Katkeaako Pulun lento?

Terminaali1

Miten käy Blue1:n syksyllä kun nykyiset koneet lähtevät uusille omistajille. Sas:lta ei ole tiedossa korvaavia koneita Pulun liikennöintiin. Laitetaanko ovet kiinni?

5

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aviationsucks

      Näin se valitettavasti on. Blue1:n toiminta loppuu, ja piste.

    • HinuriSukeltaa

      Marraskuun alkuun saakka on lentoja joten nyt kannattaa lentää kun vielä onnistuu. Alkaa olla harvinaisia Euroopassa nuo takatuupparikoneet.

    • Kyyhkyinen

      Koneet ovat liisattuja. Uusi omistaja saattaa yrittää neuvotella liisanneen yrityksen kanssa liisaussopimuksen päättämisestä ennen aikojaan. Se myös päättää, mitä Blue1:n resursseilla tehdään. Mikäänhän ei esimerkiksi estä sitä liikennöimästä Blue1:n nyt operoimia reittejä, jos SAS:n kanssa niin sovitaan (tai on jo sovittu).

      Vähän ihmetyttää koko kauppa. Mitä ostajafirma tekee Blue1:n kalustolla tai henkilökunnalla? Mahdollisesti se vain osti (melko nimelliseen hintaan) yhtiön sillä olevan toimiluvan takia, siis suunnilleen samasta syystä kuin SAS aikoinaan osti Blue1:n (tai siis silloin Air Botnian), koska sillä oli valmiiksi lentotoimintalupa, jolloin voitiin aloittaa suunniteltu syöttöliikenne nopeasti.

      SAS:n kannalta kauppa on tietysti siistinnäköinen tapa päästä eroon tytäryhtiöstä, josta ei koskaan tullut sellaista kuin oli ollut tarkoitus. Mutta syöttöliikenteen tarve on edelleen olemassa, joten kaupan yhteydessä on saatettu hyvinkin sopia sen jatkamisesta jonkin aikaa (kunnes SAS saa järjestellyksi niin, että se itse lentää sitä omalla kalustollaan).

      • Bulbuli

        717:t lähtevät. CityJet rupeaa liikennöimään Blue1:n reittejä (ei tietenkään välttämättä täsmälleen juuri nykyisiä) omalla Bombardier-kalustollaan, joka sopiikin syöttöliikenteeseen paljon paremmin (76–90-paikkaisia koneita). Ne ilmeisesti maalataan SAS:n väreihin, joten Blue1 jää olemaan lähinnä muodollisena oikeushenkilönä (yhtiönä, jolla on lupa harjoittaa lentoliikennettä).

        http://worldairlinenews.com/2015/10/01/cityjet-to-acquire-blue1-cityjet-will-operate-8-crj900s-for-sas/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      83
      13952
    2. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      12483
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      52
      4627
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4347
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      20
      4273
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4080
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3969
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      43
      3808
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      61
      3549
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3205
    Aihe