Mies on 68v., sairastaa kaulavaltimon ahtaumatautia, kaularänni laitettu 8v. sitten. Viime kuukausina kuitenkin usein paha olo, voimattomuus ja jopa pyörtyminen. Voisiko kyseessä olla epilepsia?
epäilys epilepsiasta
teputsu
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pyörtyminen on ihan eri asia kuin epilepsia. Kaulavaltimon ahtauma...eikös siinä sairaudessa ole luonnollista, että heikottaa ja pyörryttää kun aivot ei saa tarpeeksi happea? Onko käynyt tarkastuksessa?
Kyllä jokin epilepsia voi esittäytyä pyörtymisenkin muodossa.Eiväthän kaikki kouristele. Lapsillakin monet pyörtymiset saatetaan tulkita väärin ja vasta myöh. tajutaan epilepsiaksi. Jokatapauksessa olen samaa mieltä siitä, että heikotus on varmasti osasyyllisenä tuohon perussairauteen. Kannattaa kääntyä asiantuntevan lääkärin puoleen.
Omiin kohtauksiini ei liity kouristeluja, mutta en silti nimittäisi niitä pyörtymiseksi. Jälkimmäisenkin kokeneena sanoisin, että niillä on varsin selvä ero ainakin omassa päässä tunnettuna. Pyörtymisen voi välttää käymällä nopeasti pitkälleen ja nostamalla jalat ylös silloin kun alkaa heikottaa, epilepsiaan tämä ei taida auttaa.