Nyt olisi sitten maasturin hankinta edessä. Rahaa on muutama kymppitonni käteisenä ja vuosien haave on Grand Cherokee. Haluan diesel-koneen, mielellään sen mersun tekniikalla olevan. Mitkä mallit / vuosimallit ovat mersu-voimalla?
MItkä Grand Cherokeet Mersun koneella?
11
4446
Vastaukset
- Pullingahead
Itselläni on 2006 mallinen Grand Cherokee 3,0 litraisella mersun V6 dieselillä. Suosittelen!! Ei puhti lopu kärryn vedossa. 2005-2010 oli tällä koneella ja aiemmin oli mersun 2,7 litrainen R5 kone. Mutta siitä ei ole hyviä kokemuksia.
- mitäpäminäkin
Kannattaa tutustua huolto-ohjelmaan ja katsoa sieltä, että monta litraa vaihdetaan öljyä joka 45 000km välein...
- SaxoVsChero
Itse haluaisin ottaa viivaa Citröen Saxo 2003:n ja Grand Cherokee 3,0 2010 välillä. Ja siis en todellakaan ole amislippis, vaan keski-ikäinen harmaapää.
Tämä ratkaisi oman ostoprobleemani eli punnitsen vielä molempia autoja. - OIIIIIIIO
Itsellä on GC 2008 (Overland, facelift) MB 3,0 V6 koneella ja 5-lovisella MB vaihteistolla. Edeltäjä oli samanlainen, mallia 2005 ja Laredo. Yllä oli jo vastaus MB koneesta.
Tässä autossa on hyvää suurin osa. Laredon kangaspenkit ovat arat likaantumiselle. Overlandin kaikki sähkölaitteet toimivat edelleen moitteitta.
MB:n koneessa on kaksi asiaa mitkä pitää tarkastaa. Jos paljon ajettu (>150.000 km) onko ruiskusuuttimet vaihdettu? Jos ei ja ne hajoaa, kpl hinta Suomessa on 400-600 €. Viron Silberautosta MB uusi orginal osa maksaa alle 200 €/kpl. Työkin kannattaa teettää siellä. Se toinen on turbo. Se saattaa tiputtaa öljyä kiinnityskohdasta. Asian näkee silmällä ja on helppo korjata. Hultoväli on 20.000 km, ei 45.000 km. Vaihteistoa kehutaan laiskahkoksi vaihtajaksi, mutta toimii hyvin, käsivaihtamista tulee helppouden takia käytettyä ja aski kestää. Kaikissa MB/Chrysler Jeep voimamalleissa, kuten Hellcatit > 700 hv, on sama laatikko. Hennommille koneille riittä uudemmat ratkaisut.
Hyvä auto joka menee melkein mistä vaan kelissä kuin kelissä. - mbpaska
mersu pilasi koko auton.. ihan paska kaikki mikä mersusta tulee
- kurakone
Mulla oli Cherokee mersun koneella ja juurikin se mersun kone pilasi koko auton. Kokoajan oli jotain remppaa tiedossa siinä koneessa ja loppuhuipennukseksi jakopää hajoitti koko koneen. Kaikki mihin mersu sekaantuu on ala-arvoista kuraa.
- OIIIIIIIO
Mikä mersun "kurakone" GC:ssäsi oli? Tuskin 3,0 V6? Itsellä edelleen sama 2008 GC alla, eikä koneessa ole muuta vikaa kun em. injektorit.
Toisessa autossa on VM:n eli nykyään FCA:n 3,0 l V6, eikä siinä ole ollut mitään vikaa.
Molemmissa moottoreissa on ketjut, ei mitään nokkahihnoja.
- greatsmile
Siinä tulikin kaikki olennainen!
- jessjeep
Minulla on italialainen venemoottori jeepissäni ja kaikki on toiminut moitteetta, kunhan huoltaa asianmukaisesti ja ajallaan, niin hyvin pelittää. Kolmen litran dieselin voimalla on hinattu mm. 3,5 tonnin venevaunua perässä ja hyvin sujui sekä veneen nosto että moottoritieosuus.
- Niinsevaanmenee
Jeep V8 = Oikein
- FiatJTD
Fiatin valmistamat dieselkoneet on kuulemani mukaan kestäviä ja maineikkaita. Eräältä Saab -kuskilta kuulin, kun niissä joissakin malleissa on Fiatin diesel, että jakohihna ei välttämättä kestä sitä ilmoitettua vaihtoväliä eli onkohan 120 tkm tai 140 tkm. Kannattanee vaihtaa aikaisemmin eli jossain 90 tkm:ssa. Näin siis jossain kymmenvuotiaassa autossa, mutta uudemmista en tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4093437Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151571En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851379- 1101377
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991338Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591296- 481199
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811115Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa291007- 34913