elikkä ostin 8gb ddr3 ram kamman mutta kone ei löydä/osaa hyödyntää sitä. emolevy tukkee max. 1333mhz muistia mutta eikös sen pitäis automaattisesti alikellottua? jos laittaa vaan sen niin kone käynnistyy 5 sekunniks, sammuu käynnistyy uudestaan ja on siinä mustan ruudun kanssa. jos kaveriks laittaa 2gb ddr3 1333mhz ram kamman nii bios tai windows löytää vaan 2gb ramia ja cpu-z 10gb. milläs saisin biosin ja windowsin hyödyntämään ton kun sehän periaatteessa on päällä mutta sitä ei vaan hydynnetä. olisko ehdotuksia kyseiseen ongelmaan? emolevyhän on siis asrock 4Core1600P35-WiFi ja 8gb muistikampa on Kingston HyperX FURY Black 8 GB DDR3 1600 MHz CL10.
tietokone ei löydä 1600mhz ddr3 8Gb ram kampaa
6
393
Vastaukset
Eihän tuo kai tue kuin max 4 GB DDR3:na. DDR2:lla maksimi on 8 tai 16 GB.
- rasseman
asrockin sivuilla sanotaan "Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation." joten ei vissiin pitäis olla kyseistä ongelmaa?
rasseman kirjoitti:
asrockin sivuilla sanotaan "Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation." joten ei vissiin pitäis olla kyseistä ongelmaa?
Siis miten tuo muka liittyy asiaan? Toki esimerkiksi 32 bit Windowsissa on 3 GB raja. Se vain ei mitenkään liity asiaan. Kyse oli emolevyn 4 GB rajasta ddr3:lla.
- muuteivättue
okaro kirjoitti:
Siis miten tuo muka liittyy asiaan? Toki esimerkiksi 32 bit Windowsissa on 3 GB raja. Se vain ei mitenkään liity asiaan. Kyse oli emolevyn 4 GB rajasta ddr3:lla.
Windows Vista 32-bit tukee 4 Gt keskusmuistia..
- Linuksmies
Laita kampa näkyville, useimmat koneet ei löydä kampaa jos se on vaikka ostoskassin pohjalla, tai toisessa huoneessa, ja väliovi kiinni, niin että koneen näköyhteys on katki!
Emo tukee max 4 gigaa DDR3 muistia, ei siinä muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218676Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307927Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105518Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825159Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294989Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373487- 1253204
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353096Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853089Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252690