Ulkomailta tulleet muslimit pitävät länsimaista demokratiaa itsestäänselvyytenä.
Kuitenkin länsimainen demokratia on mahdollinen vain kristinuskon jalanjäljissä, koska kristitty kääntää oppinsa mukaan toisen poskensa lyötäväksi.
Muslimit ja kristityt voisivat perustaa S/M liikkeen, jossa toinen tarjoaa toisen poskensa ja toinen lyö.
Kun muslimit haluavat perustaa länsimaihin moskeijoitaan, he unohtavat aktiivisesti, ettei heidän kotimaansa lähistöltä löydy tuhannen kilometrin säteellä muslimivaltioita, joissa on yhtä kehittynyt demokraattinen ja hyvinvoiva yhteiskunta kuin länsimaissa on.
Syynä on juuri se, että muslimimaissa kukaan ei ole opetellut kääntämään poskeaan, vaan ainoastaan lyömään, ja sen seurauksena yhteiskunta on kaaoksessa, erilaiset itsekkäät ryhmittymät käyvät sotaa toistensa kanssa, ja koko kansakunta kärsii köyhyydessä, kun ihmiset joutuvat elämään sodassa sortuneessa infrastruktuurissa.
Mitä moskeijoiden rakentaminen länsimaihin kertoo ihmisille ?
Edistyksellisimmät ja oppineimmat muslimit haluavat kertoa kristityille rauhan ja rakkauden sanomaa, miten uskonnot voivat elää rinnakkaiseloa rauhassa ja totuudessa.
Kun muslimiyhteiskunta kasvaa suuremmaksi länsimaissa, eivätkä muslimit edelleenkään sopeudu länsimaisiin arvoihin, niin radikaaleimmat muslimit ottavat vanhat kunnon opit käyttöön omasta kotimaastaan, ja näin islamiin liitetään radikaaleja poliittisia oppeja, jotka eivät ole vastakkain islamin uskonnon puolustamisoppien kanssa.
Uuden sukupolven muslimit unohtavat, miten heidän vanhempansa pakenivat sotaa, vainoja ja köyhyyttä niistä muslimimaista, joista heidän lapsensa ammentavat samoja oppeja pärjätäkseen paremmin uudessa yhteiskunnassa, jossa he eivät ole vielä löytäneet paikkaansa.
Vaikka puhtaimpien islamin oppien mukaan väkivalta on alunalkaen ollut väärin islaminuskossa, ovat kaikki islamin uskonnolliset johtajat hävinneet väkivaltaisen islamin tulkinnan edessä.
Alkujaan islaminusko oli väkivallaton, ja kuten uskontojen opit yleensä kaikkialla maailmassa myös islaminusko perustui väkivallattomuuteen.
Sitten muslimiyhteiskunta kasvoi suuremmaksi, ja ihmiset alkoivat kiistelemään maasta, vallasta ja rahasta keskenään.
Koska islaminuskoon ei kuulu posken kääntäminen toiselle, vaan pyhä sota, mikä pitää islamin hengissä vääräuskoisia vastaan, niin tämän opin myötä nykyään mikään muslimivaltio ei elä rauhanomaisessa rinnakkaiselossa muiden uskontojen edustajien tai edes oman uskonnon erilaisten ryhmittymien välillä.
Koraanin kirjoittajalla ei ollut uskoa oman jumalansa ylivertaisuuteen, ja siihen, että säilyisikö islaminusko hengissä, vaikka kaikki kannattajat luopuisivat siitä. Siksi väkivallan optio sisällytettiin islaminuskoon, jotta muslimeilla olisi mahdollisuus puolustaa jumalaansa aseilla.
Muslimit pilkkaavat kristittyjä siitä, että heidän jumalansa kuoli heikkouttaan ristillä, ja kristityt naureskelevat muslimeille siitä, että heidän jumalansa on niin heikko, että sitä pitää puolustaa aseilla.
Kumpi on oikeassa ? Kristittyjen ei tarvitse puolustaa uskontoaan aseilla, eikä heidän jumalansa kuole oikeasti ikinä, sillä hän on iankaikkinen Raamatun kertomusten mukaan.
Rauhanomainen elämä vaatii tietoisuuden siitä, että ihminen voi saavuttaa tärkeimmän asian elämässään tarttumatta aseeseen.
Ja tämä viesti on sisällytetty kristinuskon ytimeen, ja sitä julistetaan pelastavana oppina eli evankeliumina kaikille kansoille.
Hyvinvointiyhteiskunta muslimivaltiossa ?
politiikatonuskonto
2
<50
Vastaukset
- ahvenvita
Kalergi plan...
- ttkkl
Krkkoon liittyinen utsestään selvyys!?
Yhtä muhamettia kiinnosti kirkkkoon liittyminen, joka ilmeisesti onnistuu netin kautta:http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/D93E21CF2C9B5FAAC22575C20033647F
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1762626Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65859
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20750Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait221736Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86730Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688