Omput tippuu!!

sinnemeni

Mikä voi olla syynä,että pienet omput tippuu nyt kauhealla vauhdilla maahan ja ne mitkä ovat puussa,niin osa on rupisia.Nuo maahan pudonneet näyttävät ihan terveiltä.

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-2-2

      Lannoita aikanaan ja oikealla lannoitteella, joskus kosteuspuute tekee sen.

      Ei kasvi poista siemeniään, jos ravintoa on tarpeeksi.

    • 1Taij

      Kuivuus voi olla syynä, nythän elokuussa on viimein ollut pitkään poutasäitä. Minulla omppuja myös tippuu paljon pieninä kaikkein kuivimmassa paikassa olevasta puusta. Aloin tänään sitten kastella tuota puuta.
      Olen myöskin huomannut, että matoiset tai muuten vioittuneet omput pyrkivät putoamaan ensimmäisinä.

      • sinnemeni

        On kyllä kasteltu noita puita.En vaan ymmärrä,miksi tiputtaa.Kaadan kohta molemmat puut,kun ei niistä mitään iloa ole.


    • Eedenistä_itään

      Myyrä tuhonnut juuria?

      • sinnemeni

        Eikö se vaikuta sitten muuten puuhun kuin vain omenat tiputtamalla,kun puut ovat kyllä ihan terveen näköiset.

        Silloin 6-7 vuotta sitten olin innoissani omista omenapuista,mutta kyllä ovat olleet pettymyksiä.


    • sinnemeni

      Mites muuten tuo,kun tutullani on vanha omenapuu joka tekee joka vuosi runsaasti omenoita.Ei hän kastele eikä lannota sitä mitenkään.Tuli tämä mieleen,kun tuo yksi vastaaja mainitsi lannoitteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3793
    2. 46
      3187
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2959
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      43
      2840
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1921
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1908
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      128
      1796
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      88
      1222
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1190
    Aihe