Läppäri väittää että olisi 63 tärkeää päivitystä mutta kun yrittää päivittää niin päivitys epäonnistuu. Ei nuo sitten kovin tärkeitä taida olla kun läppäri kuitenkin toimii? Windows 7 käytössä, siitä on se uusin versio käytössä.
Niin ja välillä tulee sellainen viesti ettei muka ole aito Windows. Kyllä tasan tarkkaan on, sen ostin läppärin kanssa kaksi ja puoli vuotta sitten.
Niin ja välillä tulee sellainen viesti ettei muka ole aito Windows. Kyllä tasan tarkkaan on, sen ostin läppärin kanssa kaksi ja puoli vuotta sitten.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Useampaan otteeseen olen yrittänyt päivittää mutta ei onnistu. Varsinaisia "tietokoneita", ensin on muka kymmenittäin "tärkeitä" päivityksiä ja sitten typerä kone ei niitä suostu päivittämään. Eipä silti, näyttää toimivan ilmankin. Miksi tuollaisia ilmoituksia edes lähetetään, onko se jotain vittuilua?
Joo, vittuilee vaan älä välitä.
Mullakin Windows tietokone ensin tarjosi YHTÄ tammikuista (2015) päivitystä. Vasta kun oli odotellut käynnissä olevan tietokoneen kanssa neljä (4) tuntia se alkoi lataamaan elokuun (2015) päivityksiä ihan roppakaupalla eli 63.4 megatavua eli niitä päivityspaketteja tuli 19 kappaletta.
KYLLÄ, päivitys onnistui. MUTTA, tuota pitkää neljän (4) tunnin odottelua en kyllä ymmärtänyt lainkaan. Miksi se on näin hidasta?
Miksi päivitysprosessin täytyy pian olla kokopäivätyötä (8 tuntia)? Nyt se oli puolipäivä urakka.
Vielä vuoden 2014 alkupuolella päivitysprosessi alkoi tietokoneen käynnistyksen jälkeen ihan muutamassa minuutissa, ei tarvinnut odotella tuntikausia. Hidastunut se ainakin on.
Viime yönä sen laitoin päivittämään, olisi ollut koko yö aikaa mutta ei vain onnistunut. Joka päivä tulee viesti ettei muka ole aito Windows ja pitäisi ostaa uusi?!
Asenna Windows uudestaan.
Et kai ole yrittänyt asentaa Windowsia johonkin muuhun koneeseen sen läppärin tuotekoodillla?
En ole yrittänyt asentaa toiseen koneeseen.
Oletko rekisteröinyt koneesi, laitemerkin sivuille, esim. HP
Kuinka on sun päivitysten asennusten asetusten laita, saako asentaa automaattisesti vai millä ehdoilla.
Ainakin minun koneeseeni tulee kerran kuukaudessa isompi erä päivityksiä yleensä 12-14
Eihän sinun tarvitse istua ja tuijottaa niitä päivitysten asentamisia koko aikaa, minulla tekee ainakin taustatyönä ne.
Tarkistan aina tarjolla olevat päivitykset.
Konehan hakee ensin päivityksiä ja sitten lataa ne ja lopuksi asentaa ne.
Jos kone on uusi niitä päivityksiä tulee alkuun roppakaupalla.
Eipä tuollaisia rekisteröintejä tarvitse koskaan tehdä..
se on sun mielipiteesi, josta ei tarvitse kenenkään välittää.
Sen vaan sanon että oli kyse tallentavasta digiboksista, älypuhelimesta tai tietokoneesta niin kun kysyy viasta niin vastaus on aina sama: "Se ei ole vika, se on ominaisuus". Huonoja ja vielä huonompia, hyvää et löydä. Ehkä 30 vuoden kuluttua osaavat näitä tehdä...
Niin, vika on laitteessa kun sitä ei osata käyttää LOL HAHAHAHAHA BUAHAHAHAHAHA
Vika on kyllä ihan näissä paskoissa laitteissa. Tai ei se ole vika, se on ominaisuus. Räkänokastakin tulee mies muttei tyhjännaurajasta. Onko suvussasi yhtään tervettä lasta?
Finnsatin digiboxin lähetin huoltoon .. vikoja oli kymmenkunta. Tuli takaisin ja ainuttakaan ei oltu korjattu .. Ilmeisesti vain pölyt oli pyyhitty. Kellokin oli edelleen 3 tuntia jäljessä, jota ei voi synkronoida oikeaan aikaan. (Talvella vain 2 tuntia)
Kokeile tuota.
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/troubleshoot-problems-installing-updates#1TC=windows-7
https://support.microsoft.com/en-us/gp/windows-update-issues/fi
Tuossa viime viikolla W 7 kertoi W Updatessa että 18 tärkeää 1 valinnainen päivitys.
Kun klikkasi "asenna" kone kertoi ettei voi koska W asentaa muita päivityksiä.
Muutaman kerran klikkasin ja aina sama tulos.
Kun sitten päätin illalla pistää koneen kiinni niin kas kummaa siellä ne prkln päivitykset odottivat sulkemisnapissa, tai ainakin se "kilpi".
Olisi sen tietysti voinut kertoakin minulle ennemmin.
Miksi sulle pitäis se erikseen kertoa, asia joka on tiedossa ollut jo vuosia.
Kyseistä Windowsia ei ole aktivoitu, eivätkä päivitykset asennu sitä ennen.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/activate-windows#1TC=windows-7
Pari vuotta toiminut hyvin, miksi sitten vasta muutaman kuukauden ajan on väittänyt ettei ole aito Windows? Härskiä porukkaa, yrittävät rahastaa toiseen kertaan.
Jotakin on täytynyt itse tehdä asialle..
"... muutaman kuukauden ajan on väittänyt ettei ole aito Windows? ..."
Väärä foorumi, miksi et kysy asiaa sieltä missä tiedetään? Kokeile; 0800 523 121
Onko SP 1 päivitys asennettu?
https://www.microsoft.com/fi-fi/download/details.aspx?id=5842
Windows 7:n ja Windows Server 2008 R2:n SP1:n avulla tietokoneet ja palvelimet voi pitää uusimmalla tukitasolla.
Meillä oli sama ongelma Sonyn Vaio-kannettavan kanssa, eikä mitkään virhekoodien antamat viankorjuu ohjeet auttaneet, vasta totaali uudelleenasennus poisti ongelman.
Ei kai teillä käytetä mitään ccleaneria tai muita vastaavia ohjelmia?
Sellaisia pitääkin käyttää jotta Windows toimisi pitkään nopeana.
Taikauskoa tai käyttäjän tunarointia. Ei tuollaisia tarvita.
Yleensä ne jotka noita käyttävät, ovat samoja joiden koneet ovat sekaisin. En tiedä johtuuko se suoraan noiden ohjelmien käyttämisestä, vai samasta osaamattomuudesta joka saa käyttämään noita ohjelmia.
Laitoin W Update heti alkuunsa 2v sitten että vain tärkeimmät tulee ja hyvin on mennyt. Valinnaisia W7Pro 60 kertynyt tähän mennessä. Poistin heti alkuunsa käytöstä tarpeettomia Pro juttuja koska vain kotikone. Elokuun päivityksiä oli 1nyt 2 kpl. Kone latasi ne itsekseen käyttöni aikana ja kun sammutin koneen ne päivitykset asentui siinä samalla. Jotain alle tunti kesti.Seuraavan kerran avattuani koneen päivitykset viimeisteltiin ja valmis käyttöön. Ei mitään tuntikausien tai yöllä tapahtuvia tarvitse. Fiksu Norton kaiken lisäksi teki pikatarkistuksen ominpäin.
Siis 12 kpl päivityksiä elokuu 2015.
sellaisia ne windössit on. päivitystä päivitysten perään. eikä hyvä tule koskaan.
Osx ei usein päivityksiä tarjoile, mut hei, se onkin tehty niitä varten jotka hankkii tietokoneen sitä varten että sillä tehdään muutakin kuin ollaan jatkuvasti buuttailemassa ja päivittelemässä,mja ajureita asentelemassa.
Päivityksiä tulee kaikkiin käyttöjärjestelmiin. OS X:n ongelma on siinä, ettei pahojakaan aukkoja saada tukittua ajoissa. Applen etu on siinä, että monet erehtyvät vertaamaan parin sadan PC-koneita tuhannen ja parin sadan Macciin. Toki niissä on laatuero kun hintaero on moninkertainen. Sen sijaan jos verrataan samaa hintatasoa olevia laitteita, Mac ei ole lainkaan niin houkutteleva laite.