mikä on allegoria

allegoria

Moi, äikän kirjotukset on syksyllä ja kirjoja selaillessani mulle on jäänyt yks epäselvä käsite. eli siis mikä on allegoria. oon lukenut kyl jokapaikast sen selityksen, mut en ymmärrä mitä sillä tarkotetaa. Eli voisiko joku kertoa mulle mahdollisimman yksinkertaisesti ja mielellään esimerkkien avulla mikä on allegoria.

2

11160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnki

      Tiedätkö, mikä on metafora? Allegoria on jatkettu metafora.

      Allegoria on vertauskuvallinen tarina. Monet sadut, faabelit ja legendat ovat allegorioita. Yleinen allegorian muoto on pukea aatteellinen tai poliittinen sanoma symboliseen muotoon, varsinkin kun asiaa ei sensuurin takia voi ilmaista avoimesti.

      Itse tuntemani hyvä ja selväpiirteinen esimerkki allegoriasta on antiikin roomalaisen Horatiuksen laivaruno. Siinä laiva ajelehtii myrskyävällä merellä. Laiva on Rooman valtio ja myrskyävä meri kuvaa kirjoitusajankohtana riehuneita kansalaissotia. Vielä tänä päivänäkin puhutaan joskus valtiolaivasta.

      Allegoria ei ole ollenkaan helppo käsite, mutta toivottavasti sait jotain ideaa. Muut voivat esittää asian havainnollisemmin, jos pystyvät.

      • kiitoksiapaljon

        Hei kiitti, toi esimerkki sai mut nyt oikeesti tajuamaan että mitä allegorialla tarkoitetaan. Kiitos sulle :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe