Oon siis 12vuotias ja en tiiä miten on hyvä oksentaa? Mul on ollu hetkii milloin oon vaan itkenny ja lähtenny kävelee mettääkohti sillee "nyt oksennan!" mut silti käännyn vaa ihanku joku sanois ei mun sisällä sille. Voisko joku neuvoa helpon oksennus tavan? Koska se ei vaa tuu mulla. Vaikka miten syvälle sormet yritän työntää monta kertaa. -.- Apujaa.
Miten te oksennatte? Help aloittelialle
6
236
Vastaukset
- Haluanvainauttaa
Älä tee sitä. Itse olin saman ikäinen kun onnistuin ensimmäisen kerran oksentamaan tahallani, nyt olen 20v ja minulla on bulimia. Rahat menee, ihmissuhteet kärsii ja olo on jatkuvasti aivan paska. Älä tee sitä, tiedän miltä kaikki tuntuu ja kuinka vaikeaa tuossa iässä voi olla. Et sinä oikeasti tahdo tätä.
- olejärkevä
Jos oikeasti haluat pilata elämäsi ja terveytesi, niin keksit siihen keinot itsekin.
Toivon, että edustat sitä suomalaista tulevaa teinikansaa, jolla on edes aavistuksen verran järkeä ja itsesuojeluvaistoa pääkopassaan ja unohdat oksennusaikeesi tähän paikkaan. Oksentaminen ei ole jotain sellaista, jota voi tehdä "vain tämän yhden kerran". Kun kerran kokeilet, sille tielle hyvin todennäköisesti myös jäät.
Tuossa iässä kaikki tuntuu hankalalta ja syömishäiriö voi tuntua hyvältä keinolta saada sekä huomiota että yrittää helpottaa oloaan, mutta sitä se ei ole.
Toki jos olet valmis ottamaan vastaan seuraavat seuraukset, niin ole hyvä vaan.
Hiustenlähtö, hampaiden reikiintyminen ja kuluminen ja putoaminen, luiden haurastuminen (osteoporoosi voi olla pirun kivulias kaveri pahimmillaan), ahdistus, masennus, kynsien haurastuminen, huonokuntoinen iho, vatsa- ja ruoansulatusongelmat, ruoka nousee kurkkuun kun mahanportti löystyy, ihmissuhteet kariutuu, sun rahat (ja vanhempiesi rahat) menee ruokaan syömishäiriön ylläpitämiseen, sun perhe ei luota suhun enää, sun ystävät ei luota suhun enää, rytmihäiriöt ja sydänkohtauksen riski, mahdollinen aivoverenvuoto rajun oksentamisen takia, munuaisten vajaatoiminta, maksan vajaatoiminta, nukkakarvoitus, painajaiset, huonot yöunet, jatkuvat fyysiset kivut, jatkuva tappelu hoitoa vastaan, sun perheenjäsenten huoli, pituuskasvun hidastuminen ja päättyminen, hormonihäiriöt, lapsettomuus, kilpirauhasen toimintahäiriöt...
Ja tuossa vaan murto-osa siitä mitä syömishäiriö aiheuttaa.
Tiesitkö vielä sellaisen jutun, että sun fyysinen ja psyykkinen kehitys jää sen iän tasolle, jolloin kehität syömishäiriön? Eli jos nyt 12 vuoden kypsässä iässä kehität itsellesi syömishäiriön, sä jäät pitkäksi aikaa 12-vuotiaan tasolle, koska sä käsittelet kaikki asiat syömishäiriön kautta?
Entäs koulu? Sairaalakoulu ei aja samaa asiaa. Osastolle joutuminen on maailman vihoviimeisin asia.
Toivottavasti sulla on järkeä sen verran päässä, että lopetat näiden vinkkien metsästämisen; tosin kukaan järkevä ei sulle niitä annakaan. Sun kannattaisi keksiä muita keinoja tunteiden purkamiseen, esim. piirtäminen, tanssi, vaikka nyrkkeilysäkin hakkaaminen. Itseensä ei pahaa oloa saa koskaan purkaa, koska se vaan lisää sitä pahaa oloa ja aiheuttaa niin paljon ongelmia, että tulet katumaan niitä pitkään. - jiioeejju
Tungen suolakurkun perseeseen ja jodlaan
- Titta-Iita
Mä oksennan silleen että meen nelinkontin ilman housuja lattialle ja työnnän hammasharjan perseeseen!
- paljon_kokenut
Aloittajalle; väkisinoksentaminen sekä sen haluaminen tieten tahtoen on vakava psykiatrinen sairaus, johon kannataisi hakea ammattiapua. Hahdotko kuolla erittäin kivuliaasti jo nuorena ruokatorven- tai mahalaukun syöpään, joka todella vie nopeasti hengen?
- aasinsillanrakentaja
Ole kiltti, älä oksenna. Se ei tuo mukanaan mitään hyvää. Tiedän että lukiessasi näitä viestejä ajattelet vain että höh, ihan tyhmää kun kukaan ei anna vinkkejä vaan kaikki vain moralisoi ja kieltää, mutta yritä ymmärtää että oksentaminen on oikeasti vaarallista. Itse tajusin sen vasta kun osensin verta. Onneksi pääsin irti oksentelusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3138770Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat805363Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3054796SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703330Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22777Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42142Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72058Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal422056- 1132026
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401923