Olen menossa 9 luokalle mutta ei yhtään huvittaisi mennä kouluun, koska en vain henkisesti jaksa masennuksen takia. Onko teillä jotain vinkkejä miten jaksaisin kouluun mennä?
Miten jaksaisi kouluun mennä?
Amy123455
1129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei Amy123455
Onpa kurja kuulla, että kouluun meno tuntuu pahalta. Varmaan elämääsi liittyy muutakin raskasta, koska käytät sanaa masennus. Oletko saanut masennukseesi hoitoa? Mikäli et, kannustan sinua ottamaan yhteyttä koulun terveydenhoitohenkilökuntaan, koulupsykologiin tai kuraattoriin. Sitä kautta voitte arvioida, millaisesta tuesta voisit hyötyä ja miten saisit takaisin omat voimasi opiskelua ja koko elämää varten.
Mietin, kävitkö viime vuonna kenties riparin? Jos, voit myös halutessasi ottaa yhteyttä leirisi nuorisotyöntekijään tai pappiin jutellaksesi omasta voinnistasi.
Tärkeintä on, ettet jää yksin kantamaan murheitasi vaan jaat ne jonkun välittävän kanssa
Merja, diakoni