tietokone ei löydä 1600mhz ddr3 8Gb ram kampaa

rasseman

elikkä ostin 8gb ddr3 ram kamman mutta kone ei löydä/osaa hyödyntää sitä. emolevy tukkee max. 1333mhz muistia mutta eikös sen pitäis automaattisesti alikellottua? jos laittaa vaan sen niin kone käynnistyy 5 sekunniks, sammuu käynnistyy uudestaan ja on siinä mustan ruudun kanssa. jos kaveriks laittaa 2gb ddr3 1333mhz ram kamman nii bios tai windows löytää vaan 2gb ramia ja cpu-z 10gb. milläs saisin biosin ja windowsin hyödyntämään ton kun sehän periaatteessa on päällä mutta sitä ei vaan hydynnetä. olisko ehdotuksia kyseiseen ongelmaan? emolevyhän on siis asrock 4Core1600P35-WiFi ja 8gb muistikampa on Kingston HyperX FURY Black 8 GB DDR3 1600 MHz CL10.

6

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän tuo kai tue kuin max 4 GB DDR3:na. DDR2:lla maksimi on 8 tai 16 GB.

      • rasseman

        asrockin sivuilla sanotaan "Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation." joten ei vissiin pitäis olla kyseistä ongelmaa?


      • rasseman kirjoitti:

        asrockin sivuilla sanotaan "Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation." joten ei vissiin pitäis olla kyseistä ongelmaa?

        Siis miten tuo muka liittyy asiaan? Toki esimerkiksi 32 bit Windowsissa on 3 GB raja. Se vain ei mitenkään liity asiaan. Kyse oli emolevyn 4 GB rajasta ddr3:lla.


      • muuteivättue
        okaro kirjoitti:

        Siis miten tuo muka liittyy asiaan? Toki esimerkiksi 32 bit Windowsissa on 3 GB raja. Se vain ei mitenkään liity asiaan. Kyse oli emolevyn 4 GB rajasta ddr3:lla.

        Windows Vista 32-bit tukee 4 Gt keskusmuistia..


    • Linuksmies

      Laita kampa näkyville, useimmat koneet ei löydä kampaa jos se on vaikka ostoskassin pohjalla, tai toisessa huoneessa, ja väliovi kiinni, niin että koneen näköyhteys on katki!

    • Emo tukee max 4 gigaa DDR3 muistia, ei siinä muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3126
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1680
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1147
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe