄYTELLYT LISÄSÄÄSTÖJÄ

Pääministeri Juha Sipilän (kesk) hallitus pyrkii panemaan toimeen vaalikauden loppuun mennessä yli neljän miljardin euron säästöt. Ensi vuoden säästöjen osuudeksi on arvioitu 1,4 miljardia euroa.

Mikäli hallituksen tavoittelema yhteiskuntasopimus ei synny, hallitus aikoo säästää vielä miljardin lisää. Ehdollisten lisätoimien listalla on lisäksi lähes puolen miljardin edestä veronkorotuksia.

Valtiovarainministeriö arvioi elokuun alussa, että hallituksen suunnittelemat lisätoimenpiteet kohdistuisivat eniten työllisiin, eläkeläisiin ja ikääntyneisiin, yrityksiin ja lapsiperheisiin.

LUE MYÖS

Hallituspuolueet: Koulutuksesta ja sosiaaliturvasta vaikeinta säästää

1) Päivähoito-oikeuden rajaaminen

Mistä kyse? Kun toinen vanhemmista hoitaa lasta kotona ollessaan äitiys-, isyys- tai hoitovapaalla tai kotihoidontuella, perheen päiväkodissa olevalla lapsella on jatkossa oikeus vain puolipäiväiseen päivähoitoon.

Ajoitus: mahdollisesti ensi vuoden alusta.

Arvioitu säästövaikutus vuositasolla: 24 miljoonaa.

2) Eläkeläisten asumistuki

Mistä kyse? Pienituloisille eläkeläisille suunnattu tuki, jota saa noin 180 000 henkilöä, "sopeutetaan vastaamaan yleistä asumistukea". Yli 40 000 ihmistä menettää päätöksen takia kuukausituloistaan 100-200 euroa (Uusisuomi.fi 9.6.2015).

Ajoitus: voimaan ensi vuoden alusta sitä mukaan, kun tukipäätöksiä annetaan.

Säästövaikutus: ensi vuonna 40 miljoonaa, loppuvaalikauden aikana vuositasolla 123 miljoonaa.

3) Indeksien jäädytys

Mistä kyse? KEL/KHI-perusteiset (kansaneläke- ja kuluttajahintaindeksiin sidottujen etuuksien) indeksikorotukset jäädytetään. Jäädytys koskee mm. kansaneläkettä, perhe-eläkettä, rintamalisiä, vammaistukia sekä lapsilisiä.

Ajoitus: ensi vuoden täysjäädytyksen jälkeen korotukset mitoitetaan palkankorotuksiin, joiden ennakoidaan jatkavan äärimaltillista linjaa.

Säästövaikutus: ensi vuonna 20 miljoonaa, vuoteen 2019 mennessä 355 miljoonaa euroa.

4) Ruokavaliokorvaus

Mistä kyse? Poistetaan ruokavaliokorvaus (verottoman korvauksen suuruus tällä hetkellä 23,60 euroa/kk), jota keliakiaa sairastavat ovat voineet saada Kelalta gluteenittoman ruokavalion kustannuksiin.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 10 miljoonaa vuositasolla.

5) Potilaiden matkakorvaukset

Mistä kyse? Kasvatetaan potilaan tai kuntoutujan matkakohtaista omavastuuosuutta ja vuosittaista kustannuskattoa. Omavastuu yhdensuuntaiselta matkalta on nyt 16-32 euroa, riippuen siitä, onko taksimatka tilattu tilausvälityskeskuksesta vai ei.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 20 miljoonaa vuositasolla.

6) AURA-kuntoutus

Mistä kyse? Kuormittuneille ja jaksamisvaikeuksista tai sairauksista kärsiville räätälöity AURA-kuntoutusmalli, jonka oli tarkoitus korvata Kelan ASLAK- ja TYK-kuntoutukset, lakkautetaan ennen kuin ohjelmaa ehdittiin edes käynnistää.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 21 miljoonaa vuositasolla.

7) Tuomioistuinmaksut

Mistä kyse? Oikeudenkäyntimaksuja korotetaan.

Ajoitus: ensi vuoden alusta.

Säästövaikutus: 15 miljoonaa vuositasolla.

8) Kehitysyhteistyö

Mistä kyse? Kehitysyhteistyömäärärahoja leikataan.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: 300 miljoonaa euroa vuositasolla.

9) Tekes-avustukset

Mistä kyse? Tekesin myöntämiä t&k-avustuksia vähennetään, ja rahoitusta suunnataan yhä enemmän kasvuhakuisiin yrityksiin ja "radikaaleihin innovaatioihin". Myös Tekesin strategisten huippuosaamisen keskittymien (shok) rahoitus loppuu.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: sekä t&k-avustusten että shok-rahoituksen leikkaamisen arvioidaan tuottavan ensi vuonna 10 miljoonan säästöt.

10) Työvoimapolitiikan määrärahat
Google-mainokset
S-Pankin laina
S-Lainaa on helppo hakea netissä. Et tarvitse vakuuksia tai takaajaa.
s-pankki.fi/S-Laina
Saksa on kaupunkiloma
Tutustu ja suunnittele oma kaupunkilomasi!

Mistä kyse? Työllisyyttä tuetaan mm. palkkatuella ja starttirahoilla. Hallitus aikoo suunnata työvoimapolitiikan rahoitusta "vaikuttavimpiin toimenpiteisiin". Päätös voi joutua kovan kritiikin kohteeksi, sillä esim. Uudenmaan TE-toimistosta loppuivat työllisyysmäärärahat jo heinäkuun alussa.

Ajoitus: ensi vuodesta lukien.

Säästövaikutus: 50 miljoonaa ensi vuonna, 110 miljoonaa vuoteen 2019 mennessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu