Apua kaipaava :(

Elikkäs, windows 7 käyttis, saako tämä tehdasasetusten palauttaminen koneen toimivaksi ja kovalevyn tyhjäksi/ puhtaaksi?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä, ellei koneessa ole sähköistä tai mekaanista vikaa. Muista ottaa omista tiedostoista kopiot ettet menetä niitä.

Äänestä
  • Kiitosta vastauksesta, ja vielä jos kysyn että en ilmeisesti mitään levyä tarvitse jos en sitä ole koskaan saanutkaan?

    Äänestä

  • tietämätönöö kirjoitti:

    Kiitosta vastauksesta, ja vielä jos kysyn että en ilmeisesti mitään levyä tarvitse jos en sitä ole koskaan saanutkaan?

    Et jos kyse on tehdasvalmisteisesta koneesta

    Äänestä


  • "Eiku sä lataat ensin windowssin puhtaan asennusmedian jasamalla laitteen tarvitsemat uusimmat ajurit."

    Noin voi tehdä jos taidot riittää ja ei pistä pahakseen sitä, että joutuu säätämään tuon verran.

    "Täs ultimate muut versiot löytyy googlella.

    http://www.pcsteps.com/45-download-windows-7-iso-legally-free/"

    Tuolta jos lataa .iso-imagen, niin PITÄÄ varmistaa, että tarkistussummat vastaavat Microsoftin antamia. Noihin tuon sivuston antamiin ei pidä verrata, ne voivat olla haittaohjelmilla kyllästetystä imagesta laskettuja. Sama pätee kaikkiin muihin netistä ladattuihin asennustiedostoihin, mitkä eivät tule suoraan Microsoftin palvelimilta.

    "Tällä se levy formatoidaan:

    http://www.killdisk.com/wiper.htm"

    KillDiskillä ei tee hevon vittua. Windosin asennusohjelma osaa tehdä saman - ei siis tarvita mitään typeriä lisäpalikoita.

    Äänestä

Tehdasasetusten palautus saa koneen siihen tilaan, missä se oli tehtaalta lähtiessä. Eli levy ei tyhjenny kokonaan. Henkilökohtaiset tiedostot pitää EHDOTTOMASTI varmuuskopioida ennen toimenpidettä. Palautusohjelma voi antaa mahdollisuuden tiedostojen säilyttämiseen, mutta ei välttämättä.

Palautuksen jälkeen pitää tehdä pieni käyttöönottovaihe minkä aikana laitetaan tietyt perusasetukset ja käyttäjätili. Koneella ei ole muita ohjelmistoja kuin valmistajan laiteajurit ja sen mitä ovat katsoneet aiheelliseksi laittaa mukaan (yleensä kasapäin jotain roinaa). Päivityksiä tulee varmasti vino pino asennettavaksi (kaikki ne, mitä olit vuosien(?) aikana asentanut) ja kaikki ohjelmat pitää asentaa uudelleen.

Palautuksella voi korajata vain ohjelmistovikoja. Jos itse laite on paskana, niin sitten pitää vaihtaa osia tai koko laite.

Äänestä
  • Tyhjenee se kokonaan...

    Äänestä

  • Eli ei välttämättä tarvitse mitään asennuslevyä/tikkua?

    Äänestä

  • asdasdasd.jjjj kirjoitti:

    Eli ei välttämättä tarvitse mitään asennuslevyä/tikkua?

    Jos on palautusosio niin ei.

    Äänestä

  • vääräätietoajakelet kirjoitti:

    Tyhjenee se kokonaan...

    Ei tyhjene. Sinne jää palautusosio ja toimiva Windows-asennus. Paitsi jos levy on rikki.

    Äänestä

Paljon kiitoksia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätönöö kirjoitti:

Elikkäs, windows 7 käyttis, saako tämä tehdasasetusten palauttaminen koneen toimivaksi ja kovalevyn tyhjäksi/ puhtaaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu