Meillä on sisällä ostotarjous asunnosta ja ehtona kauppaan lainansaanti 21.8. mennessä.
Olemme kuitenkin saaneet pankista sen verran huonon lainatarjouksen, ettemme sitä hyväksy.
Eli teknisesti siis saisimme lainan, mutta emme halua sitä ottaa. Näin meillä ei siis määräpäivänä ole rahoitusta. Miten käy tarjouksemme tässä tapauksessa? Kauppa varmaankin purkautuu, mutta jos tiukka paikka tulisi niin mitenköhän tätä tulkittaisiin esim. sopimussakon suhteen, että VOISIMME saada lainan, mutta emme suostu maksamaan vähän yli 2% marginaalia.
Ehdollinen tarjous - lainansaanti
10
1191
Vastaukset
Tietenkin joudutte maksamaan vakiokorvauksen. Tuo 2 % marginaali kun ei edes ole mitenkään hirveän paha, ihan normaali markkinahinta tällä hetkellä.
- Hkkknbg
Missä raja menee? Eli onko tosiaan niin että jos tuon ehdon laittaa sopimukseen, niin on otettava just se laina minkä pankki sattuu tarjoamaan? Epäilen... Nimittäin eikös tuo ehdollinen tarjous lainan saannista ole sitä varten, että ostajalla on aikaa järjestellä laina haluamallaan tavalla. Ja jos järjestely ei onnistu siksi, että ostaja ja pankki eivät löydä sopua, niin missä ihmeessä on määritelty että pankin tarjous on se mikä pätee?
Eihän ehdollinen tarjous voi olla vain persaukisille... Varakas saa aina lainan psnkista, mutta onko se ostajan mielen mukainen? - turhakierrellä
Olette saaneet myönteisen lainapäätöksen, joten ehto on täyttynyt. Ei se saivartelemalla muuksi muutu.
Hkkknbg kirjoitti:
Missä raja menee? Eli onko tosiaan niin että jos tuon ehdon laittaa sopimukseen, niin on otettava just se laina minkä pankki sattuu tarjoamaan? Epäilen... Nimittäin eikös tuo ehdollinen tarjous lainan saannista ole sitä varten, että ostajalla on aikaa järjestellä laina haluamallaan tavalla. Ja jos järjestely ei onnistu siksi, että ostaja ja pankki eivät löydä sopua, niin missä ihmeessä on määritelty että pankin tarjous on se mikä pätee?
Eihän ehdollinen tarjous voi olla vain persaukisille... Varakas saa aina lainan psnkista, mutta onko se ostajan mielen mukainen?No, jos pankin tarjoamat ehdot olisivat selvästi lainanottohetken normaaliehtoja heikommat, niin ehkä voisi ajatella vakiokorvauksen kohtuullistamista. Tänä päivänä marginaalit uusissa lainoissa ovat yleensä haarukassa 1,5-2,5 %, eli saamanne lainatarjous on aivan markkinahintainen, eri asia jos marginaaliksi olisi tarjottu vaikka kahdeksaa prosenttia.
Järjestys on kuitenkin selkeä, ensin mennään pankkiin ja selvitetään minkä suuruisen lainan voi saada ja millä ehdoilla. Lainaehto tarjouksessa on vain varmistus siitä, että pankki myöntää lupaamansa lainan juuri kyseisen asunnon ostoon.- Eimuutavelkaa
Välittäjä_LKV kirjoitti:
No, jos pankin tarjoamat ehdot olisivat selvästi lainanottohetken normaaliehtoja heikommat, niin ehkä voisi ajatella vakiokorvauksen kohtuullistamista. Tänä päivänä marginaalit uusissa lainoissa ovat yleensä haarukassa 1,5-2,5 %, eli saamanne lainatarjous on aivan markkinahintainen, eri asia jos marginaaliksi olisi tarjottu vaikka kahdeksaa prosenttia.
Järjestys on kuitenkin selkeä, ensin mennään pankkiin ja selvitetään minkä suuruisen lainan voi saada ja millä ehdoilla. Lainaehto tarjouksessa on vain varmistus siitä, että pankki myöntää lupaamansa lainan juuri kyseisen asunnon ostoon.Kovia marginaaleja tuputat! Syyskuun alussa saimme omalta pankilta 1,5% marginaalitarjouksen ja kilpailijalta 1,3%, ilman että he tiesivät paljonko oman pankkimme tarjous oli. Pidin noitakin vielä hieman liian kovina. En todellakaan hyväksyisi 2% marginaalia tai pitäisi sitä markkinahintaisena.
- Maksakaa
Taikka maksakaa, vihonviimeinen asia tuollainen ehdollinen tarjous mennä tekemään...
- Grynderisetä
Teillä ei ole lainaa/rahoitusta, ellette ole allekirjoittaneet lainapapereita. Lainatarjous on vasta tarjous, jossa pankki ehdottaa ehdot, joilla se lainan myöntäisi. Tarjousta ei ole pakko hyväksyä ja se ei tarkoita, että ehdollisen ostotarjouksen sanktiot raukeavisivat.
Höpöhöpö. Jos se laina on mahdollista saada tavallisilla ehdoilla, niin aloittaja maksaa vakiokorvauksen.
- Huuhaakukkuu
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Höpöhöpö. Jos se laina on mahdollista saada tavallisilla ehdoilla, niin aloittaja maksaa vakiokorvauksen.
Mistä sää tiiät, onko ne ostajat saaneet pankilta lainatarjousta? Soittelet pankit läpi vai?
- Näintäällä
Pankit jakelevat myyjille sen verran auliisti pankkisalaisuuden alaisia tietoja että salassa neuvotteluja tuskin voit pitää. Meillä yksi myyjä juuri vei käsirahan eikä ollut aihettakaan myydä kämppää. Soitti pankkiin, sai rahoitustilanteen selville ja teki aikataulusta mahdottoman (osti aikaa jolla sai syytettyä ostajaa viivyttelystä), kämppä uudestaan myyntiin odottamaan seuraavaa. Periaatteessa myyjä voisi itse tarjoutua antamaan lainan vaikka 100% korolla jos et muualta saa, ja maksajaksi joudut kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065