Rakkauden mukana meni halut

end_of_summer

Surullinen tilanne monen yhteisen vuoden jälkeen. Rakastan miestäni (nuoruudenrakkautta) jollain tasolla paljonkin mutta tuntuu että ollaan vain kasvettu eri suuntiin niin kuin sanonta kuuluu. Tuntuu ettei hän tunne minua enää vaikka kuvittelee tuntevansa. Miehen mielestä suhde on hyvä ja halut ovat hänellä ennallaan. Minä en enää tunne sitä lämmittävää rakkautta häneen kuin niin monet vuodet tunsin. Ja käytännössä ikävää on, että kaikki halut seksiin hänen kanssaan ovat menneet. Menivät rakkauden mukana.

Minulla on aina ollut suuret tunteet ja vuosia rakastin miestäni intohimoisesti. Mitkä sitten ovat syyt tähän viilenemiseen? Suurin syy on se, että mieheni ei koskaan etsinyt läheisyyttä vain läheisyyden vuoksi. Jos hän hakee kontaktia, se on seksin takia. Hän torjui typerillä vitseillä minut kun yritin turhaan hakea läheisyyttä muutenkin kuin vain seksin takia. Hän ei ole mitenkään romanttinen luonne eikä tykkää kuunnella rakastavaa "lässytystä". Hiusten silittäminen on hänestä vain kiusallista yms. Hän on yksinkertaisesti ihminen joka haluaa pitää fyysistä etäisyyttä kaikkiin, paitsi minuun seksin saralla.

Sivuutan tässä kaikki hänen hyvät puolensa, joita on uskollisuuden lisäksi paljon. Hän on antanut minulle paljon, rakastaa ja haluaa minua myös edelleen. Tosiasia vain on, että nainen (ainakin minä) kaipaisi rakkauden tunnetta ja rakastuneisuuden tunnetta. Hän ei tajua ollenkaan, mistä tällaisessa edes on kyse eikä hänellä ole juurikaan leikkimielisyyttä - että heittäytyisi edes kerran tekemään jotain hassua tai romanttista kanssani niin kuin joskus nuorempana.

Ja vielä, asioista on puhuttu vaikka kuinka monet kerrat, mutta mikään ei muutu. Tuntuu pahalta ja suorastaan vastenmieliseltä harrastaa seksiä kun siitä puuttuu rakkaus. Suurin osa ihmisistä tuntuu pystyvän erottamaan nämä asiat toisistaan mutta minä en. Olen ruvennut miettimään, miksi miehelläni on oikeus elää sellaisena ihmisenä kuin on, mutta minun täytyy salata pettymykseni ja suorastaan teeskennellä, että yhteinen "tyytyväinen" elämä olisi mahdollista? Ei ole mitään keinoa kertoa hänelle, mistä tässä viilenemisessä on kyse. Kaikki yritykset vain loukkaavat häntä kun hän ei pysty käsittämään tunteitani - eikä minua ihmisenä.

2

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konsensuspoikki

      Sinun halusi ovat vaihtaneet kohdetta ja tuossa on selittelyn makua.Eroa.

    • naisenpysyvämielipide

      Kyllä on ongelmat... TIETENKÄÄN ei pidä haluta tai pystyä seksiin jos ei rakasta! Miksi pitäisi? Ei missään sanota, että ihmisen pitäisi pystyä sammuttamaan elintärkeät tunteensa elämään vain fysiikan varassa kun kyse on seksistä. Tiedän et moni siihen pystyy mut kaikki ei. Mun mielestä on inhimillisempää ettei... Et ole siis yksin. Joko siis seksittömyys liitossa, uusi rakastuminen omaasi tai eroa. Älä ainakaan tee itselles pahaa tekemällä jotain vain siksi että muutkin pystyy siihen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe