Putkari on laittanut ammeen hanakulmarasian kiinni ja siinä on nyt valmiina 10mm putkelle lähtö (puserrusliitintä varten).
Onko vedentulon kannalta (lue: ammeen täyttymisen keston) kannalta merkitystä onko siinä 10 vai 12mm kupariputki välissä ennen sekoittajaa? Kannattaako minun siis vaihtaa hanakulmarasiassa kiinni olevaa lähtä suuremmaksi sen toivossa että ammeen täyttyminen nopeutuisi?
Vedentulo talossa ei muutenkaan ole kovin kaksinen (n. 10-11 l/min) perushanasta. Myös paine tuntuu melko pieneltä.
Käytännön ero 10 ja 12mm putken välillä
14
3535
Vastaukset
- hana_pullonkaulana
Ammeen hanasta pitäisi perinteisten mitoitussääntöjen mukaan tulla 0,3 l/s, mihin nähden 10 mm putket ovat aika ahtaat. Tästä huolimatta epäilen, että pahin pullonkaula on se hana. Normaalin hanan mitoitusvirtaama on 0,2 l/s ja nykyään nämä on jo suunniteltu niin, ettei niistä kovemmallakaan paineella enempää irtoa.
- Kotiputkari
Kiitos vastauksesta! Hana on "HANSGROHE AMME- JA SUIHKUHANA 13118 ECOSTAT COMFORT". Tarkempia lukuja virtauksista sen osalta en tiedä. Olen tosin poistanut sieltä jonkinnäköisen rajoittimen heti kylmävesiliitännän nukkasuotimen jälkeen (muovinen holkki joka pienentää aukkoa liitännässä).
Käytännössä siis tilanne voi olla se että vaihtamalla isommat putket tilanne ei edes parane jos hana toimii rajoittimena?
Paineet talossa on muutenkin hyvin huonot, onko sillä merkitystä? Lähinnä mietin että kun paineet on jokatapauksessa heikot niin voiko olla myös niin että vaikka vaihtaisin 12mm putken niin tilanne ei muutu, vaan jo 10mm putki "riittää" päästämään läpi nykyisellä paineella/virtaamalla tulevan veden? - asdasdadawrqwe
Kotiputkari kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Hana on "HANSGROHE AMME- JA SUIHKUHANA 13118 ECOSTAT COMFORT". Tarkempia lukuja virtauksista sen osalta en tiedä. Olen tosin poistanut sieltä jonkinnäköisen rajoittimen heti kylmävesiliitännän nukkasuotimen jälkeen (muovinen holkki joka pienentää aukkoa liitännässä).
Käytännössä siis tilanne voi olla se että vaihtamalla isommat putket tilanne ei edes parane jos hana toimii rajoittimena?
Paineet talossa on muutenkin hyvin huonot, onko sillä merkitystä? Lähinnä mietin että kun paineet on jokatapauksessa heikot niin voiko olla myös niin että vaikka vaihtaisin 12mm putken niin tilanne ei muutu, vaan jo 10mm putki "riittää" päästämään läpi nykyisellä paineella/virtaamalla tulevan veden?kannattaisiko sitä painetta nostaa? jos oma vesilaitos niin eihän se ole kovin vaikeaa. jos kunnallinen vesijohto niin kuntaan yhteyttä.
- wsdefde
Hanakulmarasia 10mm lähdöllä?
- käytännön.ero
Käytännön ero 10 ja 12mm putkien välillä on 2mm ero putken halkaisijassa. 12mm on halkaisijaltaan 2mm 10mm putkea suurempi.
- pöivän_pähkinä_sulle
Käytännön ero on 10 vs. 8 mm...
Sopii miettiä, miksi - toinen_pähkinä
pöivän_pähkinä_sulle kirjoitti:
Käytännön ero on 10 vs. 8 mm...
Sopii miettiä, miksiEi kyllä se on 8mm vs. 6mm. Sopii miettiä, miksi.
- matikkaa_Osaava
toinen_pähkinä kirjoitti:
Ei kyllä se on 8mm vs. 6mm. Sopii miettiä, miksi.
Ei ole sekään.
12mm putken pinta-ala on 1,44 kertainen verrattuna 10mm putkeen.
10mm putken pinta-ala on 1,56 kertainen verrattuna 8mm putkeen.
8mm putken pinta-ala on 1,78 kertainen verrattuna 6mm putkeen. - HöH-HöH
matikkaa_Osaava kirjoitti:
Ei ole sekään.
12mm putken pinta-ala on 1,44 kertainen verrattuna 10mm putkeen.
10mm putken pinta-ala on 1,56 kertainen verrattuna 8mm putkeen.
8mm putken pinta-ala on 1,78 kertainen verrattuna 6mm putkeen.Matemaatikkona otat kai myös huomioon kuparin paksuuden?
- apumatikisti
HöH-HöH kirjoitti:
Matemaatikkona otat kai myös huomioon kuparin paksuuden?
Jos reikä on 10 mm niin putken paksuudella ei ole mitään väliä. Sama muilla reiän halkaisijoilla.
- päivän_pähkinä_sulle
apumatikisti kirjoitti:
Jos reikä on 10 mm niin putken paksuudella ei ole mitään väliä. Sama muilla reiän halkaisijoilla.
Putki pitää aika huonosti vettä, jos reijän paksuus on ulkomittaa suurempi.
Kupariputkien mitat ovat ulkomittoja. - kuparistus
HöH-HöH kirjoitti:
Matemaatikkona otat kai myös huomioon kuparin paksuuden?
Voihan sen ottaa huomioon, mutta fakta ei muutu siitä mihinkään, että pienikin muutos kupariputken koossa vaikuttaa tilavuuteen erittäin merkittävästi. Oletko koskaan miettinyt, miksi sitä putkea on niin montaa eri kokoa, jos ne olisi tilavuudeltaan lähes samoja?
http://www03.edu.fi/oppimateriaalit/pientalon_lammitys/yleiset_kuvat/kupariputket_taulukko.jpg
- annaollajaelää
Tuskin pari milliä mitään vaikuttaa eli anna olla - jos vedenpaine on muutenkin heikkoa niin vaihtamalla tuskin paranee.
- väärinpaskottu
Suosittelen laittamaan 63 millistä putkea tilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760