Päiväraha apumies

Appari

Eli saanko päivärahaa kun työt alkaa klo 7 ja tunteja yleensä tulee 11-14h. Ei käydä huoltoasemilla vaan omat eväät mukana. Iltalisä tulee ilmeisesti myös klo 18 jälkeen. Olen apumiehenä.

5

306

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos asemapaikalta ollaanpois yli 10h:a kuuluu osapäiväraha, jos oleskelu ylittää 24h:a, 2x osapäiväraha tai kokopäiväraha, mikäli työnantaja ei järjestä ruokailua ja majoitusta.

      • petterpilt

        Se oli siinä. Selkeä vastaus ammattimieheltä.Se on sitten eri asia onko työnantaja rehti ja maksaa asiallisesti vai veivari joka käärii mieluummin massit omaan taskuun.


    • kulj_yrittäjä

      Mitään päivärahoja tai muitakaan rahoja ei kuulu maksaa. Tuntipalkka on ainoa, jonka kuljettaja saa ja sama tuntipalkka jokaiselta täydeltä tunnilta ilman lisiä ja vain ja ainoastaa täysiltä TYÖTUNNEILTA. Lepoajoista sekä purku/lastaus ajasta ei makseta, vaan ne ovat kuljettajan vapaa aikaa.

      • yrittäjäkusee

        EI pidä paikkansa.


      • petterpilt

        Näin puhuu 100% trolli. Tällainen trolli on todellisuudessa taistolaiskommunisti.Hän pyrkii lietsomaan luokkaeroa työntekijän ja yrittäjän välille.Sellaista keinotekoista vastakkain asettelua. Menestyvät kuljetusyrittäjät maksavat palkat ruokarahat ja päivärahat centilleen kuljettajalle. Keinottelijat yrittävät pysyä pinnalla,mutta kehnostihan siinä käy. Kaikki menee persiilleen ja lopuksi viina hoitelee yrittäjäpoloisen haudanlepoon. Näin on tullut kymmeniä tapauksia nähtyä ja en yhtään sure kyseisiä reppanoita onneksi ei ole omalle kohdalle osunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      211
      1614
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      183
      822
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      51
      770
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      56
      765
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      36
      724
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      388
      709
    7. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      552
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      535
    9. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      531
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      526
    Aihe