BMW:n koko autonvalmistus lopetetaan. Syynä Roverin aiheuttamat suuret tappiot ja henkilöautojen huono menekki, vanhanaikainen tuotanto ja pahat laatuongelmat. Mm. X5 mallin moottoreissa todettu vakavia suunnitteluvirheitä, kaikki joudutaan kutsumaan takaisin tehtaalle/maahantuojalle. Ainoastaan moottoripyörätuotanto jatkuu, Honda suunnittelee tehtaiden ostoa.
Kaikkien autotehtaiden alasajo aloitetaan jo tanä vuonna. Honda on kiinnostunut myös tehdastilojen hankkimisesta.
Harmi sinänsä joskus kunniakkaana olleelle merkille, mutta eihän pelkällä maineella voi ratsastaa loputtomiin, kommentoikaa!
Kaikkien autotehtaiden alasajo aloitetaan jo tanä vuonna. Honda on kiinnostunut myös tehdastilojen hankkimisesta.
Harmi sinänsä joskus kunniakkaana olleelle merkille, mutta eihän pelkällä maineella voi ratsastaa loputtomiin, kommentoikaa!
Vastaukset 17
Vanhimmat
satuttanut itsesi?
Kuinka joku voikin keksiä tollasta sontaa! Päinvastoin BMW:llä menee entistäkin paremmin, tuotanto on lähes koko ajan loppuunmyyty ja mallistoa on aikomus päinvastoin laajentaa. Tiesiksää että liiman haistelu ei tee kauheen hyvää aivoille(jos niitä on)
onko tämä totta?
Ei taida Hondan rahkeet riittää,on ittekin pieni valmistaja isoihin verrattuna.En ihmettelisi,vaikka joku iso tehdas Bemaria havitelisi,vaikka muuten en juttuun usko.
Honda on maailman 38 isoin yritys, isoin moottorivalmistaja, myydyin moottoripyörä merkki ja seitsemänneksi suurin autovalmistaja!
kyllähän tuosta riittäs nappulaa jonku baijerilaisen pajan ostamiseen.
Muistikatkos.Toyota ja Honda ovat isoja ja vakavaraisia. Muitten japsien kohdalla asiat eivät ole niin hyvin.
Povataan että itsenäisten tehtaitten määrä putoaisi alle 10:neen,joskaan ei ihan lähitulevaisuudessa.
Ei se BMW ihan "paja" ole,vaan arvostettu ja menestyvä autotehdas.Varmasti houkutteleva ostos tosi isoille.
Brandtin perhe riittävän innokas myymään Bemaria.
Toytotalla ei ole käytännössä rahaa ostaa tehdasta.
Maailmanlaajuisesti bemari tekee vajaan miljoona autoa vuodessa ja toyota ehkä 4.5. Paljonkohan näiden myyntihintojen ero on? Taitaa olla tuotannon arvo paljon lähempänä toisiaan, ehkäpä 1:2 .. 1:3. Paljonko oli vuosituotto elikkä nettovoitto kirjanpidossa?
Ei ole tarpeeks rahaa Toyotalla, ei.
Muistiini ei aina voi luottaa,mutta eikö se perhe ole Quand ? Varmaankin isänmaalista väkeä eivätkä mielellään myy ainakaan ei saksalaiselle.Pelkkä liikevaihto ei tietenkään ratkaise vaan se mikä jää "viivan alle".Hondalla lienee liikevaihto n.kaksinkertainen BMW:hen verrattuna ja tulos kait ihan hyvä.Tämähän ei tarkoita että Bemari olisi sille vain "suupala".
En ole talousasiantuntija,mutta kai se ostettava tehdaskin käy osasta vakuuksia.Kai ne autotehtaatkin /omistajat rahoituslaitoksia käyttävät?Pitää vain olla vakuudet kunnossa ja kaupantekohalua molemmin puolin.
Saatat olla nimessä hyvinkin oikeassa.
Omistajaperhe on kuitenkin niin isänmaallinen ja heillä ei ole pikkurahasta pulaa että ostaminen on tosi vaikeaa vaikka rahaa riittävästi olisikin. Muistaakseni perheessä tapahtui vajaa 10 vuotta sitten sukupolvenvaihdos, ja uusi päättäjä ilmoitti yksiselitteisesti että BMW ei ole, eikä tule olemaan kaupan.
Ainakin markkinatilanteessa jossa monien muiden automerkkien markkinaosuuksien ja tuotantomäärien pienetyessä ja BMW:n kasvaessa en oikein usko myyntiin.
Toiseksi BMW on kenelle tahansa autonvalmistajalle melkeinpä liian iso suupala ostettavaksi. Fuusio olisi ehkä mahdollinen.
Pidät varmaan itseäsi kovinkin välkkynä ja huumorimiehenä kun tuollaisia kirjoittelet. Aika aivoton juttu.
Sinäänsä kiva kokeilu, miten hervottoman juorun liikkeelle pistäminen vaikuttaa kansakuntaan. Tulihan aikoinaan radiosta sellainen ohjelma, jossa ikäänkuin ufot laskeutuivat maan päälle. Siitä joku kuuntelija jo pillastui ja soitteli hätäkeskuksiin ja poliiseille!
Eli jännäähän se on baarissa kuunnella, kun jotkut puhuu sellaisesta asiasta minkä on itse huvikseen laittanut liikkeelle...
...tosissasi luullut,että joku ottaisi todesta tuon sinun "huhusi."
Neuvo : yleensä huhukin menee läpi, jos se olisi edes jollain tapaa uskottava, tämä ei todellakaan sitä ollut.
Saksan ja Venäjän valtiomies tapaamisessa on sovittu BMW valmistuksen siirrosta Venäjälle. Merkki ei katoa kokonaan vaan tyypit jäävät ennalleen.
Uusi Moskvist M5 esiteltäneen kevään aikana Petroskoin suuressa vuotuisessa autonäyttelyssä. Venäläiset ovat luvanneet että myöhemmin voidaan palata kolmeen kirjaimeen jotka olisivat MSV. Saksan johto on ottanut myönnytyksen vastaan tyytyväisenä.
...näitä älykääpiöitä. Koettakaa nyt tajuta, että tämänkaltaiset "uutiset" eivät hätkäytä eivätkä kiinnosta, kun itse kukin tietää niiden "todenperäisyyden."
Sinänsä myös BMW muiden valmistajien ohella on suunnitellut mm. Valko-Venäjää autonrakennuspaikaksi, mutta sillä ei ole mitään tekemistä näiden "älyn jättiläisten" kirjoitusten kanssa.
Ei kait bemuja aleta tekemään samalla tehtaalla ooppeleiden kanssa ?
Voi prkkl !!!
Kukahan katkera autoilijalähimmäinen tällaista kirjoittaa,vai onko autoa ollenkaan. Onko tässä taas motivaattorina tämä suomalainen uusiutuva luonnonvara: kateus. Vinkiksi kirjoittajalle; osta oma BMW. Jos ei ole hilloa,niin säästä ja osta sitten.Jos olet mersumies,vaihda välittömästi merkkiä: BMW:n,näin säästät mielenterveyttäsi.Tosi on. BMW on kiistatta paras,siinä on kaikki mietitty huolella loppuun asti. Jokainen joka BMW:tä asiattomasti kritisoi,voi katsoa puhtaaseen peiliin ja kysyä itseltään: onko itsetuntoni terveellä pohjalla. PS. Kauniita naisiakin pilkataan,mutta miksi?
tuskinpa tuo honda tuota mihinkään ostaa vaikka rahkeetki varmaan ois. eikös sillä bemulla mee ihan hyvin. Te poijaat hättäännyitte vaan niin kovasti, tais teillä kaikilla olla bemut.. ;)