onko kellään lääkitystä tähän?

vaikeetavittumaista

koko elämä pyörii ruoan ympärillä. joka minuutti päivästä menee ruoan ajattelemiseen. nytkin olen jo suunnitellut kaikki tämän päivän syömiset. täällä aiemmin oli ketju, jossa ihmiset kertoivat mitä päivän aikana söivät. itsellä on pakko syödä aina kaikki loppuun, jos avaan minkä tahansa pakkauksen, se on syötävä loppuun ja hirveellä vauhdilla. välillä pelkää, että jos hidastaa vauhtia ei jaksa syödä loppuun jotain, mutta yleensä kaikki menee. onko kellään ollut mistään lääkityksestä apua? toi vauhti pätee kaikkeen muuhunkin elämässä, kaikki pitää tehdä kauheella vauhdilla. on niin rasittavaa. mitenkään muuten en pysty kontrolloimaan tätä kuin totaalisella syömättömyydellä.

4

235

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SomedayICould

      Olen ihan samanlainen! Ja kun masentaa, on vain pakko syödä suklaata. Mun tilanne on oikeasti paha. Joskus jos en syö suruun, toinen vaihtoehto joka juolahtaa mieleen on itsemurha. On ollut tuota itsarin ajattelua jo 3 vuotta. Viiltelyn lopetin vuosi sitten mutta nyt se taas alkoi. Suomi on masentunut maa...
      Itelle kävisi justiinsa se, että ei syö mitään, tai sitten ahmii :((
      Itse en lääkitystä uskaltaisi käyttää, mutta sen olen huomannut, että proteiinipitoinen ruoka auttaa. Varsinkin joku kana ja makaronit. Täyttää niin paljon ja nopeasti, ja pitääkin sen nälän poissa pidempään kuin 2 h

    • Niinmaanperusteellisesti

      Luontaistuotteita on käytetty, mm. berberiiniä mutta hitot se mitään auta.
      Syömishäiriö on psyykkinen vaiva, vaikkakin toisaalta se ei välttämättä johdu aina siitä. JOS osais syödä normaalisti niin että ravintoaineet tulis kohdalleen eikä olis mitään puutteita niin uskon että en olis niin pahassa jamassa..
      Vaan ku ei mikään auta..
      Lääkärille kerroin ja hän sanoi "ei kuulosta vakavalta".. Arvatkaa tekikö mieli heittää verenpainemittarilla päin pläsiä.
      Psykoterapiaa odottelen, jos siellä alettais ottaan kerrankin tää asia tosissaan.
      Nimim. 3vuotta painajaista takana, mustavalkoisessa maailmassa elellään ja loppu on lähellä jos apua ei löydy!
      Saa laittaa s-postia osoitteeseen
      [email protected], jos haluat ymmärtävää jutteluseuraa.

    • Vieras88

      Vastasit jo oikeastaan itse omaan kysymykseen: " toi vauhti pätee kaikkeen muuhunkin elämässä, kaikki pitää tehdä kauheella vauhdilla. " Pyritkö mahdollisesti elämässäsi kontrolloimaan paljon asioita ja ahdistut, jos et pystykään pitämään kontrollia ? Erilaiset rentoutumisharjoitukset ja tässä hetkessä elämisen harjoittelu tekisi hyvää.
      Käyt koko ajan hirvittävillä kierroksilla, jolloin myös kortisoli eli stressihormoni on koko ajan ns. tapissa. Loppujen lopuksi edessä on hyvin mahdollisesti itsensä loppuun polttaminen, josta toipuminen vie kauan.

      • Vieras88

        Pysähdy, kuuntele ja tunne/aisti mitä ympärilläsi tapahtuu :) Anna itsellesi vapaus olla suorittamatta! Voimia sinulle !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe