Katkeaako Pulun lento?

Terminaali1

Miten käy Blue1:n syksyllä kun nykyiset koneet lähtevät uusille omistajille. Sas:lta ei ole tiedossa korvaavia koneita Pulun liikennöintiin. Laitetaanko ovet kiinni?

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aviationsucks

      Näin se valitettavasti on. Blue1:n toiminta loppuu, ja piste.

    • HinuriSukeltaa

      Marraskuun alkuun saakka on lentoja joten nyt kannattaa lentää kun vielä onnistuu. Alkaa olla harvinaisia Euroopassa nuo takatuupparikoneet.

    • Kyyhkyinen

      Koneet ovat liisattuja. Uusi omistaja saattaa yrittää neuvotella liisanneen yrityksen kanssa liisaussopimuksen päättämisestä ennen aikojaan. Se myös päättää, mitä Blue1:n resursseilla tehdään. Mikäänhän ei esimerkiksi estä sitä liikennöimästä Blue1:n nyt operoimia reittejä, jos SAS:n kanssa niin sovitaan (tai on jo sovittu).

      Vähän ihmetyttää koko kauppa. Mitä ostajafirma tekee Blue1:n kalustolla tai henkilökunnalla? Mahdollisesti se vain osti (melko nimelliseen hintaan) yhtiön sillä olevan toimiluvan takia, siis suunnilleen samasta syystä kuin SAS aikoinaan osti Blue1:n (tai siis silloin Air Botnian), koska sillä oli valmiiksi lentotoimintalupa, jolloin voitiin aloittaa suunniteltu syöttöliikenne nopeasti.

      SAS:n kannalta kauppa on tietysti siistinnäköinen tapa päästä eroon tytäryhtiöstä, josta ei koskaan tullut sellaista kuin oli ollut tarkoitus. Mutta syöttöliikenteen tarve on edelleen olemassa, joten kaupan yhteydessä on saatettu hyvinkin sopia sen jatkamisesta jonkin aikaa (kunnes SAS saa järjestellyksi niin, että se itse lentää sitä omalla kalustollaan).

      • Bulbuli

        717:t lähtevät. CityJet rupeaa liikennöimään Blue1:n reittejä (ei tietenkään välttämättä täsmälleen juuri nykyisiä) omalla Bombardier-kalustollaan, joka sopiikin syöttöliikenteeseen paljon paremmin (76–90-paikkaisia koneita). Ne ilmeisesti maalataan SAS:n väreihin, joten Blue1 jää olemaan lähinnä muodollisena oikeushenkilönä (yhtiönä, jolla on lupa harjoittaa lentoliikennettä).

        http://worldairlinenews.com/2015/10/01/cityjet-to-acquire-blue1-cityjet-will-operate-8-crj900s-for-sas/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17355
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4930
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3593
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      140
      3095
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2435
    Aihe