välitysfirmat halvin/kallein

myyntiin

Olemme myymässä asuntoamme (Uusimaa, Hki). Ajattelimme palkata välittäjän.

Mitkä ovat edullisimmat välitysfirmat ja vastaavasti kalliimmat teidän kokemuksesta?

8

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄläMietiVainPalkkiota

      Jos kallis asunnonvälittäjä myisi asunnon nopeasti ja korkeammalla hinnalla kuin halpa välittäjä, niin ei varmaan ero välityspalkkiossa paljon haittaisi. Näinhän ei tietysti välttämättä käy, mutta ei kannata vertailla ainoastaan välityspalkkion perusteella.

      Meillä pyydettiin hinta-arviot asunnoista useammalta, ja eri välittäjien hinta-arvioilla oli huima ero. Korkeimman arvion antanut välittäjä myi asunnon nopeasti aivan ilmoittamallaan hinnalla. Sattui hyvä tuuri. Toinen mahdollisuus olisi tietysti ollut, että myynti olisi pitkittynyt ja lopuksi saatu kuitenkin alempi hinta.

    • Halvin välittäjä on loppupeleissä se kallein välittäjä, ihminen/yritys joka ei osaa pitää omasta palkastaan kiinni ei myöskään osaa pitää kiinni hintapyynnistä!! Vai miten paljon itse tekisit töitä myyntikohteen eteen 200 € nettopalkalla???

      • äksyvälittäjä

        Kohtalaisen kalliilta välittäjältä (Viva) kyselin lisätietoa kohteesta, mutta koskaan ei edes vastannut! Siitäkö niille kalliille välittäjille maksetaan . . miten ne saa ylipäätänsä myytyä kohteita, jos ei edes vastaa asiakkaiden tiedusteluihin. 2 sähköpostia olen jo lähettänyt, ensimmäiseen vastasi "vdduilemalla", että "anna henkilötietosi ja yhteystietosi, jotta voin sen tiedon sinulle antaa." Kyselemäni tieto oli taloyhtiön laina, joka kohdistui tähän asuntoon. Ilmeisesti minun pitää vaan soittaa isännöitsijälle ja onkia itse se tieto.

        Taidan laittaa tietoa menemään asunnon nykyisille omistajille, miten heidän valitsemansa välittäjä käyttäytyy. No heidän asuntonsa on nyt ollut about puol' vuotta myymättä. Tää kyseinen välittäjä ottaa tot. 8000 € välityspalkkiota äksyilystään.


    • Välitysala on pääsääntöisesti hinnoitellut osaamisensa aivan taivaisiin. Edes juristina en kehtaa ottaa osaamisestani yhtä kovaa tuntihintaa kuin osa näistä "ammattilaisista".

      Ota välittäjäksi se, joka tuntuu ihmisenä miellyttävältä ja ottaa kohtuullisen korvauksen palveluistaan. Ko. henkilö on todennäköisesti miellyttävä myös asiakkaan silmissä ja saa asunnon myytyä.

      • eräsinsinööri

        Joo se on totta, että miellyttävä hlö todennäk. miellyttää myös ostajaa!
        Ei se ole outoa että palkkiot on taivaissa, koska nykyään insinöörit ja lakimiehet tekevät asuntojen välitystä. Laittavat tittelinsä siihen "ansioluetteloon", sieltä se näkyy.

        terv. insinööri-likka, muttei välittäjä.


    • halvinjahuonoin

      Mikä on halvin ja mikä kallein?

      Onpa vtuntyhmä kysymys. Miksi ei kiinnosta että saat itsellesi reippaan, pätevän, alueen tuntevan, luotettavan ja hyvän välittäjän?

      Valitsetko auton tai kodin sen perusteella että mistä saat halvimmalla? Valitsetkö syömäsi ruuan, juomasi juoman, lomakohteesi jne sen mukaan että saat halvinta?

      Niin ajattelinkin :)

    • kfgvridchc

      Hae vaikka Googlelta: "oma paikkakuntasi, kiinteistönvälitys, LKV, YKV" , valitse pari ammattilaista, kutsu arviokäynnille, pyydä tarjous ja valitse paras eli mieleisesi.

    • Kuulemma rommi -90% on tosiasia, joten Vouti on ihan ilmainen välittäjä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1714
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1222
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      906
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      874
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe