välitysfirmat halvin/kallein

myyntiin

Olemme myymässä asuntoamme (Uusimaa, Hki). Ajattelimme palkata välittäjän.

Mitkä ovat edullisimmat välitysfirmat ja vastaavasti kalliimmat teidän kokemuksesta?

8

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄläMietiVainPalkkiota

      Jos kallis asunnonvälittäjä myisi asunnon nopeasti ja korkeammalla hinnalla kuin halpa välittäjä, niin ei varmaan ero välityspalkkiossa paljon haittaisi. Näinhän ei tietysti välttämättä käy, mutta ei kannata vertailla ainoastaan välityspalkkion perusteella.

      Meillä pyydettiin hinta-arviot asunnoista useammalta, ja eri välittäjien hinta-arvioilla oli huima ero. Korkeimman arvion antanut välittäjä myi asunnon nopeasti aivan ilmoittamallaan hinnalla. Sattui hyvä tuuri. Toinen mahdollisuus olisi tietysti ollut, että myynti olisi pitkittynyt ja lopuksi saatu kuitenkin alempi hinta.

    • Halvin välittäjä on loppupeleissä se kallein välittäjä, ihminen/yritys joka ei osaa pitää omasta palkastaan kiinni ei myöskään osaa pitää kiinni hintapyynnistä!! Vai miten paljon itse tekisit töitä myyntikohteen eteen 200 € nettopalkalla???

      • äksyvälittäjä

        Kohtalaisen kalliilta välittäjältä (Viva) kyselin lisätietoa kohteesta, mutta koskaan ei edes vastannut! Siitäkö niille kalliille välittäjille maksetaan . . miten ne saa ylipäätänsä myytyä kohteita, jos ei edes vastaa asiakkaiden tiedusteluihin. 2 sähköpostia olen jo lähettänyt, ensimmäiseen vastasi "vdduilemalla", että "anna henkilötietosi ja yhteystietosi, jotta voin sen tiedon sinulle antaa." Kyselemäni tieto oli taloyhtiön laina, joka kohdistui tähän asuntoon. Ilmeisesti minun pitää vaan soittaa isännöitsijälle ja onkia itse se tieto.

        Taidan laittaa tietoa menemään asunnon nykyisille omistajille, miten heidän valitsemansa välittäjä käyttäytyy. No heidän asuntonsa on nyt ollut about puol' vuotta myymättä. Tää kyseinen välittäjä ottaa tot. 8000 € välityspalkkiota äksyilystään.


    • Välitysala on pääsääntöisesti hinnoitellut osaamisensa aivan taivaisiin. Edes juristina en kehtaa ottaa osaamisestani yhtä kovaa tuntihintaa kuin osa näistä "ammattilaisista".

      Ota välittäjäksi se, joka tuntuu ihmisenä miellyttävältä ja ottaa kohtuullisen korvauksen palveluistaan. Ko. henkilö on todennäköisesti miellyttävä myös asiakkaan silmissä ja saa asunnon myytyä.

      • eräsinsinööri

        Joo se on totta, että miellyttävä hlö todennäk. miellyttää myös ostajaa!
        Ei se ole outoa että palkkiot on taivaissa, koska nykyään insinöörit ja lakimiehet tekevät asuntojen välitystä. Laittavat tittelinsä siihen "ansioluetteloon", sieltä se näkyy.

        terv. insinööri-likka, muttei välittäjä.


    • halvinjahuonoin

      Mikä on halvin ja mikä kallein?

      Onpa vtuntyhmä kysymys. Miksi ei kiinnosta että saat itsellesi reippaan, pätevän, alueen tuntevan, luotettavan ja hyvän välittäjän?

      Valitsetko auton tai kodin sen perusteella että mistä saat halvimmalla? Valitsetkö syömäsi ruuan, juomasi juoman, lomakohteesi jne sen mukaan että saat halvinta?

      Niin ajattelinkin :)

    • kfgvridchc

      Hae vaikka Googlelta: "oma paikkakuntasi, kiinteistönvälitys, LKV, YKV" , valitse pari ammattilaista, kutsu arviokäynnille, pyydä tarjous ja valitse paras eli mieleisesi.

    • Kuulemma rommi -90% on tosiasia, joten Vouti on ihan ilmainen välittäjä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      208
      4545
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      103
      3300
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1797
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1407
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1253
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      257
      1185
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1168
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1141
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1079
    Aihe