Koska raskaus alkaa kunnolla näkymään?

Olen 16 vkolla raskaana ja mahani ei näy vielä yhtään:( tämä seikka lähinnä masentaa koska kaverini on samaan aikaan raskaana ja hänellä on jo näkyvä maha, minä todella kadehdin häntä:( Olen yrittänyt kävellä maha etukenossa mutta näytän säälittävältä. ´Haluan kovasti ison mahan että todella tunnen olevani raskaana!
101197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

minä saan vieläkin masuni halutessani piiloon ja oon nyt rv 23.
Olen kuullut niin paljon juttuja siitä, että kuinka ikävää on kun on iso masu, eläminenkin jo kuulemma sellaisen kanssa vaikeaa.. oon sitä mieltä että olkaamme me pienimahaiset tyytyväisiä!!
Tosin noilla rv (16-18) ajattelin kanssa koko ajan, et miks mun masu ei näy, kukaan ei edes aavista et oon raskaana.. mut päädyin lopputulokseen et pienempi parempi :):) Hyviä odotuksia!!

Äänestä

Mulla alkanut näkymään vasta n. 24 viikon paikkeilla ja silloinkin niin että jos iso paita ei voi tietää onko omaa läskia vai vauva

Äänestä

millon maha alkaa näkymään ja mun mielestä siihen vaikuttaa myös se onko tullu painoo paljon...siis jos tullu ni saattaa näkyy aijjemmin.Mulla ensimmäisessä raskaudessa alko näkyy ehkä n.16viikolla ja toisesa jo 10 viikolla! Toisella kertaa mulle oli tullu jo monta kiloo tossa 10 viikolla ni varmaan vaikutti mahan kokoon...en tiiä oliko sit vaan läskiä=) Ja ensimmäisessä raskaudessa ei varmaan näy kauheen aikasi kun ei oo aijjemmin maha venyny.Kyllä sulla se maha kerkee vielä kasvamaan...

Äänestä

minulta kysyi yksi hoitaja pari viikkoa ennen äitiysloman alkua kun olin huonon voinnin takia pitkälläni, että olenko syönyt jotain sopimatonta, vai olenko ehkä kenties mahdollisesti raskaana? Eli ei ilmeisesti ollut vielä silloinkaan IHAN selvää... :) Mutta oikeasti, viimeisen kuukauden aikana lävähdin ihan vuoreksi, ja raskausarpia tuli vastaavasti.

Äänestä
  • tämä varmasti osittain johtuu työvaatteista, jotka eivät ole tiukimmasta päästä.

    Äänestä

Mun maha rupes näkyyn jo rv 7-8 ja on nyt yhtä iso ku 5kk olevalla tuttavallani itse olen vasta rv 10 4 empä tosin tiedä odotanko peräti kaksosia niin ainakin ystävät povailee.

Äänestä
  • että ootan kaksosia ja moni sanoi että jos ootatkin kaksosia kun maha näkyi samoihin aikoihin kun sulla,mutta yksihän siellä oli...mulle oli kyllä tullu aika paljon painoo jo tuossa vaiheessa,että oliskohan se vaikuttanu. Et jos siin mahassa oli vähä läskiäkin.

    Äänestä

  • että riippuu kohdun asennosta. Onko sisään vai eteenpäin kallellaan, siihen suuntaan se maha sitten kasvaa

    Äänestä

LA helmikuun puolessa välissä... Syyskuun lopussa mahtu vielä kaikki omat vaatteet päälle... Nyt joulun aikoihin ovat ihmiset vasta ruvennut huomaamaan että masu kasvaa vauvan takia...

Äänestä

paita jossa lukee "olen raskaana" ja sinut huomataan!!! vitsi, vitsi!
Ole onnellinen ettet liho muodottomaksi, käyt sitten vaan synnyttämässä ja olet seuraavalla viikolla missinmitoissa! Et tartte uusia talvivaatteita ja saat kengät jalkaan ja pystyt leikkaamaan ihan itse varpaankynnet.
Nyt voit pitää kireitä paitoja, "sukkamekkoja" ja ei tartte pelätä että näytät lihavalta, jos joku kysyy niin pääset kuittaamaan et "hei mä odotan!"
Lupaan että tulee vielä aika kun tuskailet että "voisko joku napsauttaa sormia ja maha katoaisi, edes tunniksi? please?!"
Onnea odotukseen :) Näytät varmasti ihan hyvältä.
toivottaa kolmen lapsen mamma

Äänestä

Kommentoi aloitusta


litteä maha kirjoitti:

Olen 16 vkolla raskaana ja mahani ei näy vielä yhtään:( tämä seikka lähinnä masentaa koska kaverini on samaan aikaan raskaana ja hänellä on jo näkyvä maha, minä todella kadehdin häntä:( Olen yrittänyt kävellä maha etukenossa mutta näytän säälittävältä. ´Haluan kovasti ison mahan että todella tunnen olevani raskaana!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu