Mint 17.2 ja TV-kortti Hauppague HVR-1700

Otsikon mukanen kokoonpano ja Kaffine ja Haupaggue ei löydä kaikkia vapaita TV-kanavia. Esim 3 ja 4 kanavat ei löydy.
Winkkari 7 puolella löytää kaikki.
Anteeni on kyllä suunnattu Oulunkylän, olisiko DNA lähettimeen.
Ja kaffinen valinnassa ei sitä löydy, löytyy vain fi-espoo, liekö tolla mitään väliä?
Päivitetty viimeset paketit. Osaatko sanoa mitä pitäisi tehdä että löytäisi kaikki kanavat.
12212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Taidat katsella Espoota, eli on sillä väliä.

Äänestä

Ok. Osaatko sanoa miten saan sen Ogelin valittua koska valintalistalla ei sitä ole?

Äänestä

  • Taitaa mennä aika vaikeaksi....kun pitäisi vielä lontooksi vääntää asioita mistä ei itsekkään ymmärrä. Koitin nimmittäin katsoa noita lähetysasemia tms. enkä ymmärtänyt mitään edes suomeksi. :(

    Äänestä

https://fi.wikipedia.org/wiki/Kanavanippu_VHF_C

"Suomessa 2009–2010 yleisesti käytössä olevat digitaalitelevisiot ja digitaalimuuntimet (digiboksit) eivät kykene käsittelemään DVB-T2-tekniikalla toteutettuja televisiolähetyksiä. Tämän vuoksi näitä lähetyksiä varten on hankittava siihen erikseen valmistetut laitteet."

Mahdollinen ongelman toinen syy?

Äänestä
  • No, en usko että laitteessa on syy. Koska ihan sama kytkentä ym. toimii windows 7 käyttiksessä, ja löytää kaikki vapaasti katseltavat asemat ihan hyvin.
    Mutta kun boottaa Linuxiin niin eipä näy kuin TV1, TV2, Alfa ja joku muu. Mutta esim MTV3, 4, Hero ym. asemat.

    Äänestä

  • BubbaHubba1 kirjoitti:

    No, en usko että laitteessa on syy. Koska ihan sama kytkentä ym. toimii windows 7 käyttiksessä, ja löytää kaikki vapaasti katseltavat asemat ihan hyvin.
    Mutta kun boottaa Linuxiin niin eipä näy kuin TV1, TV2, Alfa ja joku muu. Mutta esim MTV3, 4, Hero ym. asemat.

    Löytyykö siinä W7 katseluohjelmassa tuo DNA-Oulunkylä vaihtoehto?

    Kokeile hakea kanavat Kaffeinessa niin, että valitset lähteeksi Autoscan.

    Äänestä

  • Win7 käytän Hauppaguen omaa softaa ja siinä ei ole mitään lähetysasemavalintaa. Vain maa määritetään.
    Olen koittanut Kafferissa myös tuon Autoscan, eipä auttanut.

    Äänestä

  • Anteeni on suunnattu DNA Oulunkylä. Ja Winkkari7 toimii sama kokoonpano mainiosti.

    Äänestä

  • Viritysasetukset päivitetty 20.8 ja ihan metsään, ainakin minulla siis loppuivat kesken.
    Automaattihaulla kylläkin haki ihan niinkuin ennen ja löysi sen mitä tänään tässä on kai löydettävissäkin siis meillä on kaapeli koska tämä paikka on "syvällä".
    Laite on Artec, maksoi joskus aikanaan Amttilassa vitosen.

    Äänestä

Taisin saada korjattua tämän asian. Olin yrittänyt muutaman kerran poistaa asennuksen apt-get remove komennolla. Mutta ilmeisesti komento oli jättänyt jotain rippeitä sinne koska installoinnissa ja konfiguroinnissa oli aina vanhat kanavat siellä.
Vasta apt-get autoremove komennolla poistui kaikki. Uudelleen asennuksen jälkeen kanavien haussa se löysi vapaat puuttuvat kanavat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BubbaHubba1 kirjoitti:

Otsikon mukanen kokoonpano ja Kaffine ja Haupaggue ei löydä kaikkia vapaita TV-kanavia. Esim 3 ja 4 kanavat ei löydy.
Winkkari 7 puolella löytää kaikki.
Anteeni on kyllä suunnattu Oulunkylän, olisiko DNA lähettimeen.
Ja kaffinen valinnassa ei sitä löydy, löytyy vain fi-espoo, liekö tolla mitään väliä?
Päivitetty viimeset paketit. Osaatko sanoa mitä pitäisi tehdä että löytäisi kaikki kanavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu