Olemme myymässä asuntoamme (Uusimaa, Hki). Ajattelimme palkata välittäjän.
Mitkä ovat edullisimmat välitysfirmat ja vastaavasti kalliimmat teidän kokemuksesta?
välitysfirmat halvin/kallein
8
163
Vastaukset
- ÄläMietiVainPalkkiota
Jos kallis asunnonvälittäjä myisi asunnon nopeasti ja korkeammalla hinnalla kuin halpa välittäjä, niin ei varmaan ero välityspalkkiossa paljon haittaisi. Näinhän ei tietysti välttämättä käy, mutta ei kannata vertailla ainoastaan välityspalkkion perusteella.
Meillä pyydettiin hinta-arviot asunnoista useammalta, ja eri välittäjien hinta-arvioilla oli huima ero. Korkeimman arvion antanut välittäjä myi asunnon nopeasti aivan ilmoittamallaan hinnalla. Sattui hyvä tuuri. Toinen mahdollisuus olisi tietysti ollut, että myynti olisi pitkittynyt ja lopuksi saatu kuitenkin alempi hinta. Halvin välittäjä on loppupeleissä se kallein välittäjä, ihminen/yritys joka ei osaa pitää omasta palkastaan kiinni ei myöskään osaa pitää kiinni hintapyynnistä!! Vai miten paljon itse tekisit töitä myyntikohteen eteen 200 € nettopalkalla???
- äksyvälittäjä
Kohtalaisen kalliilta välittäjältä (Viva) kyselin lisätietoa kohteesta, mutta koskaan ei edes vastannut! Siitäkö niille kalliille välittäjille maksetaan . . miten ne saa ylipäätänsä myytyä kohteita, jos ei edes vastaa asiakkaiden tiedusteluihin. 2 sähköpostia olen jo lähettänyt, ensimmäiseen vastasi "vdduilemalla", että "anna henkilötietosi ja yhteystietosi, jotta voin sen tiedon sinulle antaa." Kyselemäni tieto oli taloyhtiön laina, joka kohdistui tähän asuntoon. Ilmeisesti minun pitää vaan soittaa isännöitsijälle ja onkia itse se tieto.
Taidan laittaa tietoa menemään asunnon nykyisille omistajille, miten heidän valitsemansa välittäjä käyttäytyy. No heidän asuntonsa on nyt ollut about puol' vuotta myymättä. Tää kyseinen välittäjä ottaa tot. 8000 € välityspalkkiota äksyilystään.
Välitysala on pääsääntöisesti hinnoitellut osaamisensa aivan taivaisiin. Edes juristina en kehtaa ottaa osaamisestani yhtä kovaa tuntihintaa kuin osa näistä "ammattilaisista".
Ota välittäjäksi se, joka tuntuu ihmisenä miellyttävältä ja ottaa kohtuullisen korvauksen palveluistaan. Ko. henkilö on todennäköisesti miellyttävä myös asiakkaan silmissä ja saa asunnon myytyä.- eräsinsinööri
Joo se on totta, että miellyttävä hlö todennäk. miellyttää myös ostajaa!
Ei se ole outoa että palkkiot on taivaissa, koska nykyään insinöörit ja lakimiehet tekevät asuntojen välitystä. Laittavat tittelinsä siihen "ansioluetteloon", sieltä se näkyy.
terv. insinööri-likka, muttei välittäjä.
- halvinjahuonoin
Mikä on halvin ja mikä kallein?
Onpa vtuntyhmä kysymys. Miksi ei kiinnosta että saat itsellesi reippaan, pätevän, alueen tuntevan, luotettavan ja hyvän välittäjän?
Valitsetko auton tai kodin sen perusteella että mistä saat halvimmalla? Valitsetkö syömäsi ruuan, juomasi juoman, lomakohteesi jne sen mukaan että saat halvinta?
Niin ajattelinkin :) - kfgvridchc
Hae vaikka Googlelta: "oma paikkakuntasi, kiinteistönvälitys, LKV, YKV" , valitse pari ammattilaista, kutsu arviokäynnille, pyydä tarjous ja valitse paras eli mieleisesi.
Kuulemma rommi -90% on tosiasia, joten Vouti on ihan ilmainen välittäjä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863