Silloin kun Matkus tuli kuopioon moni epäili, että onko sillä elinvoimaa. Nyt on todistettu, että on. Matkus vetää väkeä.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/matkuksen-myynnit-kasvoivat-heinakuussa-22-prosenttia/2105119
Matkus pysyy suosiossa
19
513
Vastaukset
- hohhoijaa_
Niin heinäkuussa.
"Matkuksen myynnit kasvoivat _heinäkuussa_ 22 prosenttia"
"Matkuksen kauppakeskuksen käytävillä Kuopiossa kulkee vielä _lomalaisten_ näköisiä ihmisiä"- hyväMatkus
Hengissä on pysynyt. Vai toivotko että häviää kartalta? Pitääpä käydä taas viikonloppuna.
- nainenitsekin
Mua harmittaa kun suurin osa on naistenvaatekauppoja.
Kaipaisin silmälasikauppaa, sisustustavaraa/kodintarvikkeita, kodinkoneita, kunnon ruokapaikkoja lisää.
Mua ei ainakaan ikean sisustus ja kodintavarat kiinnosta pelkästään.
- Västerås0
toivottovasti tulet elävänä takaisin.
- Sesonkiaika
Ihmehän tuo olisi, jos sesonkiaikana ei myynti kasvaisi. Matkus etsii vielä tasapainoaan, yrityksiä lähtee ja uusia tulee tilalle. IKEA ja Halpa-Halli ja joku muu suurempi ovat ne liikkeet, joissa ihmiset enimmäkseen käyvät. Pienemmät liikkeet kilpailevat keskenään.
Matkus on vielä keskeneräinen, kalsea.- jäpäkki
Tässähän oli kyse siitä että verrattuna viime vuoden heinäkuuhun on myynti kasvanut 22 prosenttia.
Niin että tottakai se on positiivinen suunta.
- prosenteilla
Mahtava uutinen, mutta muistelenpa että Matkuksen vuosittaiseksi kävijämääräksi arvioitiin 5- 6 milj kävijää mikä ei ole koskaan toteutunut eikä toteutuu koskaan!
Eikä Matkus ole tainnut vuosittaista kävijämääräänsä kertaakaan vielä ilmoittaa. Epäilenpä että lokakuun kävijämäärä on ainakin -22 prosenttia heinäkuusta - klfklrt0rwet9
"Syksyllä Matkuksessa on edessä ensimmäinen isompi pyöritys liikkeiden osalta kun kolmevuotiset vuokrasopimukset ovat päättymässä vuoden loppuun.
– Osa liikkeistä lähtee, osa jää."
Eihän tuolla ole kuin rätti ja lumppukauppoja.
"Esimerkiksi vuokratusta pinta-alasta on ""muodin"" käytössä 40 prosenttia. Myös liikevaihdosta 40 prosenttia tulee ""muodista""- autiotalo
Matkuksen suosia nähdään syksyn jälkeen paljonko on jäänyt liiketilaa tyhjilleen!
- epäasiantuntija
Milloin Matkus on auki? Siinäpä päivän kysymys.
- Ainaaaki
Matkus on aina aaki ! Siinäpä vastaus
- poiuytre
eipä ou tänään. Mutta huomenna on. ettekö te osaa käyttää nettihakua
- asdasdzc
Toivoisin sinne jotain tasokkaampaa ruokapaikkaa, vaikkapa sushiravintolaa tai vastaavaa ja sijainti on vähän kehno sellaiselle, jolla ei ole autoa. Muutenhan tuo on ihan loistava paikka.
- Että_silleen
Kuopion Matkus-kauppakeskuksessa sijaitseva Hanko Sushi -ravintola muuttaa pian Kuopion keskustaan. Ravintola löytyy jatkossa kauppakeskus Aapelista.
- Shaku
Hyvä kun voi mennä suoraan Matkukseen niin ei tarvitse ankeaan ja autioituneeseen Kuopion keskustaan poiketa. Siellä ei nykyään taida olla kuin juottoloita ja kebab-paikkoja.
Meekäpoeka on käänynnä siellä Matkuksessa vuan pari kerttoo ja sepä riittääkkii:D:D Keskustassa on mukavampi asijoejja ja kuleskella kävelykatuloella:D
- Allejiänvielä
Kävelykatuloella on vuan helevetinmoenen aatoliikennekkii, häirihtee.
- Asikastyytyväinen
Ei keskustaan viitsi lähtee kun parkkipaikastakin pitää maksaa jos semmoisen sattuu löytämään. Matkuksesta löytyy aina ilmainen parkki ja nopeammin siellä käy kuin keskustassa. Keskustassa carsoni intersport ja Aapeli tyhjää täynnä vain myyjät keskenään höpöttelee. Sokkarilla muutama asiakas...
- Anonyymi
Tapaus Matkus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734406Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1492867Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272446Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581887Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3831844Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281502Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu241500Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121456Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453