Mikä voi olla syynä,että pienet omput tippuu nyt kauhealla vauhdilla maahan ja ne mitkä ovat puussa,niin osa on rupisia.Nuo maahan pudonneet näyttävät ihan terveiltä.
Omput tippuu!!
6
103
Vastaukset
- 2-2-2
Lannoita aikanaan ja oikealla lannoitteella, joskus kosteuspuute tekee sen.
Ei kasvi poista siemeniään, jos ravintoa on tarpeeksi. - 1Taij
Kuivuus voi olla syynä, nythän elokuussa on viimein ollut pitkään poutasäitä. Minulla omppuja myös tippuu paljon pieninä kaikkein kuivimmassa paikassa olevasta puusta. Aloin tänään sitten kastella tuota puuta.
Olen myöskin huomannut, että matoiset tai muuten vioittuneet omput pyrkivät putoamaan ensimmäisinä.- sinnemeni
On kyllä kasteltu noita puita.En vaan ymmärrä,miksi tiputtaa.Kaadan kohta molemmat puut,kun ei niistä mitään iloa ole.
- Eedenistä_itään
Myyrä tuhonnut juuria?
- sinnemeni
Eikö se vaikuta sitten muuten puuhun kuin vain omenat tiputtamalla,kun puut ovat kyllä ihan terveen näköiset.
Silloin 6-7 vuotta sitten olin innoissani omista omenapuista,mutta kyllä ovat olleet pettymyksiä.
- sinnemeni
Mites muuten tuo,kun tutullani on vanha omenapuu joka tekee joka vuosi runsaasti omenoita.Ei hän kastele eikä lannota sitä mitenkään.Tuli tämä mieleen,kun tuo yksi vastaaja mainitsi lannoitteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823323
- 922975
- 532252
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201695- 191644
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111620Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221458Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61448Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131381Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin371353