Eivät osaa liikennesääntöjä, mennään kuin sonnilauma. Painan kaasua ja ja näytän heille keskisormea! Huudatan tööttiä. Minulla on uusi Toy-Ota avensis ja minä en koululaisia väistä jos eivät osaa kulkea asiallisesti.
Uudet koululaiset törttöilee
anjovis-toyöta
2050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Suksi kuuseen liikenneraivoaja.
Oikea asenne, lapsille heti opetettava oikeat tavat.
Liikennesääntöjen ohjeet on koulussa lopetettu jo aikoja sitten.
Tilalle tulleet Disco tunnit, karkkien ja epäterveellisten ruokien nautiskelu...
taisit ostaa aven romutustodistusalennuksella, taisi jäädä vielä paljon lyhenneltävää seuraavat 10 vuotta
Tuskinpa on uusi Avensis, provoilee vain Toyota autoilijoille, luulen ettei ole autoa ollenkaan.
Kuitenkin, öykkäri mikä öykkäri.
Eipä siitä koulunkäynnistä ole hyötyä. Voisivat yhtähyvin pysyä kotonaan ja opetella itse lukemaan ja laskemaan.
Antakaa niiden tuta, että tiet on autoille, hyppiköön lapset pusikoihin piiloon autoja.
Siinä toinen öykkäri. Mites auto on pelannut, onko oikein TisSI moottori ? Paljonko on mennyt korjauksiin ?
Ennen Audi oli laatuauto, ei nykyään, mikä saksalaisiin on mennyt autojen laadun suhteen, sitä ihmettelen suuresti.
Hauska säikytellä lapsia kaahaamalla ja ulvottamalla renkaita :D
Ostin viime vuoden keväällä uuden toyota avensiksen.
1500km Moottori hajosi
4000km Vaihdelaatikko hajosi
6000km Pakoputki irtosi, ilmastointi lopetti toimimisen
9000km Alkoi kuluttaa öljyä litran sadalla kilsalla
12000km Jakohihna poikki, jälleen moottori hajalla, korjaus 9000 euroa
13000km Hankkiuduin paskasta eroon ja ostin skodan, jolla nyt jo 190 000km takana eikä mitään vikoja!
MOOTTORIVAURIOTVAURIOT : Ruotsin autoliitto eli Motormännens Riksförbund on julkaissut listan autoista, joiden hankkimista se suosittelee jos ei nyt täysin välttämään, niin ainakin harkitsemaan.
Yhteistä kaikille autoille on, että niissä on VW-konsernin valmistama 1,2- tai 1,4-litrainen TSI tai TFSI -kauppanimellä varustettu bensiinimoottori.
Motormännens Riksförbundin mukaan VW-konserni ei ole ottanut sille kuuluvaa vastuuta kyseisten moottoreiden valmistus- ja suunnitteluvirheistä, vaan maksattanut laskut kuluttajilla ja vakuutusyhtiöillä.
Pahimmillaan moottoriremontit ovat maksaneet useita tuhansia euroja.
MR:n antama virallinen, vain tiettyyn tekniikkaan keskittyvä varoitus on ruotsalaisittain hyvin poikkeuksellinen.
Ruotsin VW:n edustajan mukaan ongelma liittyy jo valmistuksesta poistuneisiin moottoreihin eikä koske saksalaisyhtiön uusimpia malleja.
Motormännens Riksförbundin mukaan ongelma liittyy seuraaviin, vuosimallien 2006-2014 autoihin:
Audi: A1, A3
Skoda: Fabia, Yeti, Rapid, Superb, Octavia
Volkswagen: Polo, Golf, Beetle, Jetta, Tiguan, Touran, Passat
Skoda Octavia ja VW Golf olivat kumpikin viime vuoden myydyimpiä automalleja Suomessa.
IS
Oikeesti aloittaja ajaa Skodalla, haaveilee vaan Toyotasta. Muutenkin Skodistit ovat vaarallisia autoilijoita, ajokortin saaneet työn ja tuskan vaivalla. Ja Skodassa on huonot jarrut.
Ruma kun saatana, mutta vaatii about kasapanoksen että tämä vehje pysähtyy. Tsekkiläiset ovat keksineet lähes tulkoon ikiliikkujan....
Lähde : www.nettiauto.com
Jos (?!) ostit uuden Avensiksen niin miksi takuunalaisen auton moottorin korjaus muka maksaa 9000 euroa, takuuhan sen korvaa.
Et osaa edes valehdella uskottavasti.
Ostin viime vuoden keväällä uuden toyota avensiksen.
1500km Moottori hajosi
4000km Vaihdelaatikko hajosi
6000km Pakoputki irtosi, ilmastointi lopetti toimimisen
9000km Alkoi kuluttaa öljyä litran sadalla kilsalla
12000km Jakohihna poikki, jälleen moottori hajalla, korjaus 9000 euroa
13000km Hankkiuduin paskasta eroon ja ostin skodan, jolla nyt jo 190 000km takana eikä mitään vikoja!.
Jokaisessa VAGn koneessa on jonkun sortin tyyppivikoja, mutta 1.2 & 1.4 TSI / TFSI koneet on kyllä omaa luokkaansa. Hieno kone, mutta pelkästään valmistajan tunnustamien tyyppivikojen määrä on aika uskomaton kun vertaa mihin tahansa muuhun koneeseen konsernin sisällä.
Satuin eilen katsomaan uudet kampanjat ja TPI:t läpi ja 1.2 & 1.4 TFSI, sekä 1.4 TSI koneille löytyy mm. seuraavat TPI:t:
1.4 Turbo - Ylemmän ahtoputken (välijäähdytin - kaasuläppä) sisältä irtoaa pursketta joka tukkii ahtoputken. Seurauksena moottorin tukehtuminen ja käyntihäiriöt.
1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet jäävät vuotamaan suihkutussyklin jälkeen. Saattaa aiheuttaa autodetonointia moottorin sammuttamisen jälkeen tai estää käynnistymisen (tulpat kastuneet).
1.4 Turbo - DSG (0AM) vaihteiston öljytiiviste asennettu tehtaalla väärin, johtuen tiivisteen muotoilusta. Aiheuttaa öljyvuotoa moottorin ja vaihdelaatikon välistä.
1.4 Turbo - Turboahtimen imuletkun valmistusmateriaali liian pehmeä. Aiheuttaa resonanssiääntä erityisesti korotetulla tyhjäkäynnillä.
1.4 Turbo - Lisälämmittimellä varustetun moottorin jäähdytysnesteletkut ovat asennettu väärin päin. Lisälämmittimeltä tuleva jäähdytysneste virtaa suoraan moottorin lämpötilasensorille.
1.4 Turbo - Öljynpainesensorissa "klappia", resonanssi saattaa aiheuttaa virheellisiä hälytyksiä matalasta öljynpaineesta.
1.4 Turbo - Turboahtimen hukkaportti jumiutuu, jolloin moottoriohjaimen pyytämää ahtopainetta ei saavuteta tai se ylitetään. Seurauksena moottorin vikatila. Turboahdin korvattava uudella.
1.4 Turbo / Twincharged - Nokka-akselinsäätöyksikkö ei säädä nokka-akselia oikein kylmäkäynnistyksen aikana. Seurauksena mekaanista kolinaa. Nokka-akselinsäätöyksikkö vaihdettava parannettuun versioon.
1.4 Turbo - Nokka-akselin keskimmäinen laakeri irtoaa paikaltaan itsestään. Laakerointi korvattava parannetulla versiolla ja nokka-akseli uusittava.
1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Polttoaineen korkeapainepumppu jumiutuu, estäen pumpun toiminnan. Polttoainepumppu korvattava parannetulla versiolla.
1.2 & 1.4 Turbo / Twincharged - Öljynsuodatin tukeuttuu aiheuttaen öljynpaineen laskun. Suodatin ja moottoriöljy vaihdettava välittömästi.
1.4 Twincharged - DSG vaihteiston kytkimen ohjausventtiili (Mechatronics) kuluu ennenaikaisesti. Seurauksena vaihto-ongelmia ja nykivää käytöstä. Ohjausventtiili korvattava parannetulla yksiköllä.
1.4 Turbo / Twincharged - Käyntihäiriöitä johtuen likaisista sytytystulpista. Syynä "liiallinen käsittely". Korvattava uusilla.
1.4 Turbo / Twincharged - Polttoainesuuttimet vialliset. Viallisten suuttimien valmistuspäivämäärä 17.9.2009 - 27.11.2009. Suuttimet korvattava uusilla.
1.4 Turbo / Twincharged - Turboahtimen kierrätysventtiili (by-pass) viallinen. Korvataan tarvittaessa parannetulla osalla.
1.4 Turbo / Twincharged - Jakoketjun kiristinyksikkö jumiutuu, eikä saavuta enää säätöarvojaan. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Kiristinyksikkö korvattava uudella.
1.2 Turbo - Jakoketju venyy itsestään valmistusmateriaalin poikkeaman takia. Aiheuttaa ajoituksen vääristymisen, mekaanista ääntä sekä mahdollisen moottorivaurion. Jakoketju ja kiristinyksikkö korvattava uudella.
Luonnollisesti viat eivät koske kaikkia kyseisillä moottoreilla varustettuja autoja tai yksilöitä. Kuitenkin mm. näitä vikoja esiintyy yleisesti kyseisissä moottorityypeissä.
Kyseessä on siis valmistajan tiedostamia yleisiä vikoja, mutta 1.2 TSI koneen venyvää jakoketjua lukuunottamatta millekkään niistä ei löydy varsinaista takaisinkutsu tai vaihtokampanjaa.
Toisinsanoen takuuajan jälkeen menee virhevastuusta vääntämiseksi. Esimerkiksi "kolahtaneen" yläkerran (jakoketju / kiristin -> jako tarpeeksi pieleen) vaihtaminen normaaleilla tuntiveloituksilla ja osahinnoilla kustantaa suurinpiirtein 30-50% koko auton markkinahinnasta, iästä ja kilometreistä riippuen.
.
.
Tyyppiviat merkkikuva Skoda Octavia tyyppiviat
Katsastuksessa havaittuja vikoja
—Pakokaasupäästöt (2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997) AKatsastus
—Käyttöjarru (2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997 ) AKatsastus
—Renkaat (2009, 2007, 2005, 2004) AKatsastus
—Seisontajarru (2004, 2003, 2002) AKatsastus
—Etuakselisto (2006, 2005, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997) AKatsastus
—Ohjauslaitteet (2001, 2000, 1999,1998) AKatsastus
—Etuakseliston laakeriholkit haperot GTÜ
—Takaakselisto TÜV
—Valovikoja TÜV, GTÜ
—Pakoputken kiinnikkeissä murtumia GTÜ
—TDI –dieselmoottoreissa ja vaihteistoissa öljyvuotoja GTÜ
—Sähkölaitevikoja uudemmassa mallissa DEKRA
Takaisinkutsuja
—Ohjausakseli Trafi 2004
—Polttoaineen siirtopumppu Trafi 2006
—Kaksimassavauhtipyörä Trafi, ADAC 2006
—Kaksimassavauhtipyörä voi rikkoutua ja aiheuttaa tulipalon VOSA 2006
—6vaihteisen DSGautomaattivaihteiston ohjelmapäivitys ADAC 2009
—Polttonestesuuttimien korkeapaineputket Trafi 2012
Tielle jättäviä vikoja ADAC
—Akkuongelmia (2011 asti)
—Virtalukko viallinen (2009 asti)
—Moottorinohjauksessa häiriö (2010 asti)
—Suihkutussuuttimet / ruiskutussuuttimet vialliset (2008 asti)
—Valonheittimissä vikoja (2010 asti)
—Moottorivaurioita (2008 asti)
—Ahtopaineen säätö ei toimi (erityisesti 2010)
Käyttäjien ilmoittamia vikoja
—Uudempi malli 1Z:
—Radiossa epäherkkä vastaanotto vm 2004 2005 ADAC
—Ongelmia viimeistelyssä, muun muassa ovitiivisteissä ja maalauksessa Autobild
—Ksenonvalot värisevät epätasaisella tiellä Autobild
—1.4 TSI –moottorin jakopään ketjussa ongelmia Autobild
—Vanhempi malli 1U:
—Saman tyyppisiä vikoja kuin VW Golf IV –mallissa, jonka perusrakenteeseen Octavia pohjautuu.
—Ilmamassamittari oikuttelee, jakopään hammashihna murtuu, seurauksena moottorivaurioita
—Jakopään hammashihna rispautuu herkästi, noudata suositeltua hihnan vaihtoväliä Autobild
—Sähkötoimiset lasinnostimet oikuttelevat ADAC, Autobild
—Pyöränlaakerit ADAC
—Moottorivikoja ADAC
—Vaihteistovikoja ADAC, Autobild
—Kytkin joutuu koville ja kuluu vääntävän dieselmoottorin yhteydessä Autobild
Ostin viime vuoden keväällä uuden toyota avensiksen.
1500km Moottori hajosi
4000km Vaihdelaatikko hajosi
6000km Pakoputki irtosi, ilmastointi lopetti toimimisen
9000km Alkoi kuluttaa öljyä litran sadalla kilsalla
12000km Jakohihna poikki, jälleen moottori hajalla, korjaus 9000 euroa
13000km Hankkiuduin paskasta eroon ja ostin skodan, jolla nyt jo 190 000km takana eikä mitään vikoja!,
Tyyppiviat merkkikuva Skoda Octavia tyyppiviat
Katsastuksessa havaittuja vikoja
—Pakokaasupäästöt (2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997) AKatsastus
—Käyttöjarru (2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997 ) AKatsastus
—Renkaat (2009, 2007, 2005, 2004) AKatsastus
—Seisontajarru (2004, 2003, 2002) AKatsastus
—Etuakselisto (2006, 2005, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997) AKatsastus
—Ohjauslaitteet (2001, 2000, 1999,1998) AKatsastus
—Etuakseliston laakeriholkit haperot GTÜ
—Takaakselisto TÜV
—Valovikoja TÜV, GTÜ
—Pakoputken kiinnikkeissä murtumia GTÜ
—TDI –dieselmoottoreissa ja vaihteistoissa öljyvuotoja GTÜ
—Sähkölaitevikoja uudemmassa mallissa DEKRA
Takaisinkutsuja
—Ohjausakseli Trafi 2004
—Polttoaineen siirtopumppu Trafi 2006
—Kaksimassavauhtipyörä Trafi, ADAC 2006
—Kaksimassavauhtipyörä voi rikkoutua ja aiheuttaa tulipalon VOSA 2006
—6vaihteisen DSGautomaattivaihteiston ohjelmapäivitys ADAC 2009
—Polttonestesuuttimien korkeapaineputket Trafi 2012
Tielle jättäviä vikoja ADAC
—Akkuongelmia (2011 asti)
—Virtalukko viallinen (2009 asti)
—Moottorinohjauksessa häiriö (2010 asti)
—Suihkutussuuttimet / ruiskutussuuttimet vialliset (2008 asti)
—Valonheittimissä vikoja (2010 asti)
—Moottorivaurioita (2008 asti)
—Ahtopaineen säätö ei toimi (erityisesti 2010)
Käyttäjien ilmoittamia vikoja
—Uudempi malli 1Z:
—Radiossa epäherkkä vastaanotto vm 2004 2005 ADAC
—Ongelmia viimeistelyssä, muun muassa ovitiivisteissä ja maalauksessa Autobild
—Ksenonvalot värisevät epätasaisella tiellä Autobild
—1.4 TSI –moottorin jakopään ketjussa ongelmia Autobild
—Vanhempi malli 1U:
—Saman tyyppisiä vikoja kuin VW Golf IV –mallissa, jonka perusrakenteeseen Octavia pohjautuu.
—Ilmamassamittari oikuttelee, jakopään hammashihna murtuu, seurauksena moottorivaurioita
—Jakopään hammashihna rispautuu herkästi, noudata suositeltua hihnan vaihtoväliä Autobild
—Sähkötoimiset lasinnostimet oikuttelevat ADAC, Autobild
—Pyöränlaakerit ADAC
—Moottorivikoja ADAC
—Vaihteistovikoja ADAC, Autobild
—Kytkin joutuu koville ja kuluu vääntävän dieselmoottorin yhteydessä Autobild
Kommentoi lainaten
Ilmianna
Jaa
Lisää kommentti
Ehheheheheee... "käytettyä laatuautoa". Mitäs sitä paskalla jos ei ole peltoa, sano maanviljelijä ;)
Edelleenkin ihmettelen, miten vaihtoautohalleissa pyydetään volkkareista, skodista, ja audeista käytettynä hintoja, kuin ne olisivat asuntoja. Hyvä etteivät ole kalliimpia satatonnia ajettuina miinoina, kuin uusina.
Suomi kielsi takavuosina miinat, muutenhan noi satasen ajetut volkkarit voitaisiin viedä rajalle maanpuolustuksellisiin tehtäviin ;)