Onko avioerotilanteessa yhteisestä kodista/kiinteistöstä pois muuttaneella(kirjoilla toisella paikkakunnalla) oikeus tulla 'vierailemaan' omilla avaimilla jne. milloin huvittaa? Talo on myynnissä yhteisestä päätöksestä.
Yhteiseen asuntoon asumaan jäävän oikeudet
Heppulilli
6105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei, jos toisen kotina on asunto niin sinne ei ilman lupaa voi kukaan mennä, ellei tulipalo.
Yhteinen koti ja yhteinen kiinteistö ovat eri asia.
Kummasta on kysymys?
Nepä ovat ap:n tapauksessa sama asia.
Eivät ole, koska hän "on kirjoilla" muualla. Omistajana hän voi pitää avaimen, mutta saa käyttää sitä vain asukkaan luvalla. Taloon jääneellä on oikeus kotirauhaan.
Kiinteistön myyntiin liittyvien käyntien, kuten kiinteistönvälittäjän, remontintekijöiden, ostajaehdokkaiden jne. käynneistä pitää sopia yhdessä taloon asumaan jääneen kanssa, mutta tällä ei ole määräämättömästi oikeutta näitä estää, eihän hän yksin kiinteistöä omista.
Kyllä hänen pitää voida tarkistaa, että asunto pysyy myyntikuntoisena.
Toinen asia on se, että hän on periaatteessa vuokranantaja, koska omistaa sen puolet. Maksatko vuokraa?
Voi tietysti tarkistaa, mutta kuten tuolla edellä kirjoitetttiin, asiasta pitä sopia taloon asumaan jääneen kanssa. Noin vain ei asuntoon voi mennä. Vuokrasopimuksella tai vuokran maksamisella ei ole sen asian kanssa mitään tekemistä. Asunnossa asuvan kotirauhaa ei saa rikkoa.