Frendei ei kiinnosta

heartburner

Ilmoitan selkeesti niille että mulla on paska olo, ne on nähny mun viiltelyarvet, eikä kukaan sano mitään. Tuntuu että niitä ei kiinnosta mä tai mun asiat ylipäätään. Ei oo ketään kelle puhuu, paras frendi muutti pois. Ahistaa, haluisin vaan muuttaa toiselle paikkakunnalle, mutta opiskelut estää.
Pitäskö mun tehä jotain asian eteen? Onko vika mussa? Oonko vaan niin tylsää seuraa? Mitätön ihminen? En tiedä.

8

164

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heartangel

      Hei.Kamalaa että sinulla on paha olla.Älä syytä itseäsi.Jos kaverisi eivät reagoi sinuun,ei se ole sinun syysi.Kavereilta odottaa tiettyjä asioita ja yksi niistä on tukeminen,Sinulla on paha olla ja kaverisi eivät tue sinua.He eivät silloin ole oikeita kavereita.Et ole tylsä vaikka haet apua.Olet itseasiassa fiksu kun haluat saada apua ja hyvän olon itsellesi.Kehotan sinua etsimään muita kavereita.Jos kasvotusten on vaikea puhua,niin voit vaikka netissä tutustua.Kannattaisi mennä hakemaan apua ammattiauttajalta,sieltä saisit varmasti apua.Puhu myös parhaalle ystävällesi tilanteestasi ja hän auttaa sinua.Et ole mitätön!!Muista se!Kaikki me ihmiset olemme hyviä juuri sellaisina kuin olemme.Pystyisitkö katsoa onko toisella paikkakunnalla mahdollisuutta opiskella haluamaasi alaa?Jos vaihtaisit koulua.Uskon että tämä saattaisi onnistua.Älä luovuta vaan pysy vahvana.Löydät vielä ihania ihmisiä,jotka haluavat vilpittömästi auttaa sinua.Voimia tulevaan!

    • Täyttäpashaa

      Mulla aika sama... paska fiilis ja masennus ja frendit vaan nauro vieressä omille jutuilleen tai puhu päälle jos yritin sanoo jotain. Sit ne unohti mut. Ennen me nähtiin melkein joka päivä, yhtäkkiä ei enää muuten ko koulussa. Sano mulle, että mut on vaan niin helppo unohtaa.
      Tää oli siis kasilla. Sit mä menin ysille ja tiesin etten mä kestäis enää. Mulla meni välit niihin kokonaan. Mulla ei ollu ketään kelle ois oikeesti voinu puhua. Kotona mä en näyttäny mun huonoa oloa. Mä halusin edes siellä yrittää unohtaa koulun ja kaiken muun paskan. Ysi oli siis pelkkää helvettiä mulle. En mä yksin ollu. Tavallaan. Oli mulla joitain koulukavereita, joita nähtiin koulussa ja joitten kans puhuttiin koulusta. Mä lopetin puhumisen koulussa yhteen väliin kokonaan. En vaan pystyny enää. Mun ääni tavallaan katos ja muuttu heikommaksi. Ei se oo vieläkään palannu takas kunnolla. Välkiksi mä menin yleensä vessaa että sais olla yksin. Mulla ahdisti olla käytävillä. Ahdistaa vieläkin. Ysiluokan mä vedin jossain zombihorroksessa läpi. Yritin vaan selvitä. Mua on aina kiusattu koulussa ja jätetty ulkopuolelle, nyt mua ei enää vaan huomattu.
      Mä hain muualle opiskeleen alaa, joka mua ei oikeestaan edes kiinostanu. Mun oli vaan pakko päästä pois. Ja mä pääsin sinne. Nyt mä sit olen täällä, välillä ahdistaa ja masentaa, itkettää, haluun vaan täältäki pois. Mutta täällä on silti miljoona kertaa parempi olla. Jotku yrittää jopa puhua mulle. Tää ala ei vaan ole yhtään mua varten.
      Ja voimia sulle, elämä nyt vaan tykkää kipata paskaa tiettyjen tyyppien niskaan. Musiikki ja urheilu on ne mitkä auttaa mulla. Ilman niitä mulla ei ois mitään.
      Ps. Hommaa kissa, ne oikeesti osaa auttaa. Mun siskon kissa vaan kuoli ja mulla on nyt ihan helvetin ikävä sitäkin :/
      Tiivistettynä: elämä on paskaa ja aina siihen ei voi ite vaikuttaa

    • heartburner

      Mmm mä en halua huolestuttaa tätä mun parasta kaveria koska sillä on atm omiaki huolia muuttonsa kanssa ja silleen... Mä varmaan käyn tapaamassa sitä syyslomalla joten odotan vain sitä. Kotona mua vituttaa kaikki, mutsia ei suoraan sanottuna kiinnosta mikään ja yleensä porukat ryyppää vähintään jokatoinen vklp. Yleensä makaan vaa lattialla ja kuuntelen musiikkia.
      Oon hakenu tekemistä urheilusta, ajatellen tulevaisuutta. Hyvä kunto on kumminkin plussaa sitten moneen asiaan ja rennompi olla (ainaki mun). Ja yritän panostaa kouluun nyt niin pääsen ensivuonna sitten pois täältä kumminkin.
      Mut en tosiaan tiedä mitä mun pitäs tehdä mun nykyisten frendie kaa, koska ne on todella välinpitämättömiä mun suhteen. ._. Täällä ei vaan oo mun tyylisiä ihmisiä ollenkaan.
      Ja oon saanu viiltelynki melkeen lopetettua että juuh

    • Et ole mitätön ihminen, se on aivan varma. Hyvä, että olet saanut viiltelyn melkein lopetettua, se on varmasti askel eteenpäin. Ehdottaisin, että sanoisit kavereillesi suoraan, miltä sinusta tuntuu ja että toivoisit voivasi puhua näistä asioista heidän kanssaan. Joskus ympärillä olevat ihmiset ovat hiljaa sen takia, että pelkäävät, etteivät osaa auttaa tai sanoa oikeita asioita, vaikka usein pelkkä kuunteleminen ja läsnäolo on se paras asia. En tiedä, minkä kokoisella paikkakunnalla asut, mutta jos siellä on vaikka jotain nuorisotoimintaan, nuorisotiloja tai vastaavaa, voisiko sellainen olla paikka, josta löytyisi juttuseuraa sinulle? Nuorisotyöntekijät ovat olemassa sitä varten, että heille voi puhua kaikista elämänsä asioista, jos tuntuu, että kavereiden tuki ei riitä tai sitä ei ole.

      Tsemppiä sinulle!

      Sanna
      NettiSaapas
      Helsinki

    • Kakkapäätyhäm

      En mäkää hengais tommose itsetuhosen ämmän kans, ei ihme et se sun frendis muutti.

      • kdsalöfkdslö

        Samaa mieltä!


    • Truthhhh

      "Pitäskö mun tehä jotain asian eteen? Onko vika mussa? Oonko vaan niin tylsää seuraa? Mitätön ihminen? En tiedä."

      Tapa ittes. On. Olet. Olet. Minä tiedän.

    • oneword

      huomiohuora

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      13034
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3599
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2874
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      35
      1350
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      1338
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1279
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1226
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1031
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe