Tämä keskustelu on suljettu

ammuntaharrastus

Miksi ampumaseharrastuksen keskusteluketjut suljetaan. Pitäisikö puhua koko ajan jostakin beessin värisestä lankakerästä?

Itselläni on kolme laillista 7 mm Rem magnumia (pulttilikkoisia) ja niiden liike-energia pienestä kaliiberistaan huolimatta itseladatuilla 15.6 gramman luodilla ja 1050 m/s lähtönopeudella ½ x 0015 kg x 1050 m/s^ = 8599 joulea.

Siinä jää 7,62 x 53R Pystykorva toiseksi, vaikka se pienestä tehostaan huolimatta on todella hyvä ase.

Toisaalta Pystykorvalla ei oikeine tee mitään ammuttaessa kiiraritähtäimillä yli 400 metriin, koska luodin massa on niin kevyt (noin 9-10,2 grammaa) ja lähtönopeus melko huono (korkeintaan 770 m/s.

Tämä aiheuttaa kuodin lentoradan kaarevuuden. Mitä suoraviivaisempi on luodin lentorata, sitä tarkempi se on pitkiltä matkoilta.

Haittapuolena 7 mm Remington magnum potkaisee olkapäähän kuin muuli, mutta kun sitä tähdätessä puristaa kevyesti (ei liikaa, muuten tähtäys häiriintyy) olkapäähän, niin kyllä siihen muulinpotkuun tottuu.

Pulttilukkoinen 7 mm Remington magnum: https://www.youtube.com/watch?v=jXdrkZcyKR0

https://www.youtube.com/watch?v=W26cDKYwdnY

Eikö pääministerimme nanonut, että turha sääntely pitäisi hävittää. Miksi toimitus voi olla noin halveksiva asiakkaitansa kohtaan?

Nyt toimitus tietysti koettaa hävittää tämänkin kirjoituksen, mutta ei hätää: Koko thready on taltioitu, käännetty englanniksi ja ja sitä lukevat miljoonat ihmiset.

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuntaharrastus

      https://www.youtube.com/watch?v=W26cDKYwdnY

      Suurella, voimakkaasti suurentavalla ja pitkällä kiikariritähtäimellä ampujan on 7 mm Remingtonin kanssa oltava varovainen: Jos työntää silmänsä liian lähelle kiikaritähtäintä, "muulin potku" kiikaritähtäimen potkiessa kasvoihin voi aiheuttaa pahempaakin jälkeä, kuin kuudeksi viikoksi mustan silmän.

      Aseita pitää oppia käsittelemään kokonaisuudessaan niiden ominaisuuksien mukaan.

    • ammuskelija

      .53R kaliberilla pystyy ampumaan sopivalla latauksella kilometriin. Tämän jälkeen tarkkuus putoaa, koska siirrytään lähelle äänen nopeutta. Tehokas ampumamatka normipaukuilla määritellään 800m. Luoteja löytyy myös painavampina d166 / 13g ja d46 / 12g. Kummallakin on erinomaiset ballistiset kertoimet. Pystykorvaan ladattaessa pitää muistaa, ettei se ole mikään .30 peruskaliberi. Rihlapalkit ovat kotimaisissa mosineissa tavallista syvemmät, joten isokaliberi on suurempi.
      Luodin lentorata ei vaikuta tarkkuuteen. Se vaikuttaa etäisyyden arviointiin ja siten asettaa suuremmat vaatimukset ampujan taidoille. Suuri rekyyli sitävastoin vaikuttaa aseen tarkkuuteen jälkipidon kautta.

      Eikä niitä keskusteluja mihinkään suljeta, jos ovat asiallisia. Ikivanhat ketjut kylläkin lukitaan, sillä ei ole mitään mieltä jauhaa vuosien takaisia juttuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe